Starter

Tom 1 cyklu Starter

Opinia 2

Nie oceniaj książki po okładce.

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu usłyszał to zdanie. Jednakże mimo jego prawdziwości, wobec tej okładki nie można przejść obojętnie. Perfekcyjna twarz, spojrzenie różnokolorowych oczu, które zdaje się jednocześnie rzucać wyzwanie i błagać o pomoc. Spojrzenie, które nie znika nawet po zamknięciu powiek. Odnosi się wrażenie, że barwa każdej z tęczówek oznacza inną osobowość... i nie jest to dalekie od prawdy.

Najlepiej jednak będzie, jeśli zacznę od początku:

Świat.

Akcja powieści jest poprzedzona wojną bakteriologiczną, w którą zaangażowało się większość ówczesnych państw. Użyta broń zabiła wszystkich niezaszczepionych ludzi - czyli tych między 20 a 60 rokiem życia. Bardzo zaciekawiła mnie koncepcja zakładająca, że pozostała przy życiu społeczność starszych (enderów), przejęła kontrolę powodując wyraźny podział młodszych (starterów) na dobrze usytuowaną grupę posiadaczy dziadków i walczącą o przeżycie, wyzyskiwaną grupę dzieci, które zostały na tym świecie całkiem same. Idea dbania o swoją rodzinę w obliczu zagrożenia wydaje się być dość naturalna, jednak w tej książce osiąga niemalże chorobliwy poziom, w którym wnuki są objęte najlepszą możliwą opieką, podczas gdy pozostałych starterów traktuje się gorzej niż zwierzęta.

Typ.

Obecnie panuje moda na kreowanie dystopii. Starter to jedna z wielu książek, powstających masowo po sukcesie Suzanne Collins, analogicznie do historii o wampirach, które namnożyły się po wydaniu Zmierzchu. Trzeba jednak przyznać, że w przeciwieństwie do poprzedniej mody, powieści, na których okładce z dumą napisano:

Dla fanów książki i filmu Igrzyska Śmierci

mają sporo wkładu autorskiego i mimo pewnych podobieństw, warto je przeczytać. Jednak trzeba uważać, gdyż niestety samo porównanie do dzieła pani Collins jest w ostatnim czasie zdecydowanie nadużywane. Aczkolwiek tutaj okazuje się ono być jak najbardziej adekwatne, a główny aspekt łączący oba cykle świetnie oddaje zdanie znajdujące się z tyłu okładki

Ona jedna przeciwko systemowi.

Słabości.

Mimo wielu pochlebnych recenzji, osobiście zawiodłam się brakiem głębi postaci. Ich zachowanie jest bardzo przewidywalne, a charakter można zwykle opisać za pomocą dwóch, góra trzech cech. Budząca powszechny podziw kreacja postaci Starego Człowieka niczym nie różniła się od typowego czarnego charakteru ukrytego za maską. Choć trzeba przyznać, że jego powiązanie z Blake'iem było zagraniem mistrzowskim. Niestety nie rekompensuje to płytkości postaci Heleny, Sary ani samej głównej bohaterki.

Oraz wszystkie powody, dla których warto przeczytać tę pozycję.

Jest ich właściwie całkiem sporo.

Po pierwsze, przyjemność lektury.

Styl powieści jest bardzo lekki, bez przydługich opisów, czyta się szybko i łatwo, akcja wciąga czytelnika właściwie od samego początku. Dzięki temu, że ani Callie, ani Helena nie mogą w pełni kontrolować połączenia, nigdy nie wiadomo, która z nich właśnie przejmie kontrolę, a różność celi, do których dążą, czyni z akcji pasjonującą rozgrywkę. Jest to typowa książka dla chcącego się odprężyć wielbiciela fantastyki i powieści dla młodzieży. Praktycznie bez okrutnych scen, można śmiało polecić osobom o wrażliwej psychice.

Po drugie, nakreślenie paru ciekawych problemów.

Mimo spłycenia postaci, sam temat powieści jest bardzo intrygujący. Możliwość zyskania ponownej młodości w cudzym ciele. Chęć kupienia sobie czasu. (Temat trochę podobny do zachwycającej książki dla zdecydowanie młodszych czytelników - Momo Michaela Ende). Etyka wypożyczania innego człowieka, przeżywania za niego życia. Traktowanie dziecka jako przedmiotu użytkowego, momentami nawet braku szacunku dla jego ciała. Książka pokazuje przede wszystkim ubytki w świadomości ludzi, którzy przecież wiedzą, że to, co robią, jest złe. Wydają się nie zdawać sobie sprawy, iż ich uczynki są prawdziwe, bo dla nich to ,,tylko zabawa". A zrozumienie w pełni swoich czynów, znajduje się tuż na granicy z podświadomością.

Po trzecie, wątek miłosny.

Wybór między zauroczeniem a lojalnością wobec przyjaciela. Uczucie do osoby, która właściwie nie istnieje, która została przez kogoś wykreowana. I przede wszystkim, próba uchwycenia tego ulotnego szczęścia, chęć przeżycia miłości. Wyznanie prawdziwego Blaka, który patrzy na zdjęcie, jest absolutnie perfekcyjnym zagraniem. Szczerze mówiąc, warto przeczytać tę powieść po to, żeby je zrozumieć. Autorce należą się ogromne brawa za pomysł.

Podsumowując, książka ma swoje plusy i minusy, ale myślę, że zasługuje na własną ocenę każdego czytelnika. Polecam.

Informacje dodatkowe o Starter:

Kup książkę Starter

Ender
Lissa Price0
Okładka ksiązki - Ender

Kontynuacja powieści "Starter". Los Angeles po wojnie bakteriologicznej, którą przeżyli dzięki szczepieniom jedynie Enderzy, ludzie w wieku od...