Słoneczny kataklizm

Jesteśmy w samym środku jednej z najbardziej masywnych, silnych i bezwzględnych burz słonecznych w historii. Tak uważa dziennikarz naukowy i ekspert słoneczny Lawrence Joseph. Co więcej twierdzi, że pojedyncze, losowe podmuchy od Słońca mogą także zniszczyć nasz sposób życia w każdej chwili. Autor śledzi zachowanie Słońca i jego wpływ na Ziemię od momentu ostatniej ery zlodowacenia do czasów nam obecnych i łączy te obserwacje z kluczowymi badaniami w tak różniących się dziedzinach jak polityki i kultury. Ostrzega nas przed ogromną luką w naszej infrastrukturze i wskazuje narzędzia, strategie abyśmy mieli choć nikłą szansę aby ochronić satelity ziemskie i inne ważne systemy przed zbliżającym się słonecznym kataklizmem.

Powiązania pomiędzy ludzką historią i aktywnością słoneczną w dużej mierze są nieznane. Ostrożnie badając wielowiekową historię naszych stosunków ze Słońcem, Lawrence Joseph ukazuje, jak niemal każdy aspekt ziemskiej egzystencji i zachowania człowieka zawsze był i nadal jest podatny na zmiany Słońca. Gdy zdamy sobie sprawę, że Słońce jest znacznie bardziej burzliwe i wybuchowe, niż wyobrażaliśmy sobie, musimy pogodzić się z faktem, że nasza przyszłość jest bardziej podatna na jego działanie niż kiedykolwiek podejrzewaliśmy.

Poczynając od roli Słońca w globalnej zmianie klimatu do ciągłego zagrożenia katastrofalnymi wybuchami słonecznymi, od opowieści o aktywności słonecznej powodującej rozłamy w religii w średniowieczu do wpływu na nasze nastroje i umysł dziś. W "Słonecznym katakliźmie" autor analizuje jakimi sposobami Słońce stale zmienia nasze życie, jak ta gwiazda centralna Układu Słonecznego określa bieg naszej historii i kształtuje nasze przeznaczenie.

Urzekająco i z dowcipem, Joseph pokazuje nam, w jaki sposób korzystać z narzędzi i wiedzy, w tym z najnowszych badań i technologii, a także ludzkiej pomysłowości i instynktów aby skutecznie reagować na zagrożenia słoneczne i osłaniać naszą infrastrukturę.

Z pewnością nie jest opowieść o zagładzie. Autor jedynie bada zagrożenie ze strony impulsów elektromagnetycznych, intensywnych wybuchów plazmy dla naszej cywilizacji. Inteligentna i wciągająca. Prowadzi nas do nowego, dynamicznego, poziomu życia potwierdzając wzajemne powiązania pomiędzy ludzkością, planetami i gwiazdami. To śmiała, nowa teoria o relacji Słońce-Ziemia, jej roli w historii, a także jej potencjalnej katastrofalnej przyszłości. "Słoneczny kataklizm" skłonił mnie do przemyśleń nad naszym rozumieniem historii ludzkości i do zdefiniowania od nowa naszych relacji ze Słońcem w celu obrony naszej przyszłości.

W książce znajdziesz odpowiedzi na pytania: Co sprawia, że naukowy ze Stanford i Purdue University są pewni, że Słońce wysyła tajemnicze, niezwykle ważne wiadomości? Jak Słońce ukształtowało przeszłość i co możemy zrobić, aby chronić naszą przyszłość? Jaki wpływ mają burze geomagnetyczne spowodowane przez uderzenia energetycznego od Słońca na ludzkie nastroje? Jak prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry może zależeć od tego, w jakim punkcie swojego cyklu jest Słońce? Czy światło słoneczne jest najlepszym lekarstwem na żółtaczkę, gruźlicę i łuszczycę? czy aktywność plam słonecznych może być najprawdopodobniej wskaźnikiem globalnego ocieplenia?

Jednak czy jest to prawda czy ubrana w ładne słowa fikcja - nie mnie to oceniać. Zdecydujcie sami. Z swojej strony nadmienię, że pochłonęłam ją w bardzo krótkim czasie i polecam tym wszystkim, którzy choć trochę interesują się poruszanymi tu problemami.

Informacje dodatkowe o Słoneczny kataklizm:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2013-04-22
Kategoria: Popularnonaukowe
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Zobacz opinie o książce Słoneczny kataklizm

Kup książkę Słoneczny kataklizm

Apokalipsa 2012
Lawrence E. Joseph0
Okładka ksiązki - Apokalipsa 2012

Czy w roku 2012 może nastąpić koniec świata? Autor, dziennikarz "New York Timesa" dokonuje przeglądu słynnych przepowiedni i faktycznych zagrożeń...