Opis ksiązki

Kup Teraz

Starzyzna

Ocena ( 10 osób )
4.9
Wydawnictwo: Videograf II
Data wydania: 2010-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378350033
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:dona
Dodał/a opinię:Ewa
Recenzja - Starzyzna
Sięgnęłam po nią natychmiast po zakończeniu pierwszej części, bo koniecznie musiałam wiedzieć co będzie dalej. Tu dzieje się jeszcze więcej niż w "Słonecznej Dolinie", wiele też się wyjaśnia.
Wciąga równie mocno i pozostawia podobne wrażenie niedosytu. Na szczęście są jeszcze dwa tomy :)
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nati_groszek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Po przeczytaniu części pierwszej musiałam sięgnąć po drugą, a to dlatego, że autor tak zakończył historię w "Słonecznej dolinie", że w zasadzie nic nie zostało wyjaśnione. Bardzo chciałam dowiedzieć się, co tak strasznego zaszło w wiosce wiele lat temu, że do dziś jej mieszkańcy ponoszą tego konsekwencje.

"Starzyznę" czytało mi się nieco lepiej niż "Słoneczną dolinę". Nie odczułam już zbędnego przedłużania, niepotrzebnych opisów. Polubiłam bohaterów. Przyzwyczaiłam się do stylu pana Dardy.

Spodobało mi się rozwiązanie zagadki. Historia szalonego księdza dość mocno zmroziła mi krew w żyłach.

Od razu sięgnęłam zatem po część trzecią - "Bisy". Niestety nie dotrwałam do końca. Trójka nawet w 1/4 nie dorównuje poprzednim częściom, które pomimo pewnych mankamentów jednak były dość dobre.

Na chwilę obecną na tym chyba koniec mojej przygody z panem Dardą.
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
STARZY BOHATEROWI NA STARZYŹNIE

Drugi tom tetralogii Dardy o przeklętej wiosce, która skrywa wiele tajemnic, to znakomity powrót do bohaterów, miejsc i tematów, które stały się znakiem rozpoznawczym tego autora.

Sporo już czasu minęło odkąd Witold zniknął. Jego przyjaciel, Nawrot, nie może pogodzić się z losem przyjaciela. Zapiski jakie mu pozostawił, zgodnie z jego wolą, zostały opublikowane, ale co takiego spotkało Witolda? Gdzie jest teraz i co robi? Kolejna wyprawa w okolice Czarnego Wygonu kończy się podrzucenie do jego samochodu kolejnych zapisków, które w końcu rzucą nieco światła na sprawę Witolda.
Wraz z Nawrotem, w znanej już ze ,,Słonecznej doliny" konstrukcji książka w książce w książce, przekonujemy się jak to się stało, że Witold, mimo absolutnego braku takiego zamiaru, trafił jednak do Starzyzny. A zarazem dzięki czytanym przez niego dalszym wspomnieniom Rafała, zanurzamy się w świat sekretów przeklętej wioski. Pytanie jednak czy wreszcie dostaniemy upragnione odpowiedzi musicie wyjaśnić sobie sami, sięgając po tę powieść.

A sięgnąć, jak zawsze w przypadku książek Dardy, powieści to czy opowiadań, jest naprawdę warto. Może zabrzmi to paradoksalnie w przypadku horroru, ale w utworach tego pisarza jest coś na wskroś sympatycznego. Jakaś taka swojska prostota przemawiająca z bliskiej każdemu codzienności życia jego bohaterów. I zwyczajna bliskość. Bardziej jakby historię snuł Wam nie znany autor, a ktoś, kogo doskonale znacie i w towarzystwie kogo czujecie się naprawdę znakomicie.

Tym razem pozornie zmienił Darda nieco układ powieści. Mniej jest tu miejsca na budowanie tej charakterystycznej powolnej codzienności ? la King, gdzie to, co nieznane zakrada się powoli, a cała siła emocji i zaciekawieni tkwi w normalności. Niezwykłe zjawiska, duchy, morderca, przeklęta wioska... To wszystko już jest, a my wraz z bohaterami tkwimy w środku zdarzeń. Ale dzień powszedni Starzyzny szybko wkracza na scenę sprawiając, że wszystkie elementy układanki, jakich oczekujemy, trafiają na swoje miejsca. Jest więc i napięcie i emocje, i humor jest także - a nawet więcej go niż dotychczas. Przy tym mamy też znakomite, lekkie i przyjemne pióro, jakim operuje Stefan. I wreszcie uczucie niedosytu, które pobudza apetyt na dwa pozostałe tomy serii.

Lubicie naprawdę udane powieści grozy? Chcecie czegoś w sam raz na kilka przyjemnych wieczorów w przeklętej wiosce? Sięgnijcie bez wahania. Darda to najlepszy rodzimy autor horrorów i każdy fan tego gatunku powinien poznać go koniecznie. Polecam.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/12/21/czarny-wygon-starzyzna-stefan-darda/
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją w/w książki dostępną na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/?p=20945 :)
Kasiunia23 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-16, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Niezrozumiała i nieciekawa. Nawet nie skończyłam jej czytać. Nie lubię wystawiać negatywnych opinii, ale niestety ta książka nie należy do moich ulubieńców
ewia101 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Sięgnęłam po nią natychmiast po zakończeniu pierwszej części, bo koniecznie musiałam wiedzieć co będzie dalej. Tu dzieje się jeszcze więcej niż w "Słonecznej Dolinie", wiele też się wyjaśnia.
Wciąga równie mocno i pozostawia podobne wrażenie niedosytu. Na szczęście są jeszcze dwa tomy :)
Zetka_Siedlce plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Posiadam,Wypożyczone (2014),
Książka ta trzyma poziom części pierwszej. Dowiadujemy się w niej dlaczego Starzyzna została przeklęta. Nie sposób się oderwać od czytania.
StregaBianca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Trzyma wysoki poziom części pierwszej, wciąga, wzrusza, wzbudza też strach. I, podobnie jak część pierwsza, wzbudza ochotę na natychmiastowe poznanie ciągu dalszego.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2015-03-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,52 książki - 2015,Horror,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
w_wolczyk Linia koment
Przeczytane:2013-05-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów