Ruchome obrazki

Tom 10 cyklu Świat Dysku

Opinia 32

Tym razem pod ostre pióro Pratchettowskiej parodii trafił świat Hollywoodu, a to, co wyszło na końcu, nadaje się na świetną komedię. Pościgi, miłości, fantastyczni bohaterowie, złoczyńcy i łotry, ogry, a przede wszystkim 1000 słoni i reprodukcja wielkiego pożaru Ankh-morpork, w tej przezabawnej książce akcji niczego nie mogło zabraknąć.

Już na samym początku zachwycają gry słowne: Holly Wood, czyli święty gaj albo pop - corn (w polskiej wersji zapisany jako pukane ziarna). Tu niestety, mam trochę żalu do tłumacza, że nie zostawił nawet odnośnika do oryginalnych nazw, gdyż na to, że typowo kinowe jedzenie jest rozdzielonym popcornem (pop - pukane, corn - ziarna), wpadłam dopiero po dłuższym czasie i dopiero w internecie miałam szansę sprawdzić, że tak właśnie był zapis w książce angielskiej. Nie gniewałam się na niego jednak długo, gdyż smutek przysłonił głęboki szacunek do wspaniałej pracy nad słowem. Muszę przyznać, że spora część z pozoru nieprzetłumaczalnych żartów została oddana przez Piotra W. Cholewę niemalże identycznie jak w tekście autorskim.

Kolejną rzeczą, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, to było samo działanie kamer. Nie były one stworzoną przez ludzi maszyną, no przynajmniej nie całkiem. Ich praca opierała się na szybko malujących obrazki chochlikach, które siedziały wewnątrz pudła, zachęcane do utrwalania rzeczywistości przez smaganie małymi batami, przytwierdzonymi do korbki z boku urządzenia. Właściwie jest to rozwiniecie pomysłu z pierwszej części cyklu Świata Dysku - Kolor Magii, w której jedna z postaci, Dwukwiat, posiada aparat z jednym malującym chochlikiem.

Ponadto Ruchome Obrazki są chyba najbardziej obfitującym w przemyślenia tomem autorstwa Terrego Pratchetta, z jakim się spotkałam. Magia filmu jest w nim przedstawiona jako coś skrajnie groźnego, wciągającego ludzi w nałóg i odbierającego im całe życie. Dodatkowo obawy pewnej bohaterki, Ginger, odnośnie tego, że być może nigdy w życiu nie będzie robiła tego, do czego została stworzona, sprawiają, że czytelnik musi przystanąć i zastanowić się nad ich sensem. Podobnie jak w pozostałych przypadkach niżej podanych cytatów:

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

- Wiesz, co jest największą tragedią tego świata? - Ginger wcale nie zwracała na niego uwagi. - Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Wewnątrz każdego starego człowieka tkwi młody człowiek i dziwi się, co się stało.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Całe życie jest jak oglądanie migawki, pomyślał. Tylko zawsze wygląda tak, jakby człowiek przyszedł o dziesięć minut spóźniony i nikt nie chce mu opowiedzieć o co chodzi, więc musi się sam wszystkiego domyślać. I nigdy, ale to nigdy nie zdarza się okazja, żeby zostać na drugi pokaz.

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Oprócz dość nietypowych dla autora przemyśleń, (jego teksty są zazwyczaj dość lekko napisaną karykaturą świata), w powieści znajdują się też bardzo typowe elementy, takie jak absolutnie zachwycające postaci, w tym: Nie Nazywam Się Pip Mysz, wzruszająco wierny Gaspode, najleniwszy wśród leniwych, bohater z przymusu, Viktor, zakochana w idei aktorstwa, Ginger oraz ujmujący sprzedawca kiełbasek, Gardło Sobie Podrzynam. A także jak zwykle idealnie dopasowany wątek miłosny, który zachwyca swoją prostotą.

Mimo nieco rozczarowującej końcówki, w której rozwiewają się sny, książka jest bezsprzecznie godna polecenia, więc: Polecam!

Informacje dodatkowe o Ruchome obrazki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-04-01
ISBN: 83-7337-983-5
Tytuł oryginału: Moving Pictures
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Dodał/a opinię: Zuzanna Bukowska

Zobacz opinie o książce Ruchome obrazki

Kup książkę Ruchome obrazki

Pomniejsze bóstwa
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Pomniejsze bóstwa

Na swiecie istnieją miliardy bóstw. Roja się gęsto jak ławica śledzi. Większość jest zbyt mała, by je zauważyć i nigdy nikt ich nie czci, w każdym razie...

Ciemna strona słońca
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Ciemna strona słońca

Dom Sabolos odziedziczył ogromną fortunę i ma zamiar zostać władcą całej planety. Obsługuje go olbrzymia armia robotów, jego ojcem chrzestnym jest inteligentne...