Spisek Tudorów

Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2600-5
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Artur G. Kamiński
Recenzja - Spisek Tudorów
'Spisek Tudorów' to moja druga literacka konfrontacja z prozą C.W. Gortnera. Kilka miesięcy wstecz miałem niewątpliwą przyjemność pokazywania i odkrywania 'Przysięgi królowej', burzliwej i pięknej historii Izabeli Kastylijskiej i Ferdynada Aragońskiego.

Teraz zmieniamy miejsce na mapie Europy, zmieniamy klimat wpadając w sam środek zawirowań politycznych na angielskim dworze XVI wieku. Krwawa Maria nie przebierając w środkach stara się przywrócić Anglię na łono wiary katolickiej jednocześnie dążąc do zawarcia sojuszu z Hiszpanią. 'Spisek Tudorów' jest jednocześnie kontynuacją wątków rozpisanych przez autora wcześniej w książce, 'Sekret Tudorów. Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I'. Jednak tak naprawdę, jeśli nie znamy pierwszej możemy tylko przez chwilę czuć się zagubieni. Autor umiejętnie nawiązuje do wątków ze swojej wcześniejszej książki, stąd lektura tej jest miłą, historyczną podróżą w odległe czasy.

Podróżą, w którą zaprasza nas Brendan Prescott, zaufany powiernik księżniczki Elżbiety w jej walce o władzę i angielski tron. To z jego perspektywy obserwujemy spiski, knowania i dworskie intrygi. To również on z pomocą swojego zaufanego giermka robi wszystko, aby Elżbieta nie trafiła na szfot, gdyż jej pozycja w oczach jej siostry, jej królowej była mocno nadwyrężona.

C.W. Gortnera z wyjątkową swobodą w powieść historyczną wplata też wątki kryminalnej i sensacyjne. Byłem i jestem pod dużym wrażeniem lekkości słowa 'Przysięgi królowej', tutaj jednak jest to powieść dobra, choć nie tak dobra, jak czytelnik mógłby sobie tego życzyć.

Choć dzieje się wiele i bez wątpienia historia, którą odkrywamy możemy budzić podziw, to jednak zabrakło jej tej lekkości i błyskotliwości, którą poznałem w 'Przysiędze królowej'. Jest gdzieś malutki niedosyt, że lektura nie dała tak wielu mocnych wrażeń na jakie można było liczyć znając już wcześniejsze dokonania autora. Nie zmienia to jednak również faktu, że może być również tak, iż nie znając tego, co wcześniej napisał C.W. Gortnera będziecie tą powieścią oczarowania i zaczarowani. Nie jest wykluczone, że tak właśnie się stanie.

http://koominek.blogspot.com - dwadzieścia siedem tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...
Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Krwawa Maria

Lepiej się nie zmieniać, niż stać się kimś, w kim nie rozpoznamy siebie – słowa te powinny być mottem dla wszystkich, którzy - uwikłani w politykę - stają przed trudnym wyborem. Są one aktualne we współczesnej rzeczywistości, ale można je odnieść również do wieków i wydarzeń minionych. Niejednokrotnie bowiem przetrwanie wymagało podjęcia decyzji dotyczącej zawierania sojuszy z wrogiem, a nawet spiskowania, choć cena płacona za sprzedanie siebie, za postąpienie wbrew wartościom, zazwyczaj jest wysoka

agata269 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
Jest rok 1553. Na angielskim tronie zasiada Maria I Tudor, później znana jako Krwawa Maria. Zaprasza na swój dwór przyrodnią siostrę Elżbietę Tudor, która stanowi zagrożenie dla korony Marii.

,,Przeszłość jest bezpieczną przystanią i wcale nie mamy ochoty jej opuścić z obawy, że przyszłość zgubi nasze dusze."

Maria bezwzględnymi metodami próbuje przywrócić w Anglii katolicyzm i zawrzeć sojusz z Hiszpanią poprzez zawarcie związku małżeńskiego z księciem Filipem. Poddani jednak buntują się przeciw jej rządom. Szepty w pałacowych korytarzach powtarzają imię księżniczki Elżbiety jako kandydatki do przyjęcia tronu. Maria zaś czeka tylko na fałszywy krok siostry, by raz na zawsze pozbyć się rywalki.

,,W życiu każdego człowieka nieuchronnie nadchodzi czas, gdy musimy przestąpić pewien próg i przekroczyć niewidzialną granicę oddzielającą to, kim jesteśmy, od tego kim musimy się stać."

Głównym bohaterem jest Brendan Prescott szpieg na służbie u księżniczki Elżbiety. Posługuje się przybranym imieniem Daniel Beechman. Za wszelką cenę próbuje chronić swoją panią, nie patrząc na niebezpieczeństwo, które na niego czeka.

Nie wiedziałam, że jest to druga część serii o Tudorach. Książka jest dobra, choć spodziewałam bardziej książki historycznej niż szpiegowskiej. Mimo to podobała mi się.
Akcja książki rozgrywa się dynamicznie. Wszyscy bohaterowie zaplątani są w dworskie intryg. Każdy z bohaterów ma coś ,,na sumieniu". Nie ma w niej tzw. Statystów, każdy z bohaterów pełni jakąś wyznaczoną rolę.
anim plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo mnie wciągnęła, super się czyta, jest po pierwsze dobrze napisana, po drugie dobrze udokumentowana historycznie, po trzecie świetną akcji pałacową intrygą.
Kominek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Książka tygodnia,Mam,

Plewka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-08, Na półkach: Przeczytałem,
Czy historia XVI-wiecznej Anglii może być dobrym i wystarczającym powodem do napisania powieści przygodowej? Oczywiście, że tak. „Spisek Tudorów” pokazuje, jak zrobić to dobrze i porządnie. Autor książki – C.W. Gortner dba o to, by zrównoważyć w sposób idealny proporcję pomiędzy dawką wiedzy historycznej a intrygującą i ciekawą fabułą. W tym właśnie rzecz, że „Spisek Tudorów” czyta się jak najlepszy kryminał (a w mojej opinii nawet lepiej). Zresztą nie da się chyba zepsuć powieści, która opowiada o rywalizacji o zdobycie władzy w renesansowej Anglii pomiędzy... dwiema kobietami! Towarzyszy temu cała siatka dworskich intryg i spisków. Historia pisała przecież nierzadko lepsze scenariusze niż fikcja. Gortner potrafi umiejętnie zrobić użytek z tej zasady. Chwała mu za to. Książka idealna w podróż – polecam.
mxf plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Powieść Christophera W. Gortnera naszpikowana jest typowymi dla kryminału elementami szpiegowskimi, tajemnicami i zagadkami. W połączeniu z dobrze narysowanymi i wiarygodnymi postaciami daje to udaną i wciągającą powieść. Akcja jest szybka i dynamiczna. A że nie jest jednoliniowa dowodzą o tym liczne zwroty. Znajdziemy tutaj również wiele elementów sensacyjnych i przygodowych, częściowo opartych na faktach, które przybliżają czytelnikowi historię Anglii tamtych czasów.

Rok Pański 1553. Na angielskim tronie zasiada Maria Tudor, bezwzględna katoliczka dąży do wyplewienia herezji z królestwa. Zawiązuje tajny sojusz z Hiszpanią, na skutek którego wzmocni swoją władzę. Poddani jednak buntują się przeciwko jej polityce i coraz częściej wymieniają imię młodszej córki Henryka VIII jako prawowitej królowej. Dochodzi do wybuchu powstania Wyatta, którego zwolennicy szybko tworzą mocną armię i idą na Londyn. Maria czeka na fałszywy ruch siostry, aby raz na zawsze pozbyć się problemu, a młody Prescott próbuje przejąć ważne dokumenty podpisane ręką Elżbiety, które mogą świadczyć o jej zdradzie.

Książka porusza dość istotny wątek w historii Anglii, a często pomijany lub przemilczany w opracowaniach historycznych. Chodzi o bunt Wyatta, który co prawda nie trwało długo, ale w przypadku powodzenia mogłoby znacznie zmienić historię Anglii. Szacuje się, że udział w armii powstańczej wzięło 15000 ludzi. Gdyby zainicjowane przez niego powstanie odniosło sukces obalono by Marię, a na tron wróciłaby lady Jane Grey, zwana dziewięciodniową królową, którą osadził na tronie jej ojciec, Henryk Grey, 1 książę Suffolk. W skutek upadku buntu i zwycięstwa armii królewskiej zarówno Henryk jaki lady Jane stracili życie. Maria ogarnięta chęcią zemsty szukała dowodów na udział Elżbiety w tym spisku - bez powodzenia.

Właśnie ta umiejętność Gortnera zasługuje ogromne uznanie. Jest to łatwość przeplatania wydarzeń historycznych z wątkami powieści - w tym autor jest po prostu mistrzem. Jego kompetentna wiedza podparta jest wieloletnimi badaniami prowadzonymi w wielu krajach. Autor wielokrotnie podkreśla, że wydarzenia z niniejszej powieści są fikcyjne, ale starał się jak najdokładniej uzupełnić je i zrekonstruować zgodnie z własnym przekonaniem te luki w historii, których do dziś nie wyjaśniono z powodu różnych braków w źródłach.

C.W. Gortner zaskakuje po raz kolejny. To już czwarta powieść tego autora, którą miałem okazję przeczytać. Za każdym razem urzeka mnie dokładnością pracy, jaką wykonał, aby napisać wciągający thriller z elementami sensacji, umieszczony w historycznych czasach królów, królowych i wielkich spisków.
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,