Silver. Powrót na Wyspę Skarbów

,,(...) hen, tam za morzem" Któż z nas będąc dzieckiem choć raz nie czytał ,,Wyspy Skarbów" Roberta Louisa Stevensona? Ta, powstała w 1882 roku, powieść, uważna za arcydzieło literatury awanturniczej, po dziś dzień zachwyca wszystkich miłośników piratów, niebezpiecznych przygód oraz porzuconych skarbów. Teraz, po ponad 130 latach, w ręce czytelnika trafia pozycja, będąca kontynuacją losów bohaterów XIX- wiecznej powieści. Akcja ,,Silvera" rozgrywa się czterdzieści lat po wydarzeniach opisanych w ,,Wyspie Skarbów". Głównym bohaterem powieści, a zarazem jej narratorem, jest Jim Hawkins junior - potomek Jima Hawkinsa, jednego z uczestników wcześniejszej wyprawy. Poznajemy go w momencie, gdy wraz z ojcem prowadzi gospodę, Hispaniolę, zlokalizowaną u brzegu Tamizy. I o ile ojcu nie w smak są kolejne morskie przygody, o tyle syn marzy o jak najszybszym wyrwaniu się z rodzinnych stron. Okazja taka pojawia się niespodziewanie w raz z przybyciem w jego okolice Natty - córki samego Długiego Johna Silvera, kompana Hawkinsa z dawnych lat. Jak się okazuje jej wizyta nie jest przypadkowym zbiegiem okoliczności, bowiem dziewczyna przybywa na polecenie konającego ojca, który pragnie, aby młodzi udali się na Wyspę Skarbów w celu odzyskania reszty pozostawionego tam srebra. Silver przygotował już nawet statek i załogę, jednak do pełnej realizacji zamierzonego celu brakuje mu jeszcze jednego, a mianowicie mapy, która znajduje się w podsianiu starego Hawkinsa. Jim zafascynowany perspektywą zamorskiej przygody, bez wahania decyduje się wziąć w niej udział. Jak potoczą się dalsze losy młodych bohaterów? Co spotka ich na Wyspie Skarbów? Czy uda im się odnaleźć ukryte srebro? Czy cali i zdrowi powrócą do domu? Zapraszam do lektury :) Chociaż wiek młodzieńczy mam już dawno za sobą, to wciąż odnajduję wielką przyjemność w lekturze książek dedykowanych dla młodszego grona odbiorców, zwłaszcza gdy są to powieści przygodowo-podróżnicze. Dlatego też, gdy nadarzyła się okazja przeczytania kontynuacji przygód bohaterów kultowej ,,Wyspy Skarbów" nie wahałam się ani trochę. Co prawda z początku trochę się obawiałam, czy Motion podoła wyzwaniu dorównania prozie Stevensona, jednak całe szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne, bowiem ,,Silver" okazał się doskonałą oraz dopracowaną w każdym calu powieścią. Książka zdecydowanie posiada wszystkie cechy dobrej literatury przygodowej, takie jak: legendarny skarb, awanturnicze przygody, czy choćby niewinność bohaterów, którzy zostają zmuszeni do konfrontacji z sobą i swoimi słabościami, przez co w miarę rozwoju wydarzeń stają się coraz bardziej dojrzali. Z wszystkich postaci, jak dla mnie, na największe uznanie zasługuje Natty. Spodobała mi się jej odwaga, determinacja w dążeniu do celu oraz niepoddawanie się z góry utartym schematom. Warto również podkreślić, iż autor nie stara się zapewnić czytelnikowi tylko i wyłącznie pustej rozrywki. Motion umiejętnie wplótł w fabułę powieści ważne tematy, między innymi problem niewolnictwa czy znęcania się nad zwierzętami, które zmuszają do refleksji nad godnością człowieka, jako takiego. Jeśli chodzi o akcję powieści to specjalnie ona nie pędzi, ale na brak nudy też nie można narzekać. Autor snuje swoją opowieść powoli, stopniowo ujawniając kolejne fakty, dzięki czemu czytelnik na spokojnie może delektować się lekturą. Jest to zdecydowanie jedna z tych bardziej statycznych książek, gdzie dialogi ustępują miejsca rozległym opisom miejsc, rzeczy i wydarzeń. Powieść nie jest jednak przez to ani odrobinę nużąca, a autor umiejętnie potrafi utrzymać zainteresowanie odbiorcy od pierwszej do ostatniej strony. Szczegółowe i plastyczne opisy są tutaj zdecydowanie na plus, gdyż ułatwiają wczucie się w role poszczególnych bohaterów, a także umożliwiają poczucie powiewu świeżej morskiej bryzy oraz dreszczyku emocji w starciu oko w oko z groźnymi piratami. Mnie morski klimat do tego stopnia się udzielił, iż od kilku dni non stop podśpiewuję pod nosem najróżniejsze szanty. Mogę więc śmiało napisać, iż lektura tej pozycji zapewniła mi kilka godzin dobrej rozrywki na naprawdę wysokim poziomie, a po jej skończeniu jestem w pełni usatysfakcjonowana i absolutnie nie żałuję czasu, jaki jej poświęciłam. Reasumując ,,Silver. Powrót na Wyspę Skarbów" to naprawdę kawał dobrej literatury, który śmiało dorównuje prozie Roberta Louisa Stevensona. Pozycję tę serdecznie polecam wszystkim miłośnikom morskich opowieści oraz książek przygodowo-podróżniczych. A wszystkim tym, którzy zdecydują się wyruszyć w podróż wraz z głównymi bohaterami życzę pomyślnych wiatrów! ;) [Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

Informacje dodatkowe o Silver. Powrót na Wyspę Skarbów:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2015-08-12
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7924-296-2
Dodał/a opinię: ursa

Zobacz opinie o książce Silver. Powrót na Wyspę Skarbów

Kup książkę Silver. Powrót na Wyspę Skarbów