Sonia śpi gdzie indziej

ISBN: 978-83-7776-045-1
Dodał/a książkę:czytam
Pija Lindenbaum
Recenzja - Sonia śpi gdzie indziej
Sonia ma nową przyjaciółkę, Celestynę. Celestyna mieszka w innym domu i Sonia idzie dziś do niej w odwiedziny. Będzie tam spała! Obie bardzo się na to cieszą. Ale w domu Celestyny jest inaczej niż u Soni. Inaczej pachnie, jedzenie jest jakieś dziwne, a pies dość wstrętny. Czy Soni w ogóle uda się tu zasnąć?

W 2012 roku książka otrzymała nagrodę Deutscher Jugendliteraturpreis w kategorii książek obrazkowych.

Pija Lindenbaum jest wnikliwą obserwatorką niearanżowanych przez dorosłych dziecięcych zabaw i dziecięcego sposobu myślenia. Swoje spostrzeżenia potrafi genialnie przelać na papier – powstaje oszczędna w słowach, ale jakże pełna znaczeń opowieść, której drugim głosem są pełne niezwykłych barw i zabawnych szczegółów ilustracje. Nic dziwnego, że dzieci odnajdują w jej książkach swój świat!

Polecamy również inne książki tej świetnej autorki i ilustratorki: „Nusia i wilki”, „Nusia i baranie łby”, „Nusia i bracia łosie”, „Nusia się chowa”, „Igor i lalki”, „Filip i mama, która zapomniała” oraz „Zlatanka i ukochany wujek”.
Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,Książki dla dzieci,

Czytelnik przyzwyczaił się do tego, że najmłodszym odbiorcom powinno się serwować lekkie bajki ze szczęśliwym zakończeniem, w których główne role odgrywają piękne księżniczki, mężni rycerze i obdarzeni wielką mądrością starcy. Warto jednak podsunąć młodemu czytelnikowi opowieść wychodzącą poza klasyczny kanon baśni dla dzieci. Niech będzie to historia prosta i łatwa w odbiorze, ale też rozgrywająca się w realnym świecie. Niech prezentuje sytuacje, które uczą dziecko samodzielności, niech pokazuje, że nie każde zachowanie godne jest pochwały, a najszczersze pragnienia mogą okazać się w rzeczywistości jedynie rozczarowaniem

Melody24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Aktualnie jestem świeżo po lekturze „Sonia śpi gdzie indziej” P. Lindenbaum, córka już śpi (czyli plan podstawowy wypełniony), a ja niemal na gorąco przedstawiam Wam relację z lektury.

Sonia po raz pierwszy w swoim życiu będzie spać poza domem. Tę noc, spędzi u swej koleżanki, Celestyny. W głowie ma już ustalony plan wizyty oraz rzeczy, które z pewnością będę razem robić z przyjaciółką. Jednak nie wszystko idzie po myśli Sonii. Celestyna nie zachowuje się tak, jak powinien gospodarz, w domu jest wiele dziwnych rzeczy oraz osób. W pewnej chwili sytuacja przybiera niespodziewany obrót, i nie wiemy już, gdzie jest rzeczywistości a senne wyobrażenia. A jakie wrażenia wywrze na Sonii ta niezwykła przygoda? Przekonajcie się sami ;)

Opowiadanie zostało napisane, zachowując sposób narracji dziecka. Jest to ciekawy zabieg, dla malucha treść jest lepiej zrozumiała a rodzic, myślę, że będzie miał nieco frajdy, przenosząc się w ten sposób do świata dziecka. Fabuła nie jest skomplikowana, więc dziecko z łatwością zrozumie, co się dzieje.

Na szczególną uwagę zasługują ilustracje, które znajdziemy w książce. Idealnie akcentują czytany tekst oraz budują niepowtarzalną atmosferę. Nawet małe dziecko, które nie umie jeszcze czytać może spokojnie przeglądać sobie książeczkę i na podstawie rysunków układać w główce własną historię lub ... „markować” czytanie (ta opcja wyjęta żywcem z autopsji :)

Nie jest to standardowa bajeczka, jakie prawdopodobnie w znacznej przewadze trafiają do naszych rąk. Jest inna, lecz przez to właśnie – niepowtarzalna. Znajdziemy w niej prawdziwe uczucia, jakie towarzyszą nam każdego dnia.

Gorąco polecam Wam "Sonia śpi gdzie indziej", książka na prawdę warta jest naszej uwagi. Dodatkowo, stanowi niezła "odskocznie od klasycznej klasyki" więc warto wzbogacić nią biblioteczkę naszego dzieciaka :)
madak Linia koment
Okładka - Sonia śpi gdzie indziej Zakochałem się w Milenie
Per Nilsson
Okładka - Sonia śpi gdzie indziej Święta dzieci z dachów
Mårten Sandén, Lina Bodén
Okładka - Sonia śpi gdzie indziej Wiktorio, I love you