Opis ksiązki

Kup Teraz

Spalona żywcem

Ocena ( 25 osób )
5.3
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2004-04-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7391-240-1
Liczba stron: 184
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:malgorzata89
Recenzja - Spalona żywcem
"Spalona żywcem" to książka trudna do streszczenia. Jest tam ogrom informacji na temat muzułmańskiej kultury, znaczenia mężczyzn i nikłego znaczenia kobiet. Niestety, nie mogę tu podać obyczajów tej przedziwnej społeczności lecz zachęcam do lektury (by docenić nasze warunki), bo dla nas, Europejczyków, jest to zupełnie inny świat.
Książkę czyta się jednym tchem. Bardzo wciąga, chociaż przeraża nieludzkim traktowaniem kobiet, bezwzględnością i okrucieństwem mężczyzn. Szokuje i pozostaje w pamięci na długo. Naprawde polecam.
Jeśli któś z Was przeczytał tą książke i chciałby się podzielić wrażeniami to bardzo proszę. Chętnie dowiem się co inni myślą na ten temat.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Souad to pseudonim autorki książki, której prawdziwego imienia i nazwiska nie znamy, ze względu na jej własne bezpieczeństwo. Postanowiła opowiedzieć historię swojego życia. Jest siedemnastoletnią dziewczyną mieszkającą w Cisjordanii, gdzie spędza życie na wykonywaniu codziennych czynności (pranie, przygotowywanie posiłków, wyprowadzanie zwierząt na pastwisko), od których choćby najdrobniejsze uchybienie groziło pobiciem lub zamknięciem w pokoju. Pewnego dnia zakochuje się z nieszczerą wzajemnością i zachodzi w ciążę. Jest muzułmanką, a ponieważ przedmałżeńska miłość jest zakazana w jej wierze, zostaje ona skazana na śmierć przez swojego ojca. Wyroku dokonuje jej szwagier, który w celu zabójstwa, oblewa dziewczynę benzyną i rzuca w nią zapaloną zapałkę. Souad z wielką dokładnością opisuje każdą palącą się powoli część jej ciała, dzięki czemu można choć w małej części poczuć to co ona czuła w tamtej chwili. Na szczęście Souad udaje się przeżyć. W szpitalu w siódmym miesiącu ciąży rodzi syna. Dzięki Jacqouline - kobiecie pracującej dla szwajcarskiej fundacji, opiekującej się kobietami pokrzywdzonymi przez własne rodziny - ucieka ona z kraju i zamieszkuje w Europie. Przechodzi liczne operacje plastyczne. Próbuje na nowo ułożyć sobie życie - wychodzi za mąż i rodzi dwie córki.

Książkę czyta się jednym tchem. Przeraża nieludzkim traktowaniem kobiet, bezwzględnością i okrucieństwem mężczyzn. Mnie zszokowała i pozostanie w mojej pamięci na długo.
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
piękna wzruszająca historia, przyjemnie się ja czyta i bardzo szybko
bzium plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
To była moja pierwsza książką dotycząca tej oto tematyki. Przyczyniła się poznania innego świata... Zdaje sobie sprawę, że nie wiem nic, ale po przeczytaniu tylu różnych, a jednak podobnych historii myślę sobie, że może dobrze, że nie wiem zbyt wiele. Polecam każdemu kto jeszcze nie miał tej książki w rękach.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,Wyzwanie-książki pełne emocji 2014,
Książkę czytałam już dużo wcześniej jako nastolatka, jednak wtedy nie byłam zbyt uodporniona na takie historie dlatego postanowiłam wrócić do niej po jakimś czasie.
Autorką książki jest Souad pochodząca z Cisjordanii. Kobieta spisała swoje wspomnienia posługując się pseudonimem. Jej prawdziwe nazwisko na zawsze pozostanie tajemnicą ze względu na jej bezpieczeństwo. Souad jest ofiarą zbrodni honorowej, została podpalona benzyną przez własnego szwagra będąc nastolatką. Jej jedyną winą było to, że była zakochana.
Kobieta przedstawia czytelnikom historie swojego życia. Wychowała się w kraju, gdzie kobiety nie mają żadnych praw i ich życie uważa się za bezwartościowe. Mają za zadanie jedynie wyjść za mąż i urodzić dzieci, najlepiej synów. Często nowo narodzone dziewczynki były duszone przez matki zaraz po narodzinach. W tamtym kraju jak to podkreśliła Souad jest normalne. Codziennie musiała znosić bicie od ojca z błahych powodów,bo się spóźniła czy rozlała herbatę- każdy pretekst był dobry . W dodatku wraz z matką i siostrami musiały wysłuchiwać,że są bezużyteczne i więcej warte od nich są zwierzęta.
Książka szokuje i trzyma w napięciu. Nie zdradzę dalszych szczegółów. Polecam czytelnikom o mocnych nerwach, ale nawet to nie zagwarantuje przeczytania tej historii w spokoju , bo czy da się spokojnie czytać o krzywdzie jaką potrafi wyrządzić najbliższa rodzina i to w imię tradycji czy dla obrony honoru?!
U nas taki czyn jest uznany za barbarzyństwo, sadyzm, tam człowiek dopuszczający się czegoś tak potwornego jest uznawany za bohatera.
Podczas czytania widziałam sceny z książki przed oczami - widziałam cierpiącą Souad i okrutnego oprawcę. Zadawałam sobie pytanie czy naprawdę musiało dojść do takiej tragedii.
Podziwiam odwagę i determinację Souad. Mimo zła jakie ją spotkało nie zamierzała się poddać i umiała się cieszyć z rzeczy, których inni często nie potrafią docenić. To jedna z tych książek o których wciąż się myśli nawet po zakończeniu. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: 52 książki 2014,
Bardzo autentycznie opowiedziana historia okrucieństwa, w którą współcześnie żyjącym w Polsce ciężko byłoby uwierzyć, gdyby nie to, że historie takie dzieją się coraz bliżej nas. Warto przeczytać w kontekście islamizacji Europy.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-14, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - literatura faktu,

Lubię czytać książki, o wydarzeniach które wydarzyły się naprawdę. Dzisiaj podzielę się z Wami moją opinią na temat książki "Spalona żywcem", która wywarła na mnie ogromne wrażenie.


Souad urodziła się w wiosce gdzieś w Cisjordanii. Od najmłodszych lat ciężko pracowała i przyzwyczajona była do kar cielesnych. Nawet najmniejszy błąd, spóźnienie skutkowały biciem, torturowaniem przez ojca. Była traktowana okropnie, ale nie ona jedna, bo tak było w prawie każdej rodzinie. Souad nie umiała ani czytać, ani pisać, nie miała w ogóle pojęcia o świecie, nie wiedziała jak wygląda życie poza jej wioską. Gdy już wychodziła z domu to głowę musiała mieć spuszczoną w dół. Nie mogła patrzeć na mężczyzn ani się do nich odezwać.
Souad chciała wyjść za mąż, by uwolnić się od ojca. W dodatku bycie starą panną było wstydem i hańbą dla rodziny. Wiek 14 lat był doskonałą porą na ślub i dzieci. Jedyna przeszkodą jej zamążpójścia była siostra Souad, która była starsza i wedle zwyczajów to najpierw ona miała wyjść za mąż. 


Souad zakochała się w pewnym mężczyźnie. Był to jej sąsiad Faiez. Wtedy zapomniała o zasadach i stało się. Dziewczyna zaszła w ciążę. Gdy dowiedzieli się o tym jej rodzice zapadł wyrok. Jej szwagier miał się nią zająć. Oblał ją benzyną i podpalił...


Kara, która spotkała Souad za miłość przed ślubem to nic innego jak tzw. "zbrodnia honorowa". Wykonuję się ją wtedy gdy doszło do zhańbienia rodziny i chce się tę hańbę "zmyć". Oczywiście za takie zabójstwa nie ponosi się żadnej kary. Dla nich jest to normalne, a osoba, która ją wykonuje jest uznawana za bohatera.


To przerażające co się  działo w wiosce Souad. Kobiety były niewolnicami swoich ojców, mężów, braci. Robiły co im kazali, były traktowane gorzej niż bydło. Bydło przecież można sprzedać, na coś się przydaje, a kobieta? Pół biedy jak w rodzinie nie urodzi się żadna dziewczyna. W rodzinie Souad gdy rodziło się za dużo kobiet po prostu się ich pozbywano i było to całkowicie normalne. Mężczyźni oczekiwali tylko i wyłącznie męskich potomków.


Kobiety nie miały też wpływu na wybór partnera. Robili to za nich rodzice. One same często poznawały swoich mężów w dniu ślubu. Musiały zgadzać się na każde traktowanie, często były bite. Niestety nie mogły wrócić z powrotem do rodzinnego domu, bo oznaczało to hańbę i wstyd dla rodziny.


Najgorsze jest to, że jest to historia prawdziwa, a "zbrodnie honorowe" dalej są wykonywane. "Spalona żywcem" przybliży nam ten problem, pokaże życie kobiet w tamtych rejonach. Nie jest to lektura łatwa, bo pełno w niej bólu, niesprawiedliwości, ale warto przeczytać.

helga460 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka godna uwagi. Porusza problemy wydawałoby się archaiczne, a jednak występujące we współczesnym społeczeństwie. W muzułmańskim świecie rola kobiety, a raczej jej brak, porusza dogłębnie serca i dusze szeroko pojętych Europejczyków. Nie znajdziemy tu odpowiedzi, w jaki sposób walczyć z zamierzchłymi dla nas obyczajami. Świat muzułmański rządzi się sam i tylko dla niektórych kobiet los okazuje się być łaskawy. To smutne.
malgorzata89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Spalona żywcem" to książka trudna do streszczenia. Jest tam ogrom informacji na temat muzułmańskiej kultury, znaczenia mężczyzn i nikłego znaczenia kobiet. Niestety, nie mogę tu podać obyczajów tej przedziwnej społeczności lecz zachęcam do lektury (by docenić nasze warunki), bo dla nas, Europejczyków, jest to zupełnie inny świat.
Książkę czyta się jednym tchem. Bardzo wciąga, chociaż przeraża nieludzkim traktowaniem kobiet, bezwzględnością i okrucieństwem mężczyzn. Szokuje i pozostaje w pamięci na długo. Naprawde polecam.
Jeśli któś z Was przeczytał tą książke i chciałby się podzielić wrażeniami to bardzo proszę. Chętnie dowiem się co inni myślą na ten temat.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książka smutna ale prawdziwa...
Warta przeczytania
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książka jest świetna... Wszystkie te opisy... Uczucia bohaterki... Strach... Naprawde książka oddaje klimat tego co przydarzyło się autorce !
Beatricze plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tytuł świetnie odzwierciedla kluczowy moment książki. Chodzi tu o moment, kiedy szwagier Souad oblewa ją benzyną i podpala .Autorka bardzo skrupulatnie opisuje każdą palącą się powoli część jej ciała, dzięki czemu, przenosi na czytelników choć trochę uczuć, jakie dotykały ją w tamtej chwili. Książka doskonale przedstawia uczucia. myśli bohaterki zagubionej w świecie, w którym kobietę traktuje się przedmiotowo. Autorka pokazuje jak wiara muzułmańska traktuje kobiety. W książce pokazane są różnice między Europejczykami, a kobietami żyjącymi w wiosce bohaterki. Książkę gorąco poelcam.
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Wstrząsające wyznanie kobiety będącej ofiarą tzw. "zbrodni honorowej"
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kamilabunia Linia koment
Przeczytane:2016-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
magda690 Linia koment
Przeczytane:2016-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 KSIĄŻKI NA 2016 ROK,Mam,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Eirene Linia koment
Przeczytane:2008-03-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Moja biblioteczka: obyczajowe i literatura faktu,
Cremon Linia koment
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Paulina,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2009-02-02, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2005,
BlueRose Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Na mojej półce,Przeczytane,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane odkąd pamiętam do końca 2013 ;),
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
famefatale Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Gosia2725 Linia koment
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Dorota_Dega Linia koment
Przeczytane:2005-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_do kupienia,
break
Okładka - Spalona żywcem Prawda
Neil Strauss
Okładka - Spalona żywcem Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Spalona żywcem Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Spalona żywcem Dotyk
Claire North
Okładka - Spalona żywcem Dollbaby
Laura Lane McNeal
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów