Słońce za zakrętem

ISBN: 978-83-7839-171-5
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Renata Męczekalska
Recenzja - Słońce za zakrętem
Doskonały przykład tego że nie należy książki oceniać po okładce! Choć oprawa bynajmniej nie zachwyca i niekoniecznie zachęca tonjuz jej treść i owszem :) pozytywne polecenie tej książki spotkałam gdzieś na forum właśnie tutaj na granicach i baaardzo się cieszę że pod jego wpływem po te książkę sięgnęłam.
Mówiąc dość oględnie autorka pokazuje że właściwie bardziej od kwestii fizycznych nawet w przypadku osób niepełnosprawnych, ogranicza nas psychika i skupianie się na tym czego nie mamy a nie na tym co posiadamy. Pomimo cierpień które dotykają bohaterów i bliskości śmierci, a więc i smutku cała powieść jest niesłychanie ciepła i chętnie sama spotkalabym się z rezydentami Motyleona przy bułeczkach pani Janiny i tworzeniu niebywale ważnego projektu Pocztówki z nieba...
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Zakątek pod motylem„Cierpienie jest zawsze dobrym wariantem. Łatwo je utrzymać przy sobie, wywołuje współczucie, bywa bardziej zaraźliwe niż szczęście, więc rozprzestrzenia się i tworzy wokół całkiem wygodny bufor bezpieczeństwa”. Od cierpienia można się uzależnić, można je celebrować, zamykając się w czterech ścianach ze swoim problemem,  można też ująć je w ramy okna małego mieszkania na czwartym piętrze.Tak właśnie zrobiła Beata, bohaterka porywającej książki Magdaleny Giedrojć „Słońce za zakrę

Sabinka Linia koment
Na półkach:

Wystarczy chwila, moment, dzień lub tydzień, by nasze życie zostało wywrócone do góry nogami. By zawalił się cały świat. By zrozumieć, jak kruche jest zdrowie czy życie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z delikatności naszego życia czy zdrowia, dopóki nie stanie ze śmiercią twarzą w twarz. Ale czy jesteśmy na tyle silni, by udźwignąć to spotkanie i jego konsekwencje? Tego nikt nie wie, tak samo jak nikt nie wie, co nas czeka w życiu... Co przyniesie kolejny dzień?  W Słońcu za zakrętem poznajemy Beatę. Niegdyś osobę żywiołową, towarzyską, zapracowaną i

helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2016),Na wymianki,
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Sięgając po "Słońce za zakrętem" nie miałam pojęcia, czego mogę się spodziewać, ponieważ książkę tę wygrałam w konkursie. Natomiast jej okładka i opis zupełnie nie zainteresowałby mnie sobą na księgarskiej półce. Z tego też powodu moje zaskoczenie było zupełne! Jak najbardziej pozytywne oczywiście. Okazało się bowiem, iż jest to pozycja "absolutnie niebywała". Określenie to zapożyczone z treści książki oddaje próbkę kreatywności Magdaleny Giedrojć. Autorkę polubiłam już od pierwszej strony książki z powodu jej stylu pisarskiego. Zachwyciło mnie bogactwo używanego słownictwa. Zagłębiając się w treść, odniosłam wrażenie, że jest ona dopracowana i przemyślana do tego stopnia, że wręcz dopieszczona. Każde zdanie i słowo ma swoje miejsce, którego zmienić nie można. Pani Magdalena udowadnia, jak pięknym jest nasz polski język.
Główną bohaterką "Słońca za zakrętem" jest Beata, dwudziestokilkuletnia kobieta, która od wypadku porusza się na wózku inwalidzkim. Jej odnalezienie się w takiej sytuacji, zaprzepaszczone (jak by się wydawało) życiowe plany, bieżące problemy fizyczne i psychiczne przeplatają się z dobrą wolą jej rodziny, co niestety, trudno połączyć w całość. Lektura przedstawia problematykę niepełnej sprawności fizycznej. Nie jest to jednak książka traktująca wprost o niepełnosprawności, ale o spełnianiu marzeń i radzeniu sobie z życiowymi tragediami. Danie podane jest jednak tak subtelnie, że z jednej strony czyta się powieść obyczajową, a z drugiej uświadamia się sobie, z czym tak naprawdę boryka się osoba zmuszona do ograniczeń. Okazuje się, że są na świecie ludzie z większymi problemami, którym Beata może wręcz pomóc. A tym samym i sobie.
Książka nie jest jednak pesymistyczna, a także pomimo tego, iż akcja dzieje się głównie w sielsko-wiejskim miejscu, również nie jest przesłodzona. Autorka w sposób wysublimowany wyważyła proporcje.
Intrygującym wątkiem drugoplanowym jest historia rozpoczynająca się ponad 100 lat temu.
Wyobrażałabym sobie inną okładkę "Słońca za zakrętem". Chciałabym, by była w żywych motylich kolorach, jedynie przeplatanych szarościami.
Bardzo, ale to bardzo polecam przeczytanie tej książki, ponieważ człowiek w pełni sprawny zwykle nie ma wyobrażenia o tym, co dzieje się w umysłach i sercach osób, które spotkało tego rodzaju nieszczęście (tak dosadne określenie nie jest przesadzone). Z tego powodu, pomimo najlepszych chęci i miłości, nie umie jej wesprzeć i pomóc.
Pamiętajmy, że życie bywa przewrotne i wypadki nie tylko "chodzą po ludziach". Należy znać to zagadnienie.
Cudowna książka. Niecierpliwie czekam na kolejne powieści Magdaleny Giedrojć.
moniapili Linia koment
Przeczytane:2013-03-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,