Opis ksiązki

Kup Teraz

Sześć lat później

Ocena ( 22 osób )
4.9
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-02-19
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378858348
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:wika9
Recenzja - Sześć lat później
Nowy Coben na kolana nie powalił. Przeczytałam bez większego zainteresowania. Książka nudna, akcji brak, chciałoby się powiedzieć nic specjalnego.
Podsumowując - nie polecam.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Jedna z lepszych książek Cobena (poza cyklem o Myronie), jakie miałam okazję przeczytać. Może niekoniecznie spodobał mi się opis na okładce, ale wiedziałam, że nie mogę z góry oceniać książki, bo ktoś nieumiejętnie streścił fabułę. No i oczywiście się nie zawiodłam. I jak zawsze uśmiecham się, gdy Coben nawiązuje jakimiś małymi aluzjami, czy fakcikami do jego innych książek. Przywołany Lock-Horne Building był tym bardziej miłym i "wzruszającym" akcentem, że ciągle nie pogodziłam się, że Harlan "porzucił" powieści o Myronie i całkiem usunął z jego życia Wina.

Bardzo dobrze wykreowana postać Jake'a i świetnie poprowadzona narracja pierwszoosobowa - z przyjemnością wczytywałam się w jego opowieść i wręcz pochłaniałam każde kolejne zdanie. Było i poważnie i smutno i żartobliwie (co nie dziwi, bo w końcu to powieść Cobena). No i sam Jake przyciągał i budził sympatię. Ciekawe połączenie byłego bramkarza i goryla dyskotekowego ze spokojnym, ustatkowanym wykładowcą.

Strasznie pokręcona była ta fabuła - jak już myślałam, że przejrzałam niecny plan Harlana, on wymyślał coś nowego i Jake wpadał w jeszcze większe kłopoty i w jeszcze gorszą siatkę powiązań między osobami, które (jak do tej pory myślał) znał bardzo dobrze. Zastanawiałam się, czym Nowy Start różni się od Programu Ochrony Świadków, ale... w sumie idea była bardzo podobna - zapewnić bezpieczeństwo i anonimowość ludziom, których ścigała przykra i mroczna przeszłość. I ciągle nie daje mi spokoju, skąd Natalie wiedziała, że Jake ją szuka, bo wnioskuję, że to od niej był ten mail "Obiecałeś coś". Niby nikt nie wiedział, gdzie ona jest, nikt nie miał z nią kontaktu, a ona jakimś cudem była tak dobrze poinformowana. Dziwne, ale może ja dopatruję się wszędzie drugiego dnia.

Trochę zbyt oczywiste zakończenie, ale i tak nie wpłynęło to na moją końcową opinię o książce.
wika9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Pożyczone,
Nowy Coben na kolana nie powalił. Przeczytałam bez większego zainteresowania. Książka nudna, akcji brak, chciałoby się powiedzieć nic specjalnego.
Podsumowując - nie polecam.
gimm1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Kolejna książka Cobena. Tym razem bez Myrona, nieco mniej w niej żartów. Narracja jednak jest jak zwykle na wysokim poziomie. Opowieść jest dość zawiła i mocno sensacyjna. Pojawia się trochę mocnych scen. Czyta się dobrze i ciekawi co dalej.
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
"Sześć lat później" to krótka historia o tym, jak pasjonujące może być życie wykładowcy akademickiego, który rozstaje się z miłością swojego życia. Po sześciu latach odnajduje nekrolog jej męża i w tym miejscu historia się zaczyna (albo zapętla). W każdym razie czytelnik dochodzi do wniosku, że nauczyciel akademicki może przeżyć niesamowite przygody.
sarenka29 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2014/03/harlan-coben-szesc-lat-pozniej.html
ppolzi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Tak dobrze napisanej książki dawno nie czytałam. Historia tak niesamowita, że czytasz jednym tchem i nie możesz się oderwać. Kto wie może takie rzeczy dzieją się naprawdę. Główny bohater Jake Fisher w małym kościołku widzi jak jego ukochana Natalie wychodzi za mąż za Todda. Obiecuje, że już nigdy więcej z nią nie będzie szukał kontaktu. W tym postanowieniu wytrzymuje bowiem tylko sześć lat. Po 6 latach na ekranie monitora w swoim gabinecie w College'u Lanforda (jest tam wykładowcą nauk politycznych) dostrzega nekrolog Todda Sandersona. Postanawia tym samym odnaleźć ukochaną. Jednak nie jest to takie proste. Po drodze napotyka na bandziorów i tajemniczą organizację.
Wszędzie była wielka tajemnica. Okazuje się, że wydarzenia, które miały miejsce 6 lat temu nie istniały. Nikt nie poznał Natalie, nie było Domu Pracy Twórczej nikt, niczego co widział. Wszyscy napotkani w Vermoncie twierdzili, że jego tu wcześniej nie było. Jack zastanawiał się czy postradał zmysły. Jednak pod koniec książki fabuła się rozkręca. Wszystkie zagadki zostają wyjaśnione. Todd był jednym z założycieli organizacji Nowy Start, która dawała schronienie i nową tożsamość osobą zagrożonym. Natalie (z uwagi na to, że widziała śmierć ważnego gangstera musiała zniknąć). W końcu została odnależiona przez Jaka, ale chciała dalej zniknąć na co Jake tym razem jej nie pozwolił. Obydwoje przywdziali oni nową tożsamość i zamieszkali w stanach koło Meksyku.
joasia9595 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Uwielbiam książki, od których nie można się oderwać i czyta się je jednym tchem. "Sześć lat później" Harlana Cobena zdecydowanie należy do takich książek.
Jestem pełna podziwu dla autora bo zupełnie nie spodziewałam sie takiego obrotu sprawy. Polecam czytelnikom, którzy nie lubią nudnych historii :)
magdkos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Coben jest zdecydowanie moim ulubionym autorem. Choćby napisał romantyczną komedię dam mu piątkę i będę wierna. On i tylko on może na to zasługiwać z mojej strony;) Przeczytałam w kilka godzin ,zeżarłam wręcz nie popijając niczym! Już cierpię bo nie nasyciłam się , za szybko się skończyło... KIEDY NASTĘPNA PANIE COBEN, NO KIEDY!!
Dormik plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2014r,
Jake Fisher poznał tę jedną jedyną kobietę Natalie. Ta wychodzi za mąż jednak za innego łamiąc serce bohatera i wymusza na nim obietnicę że ten zostawi ją w spokoju. Mija 6 lat i Jake znajduje nekrolog męża Natalie Todda. Może chce złożyć kondolencje, a może jak sęp rzucić się na świeżo owdowiałą ukochaną kobietę, w każdym razie Jake jedzie na pogrzeb po którym nic nie będzie już takie samo. Okazuje się, że wdowa po zmarłym nie jest Natalie, że Todd był ojcem nastoletnich dzieci z kobietą z którą od zawsze był parą. Jake Fisher szuka rozwiązania zagadki, drąży i budzi upiory z przeszłości.
Książkę czyta się łatwo, szybko co ułatwia dużą czcionka i prosta konstrukcja zdań. Fabuła mnie wciągnęła, nawet bardzo, choć nie zaskoczyła. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że wszystko zaczęło się od plagiatu pracy semestralnej. Kto by pomyślał, że takie oszustwo spowoduje śmierć kilkorga ludzi i zniszczone życie ich bliskich.
patsi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Klasyczny Coben, świetnie się czyta. Uwielbiam jego książki, z niecierpliwością czekam na kolejną. Jak dla mnie, jedna z jego lepszych książek bez Myrona.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: 52 książki 2014 rok,Mam,
Cóż, z pisarstwem Harlana Cobena, który obecnie jest jednym z czołowych pisarzy gatunku sensacji i thrillera, nie mam zbyt często do czynienia. Za mało okazji czy chęci? Od około roku na mojej półce czeka na swoją kolej jeszcze jedna jego powieść, więc chyba bardziej chodzi o chęci i motywacje niż okazje. Te ostatnie nawet się zdarzają. Ostatnio czytałam Klinikę śmierci, która, mimo że niepozbawiona wad, przypadła mi do gustu i zachęciła do dalszych spotkań z książkami tego autora. Teraz do rąk wpadła mi jego najnowsza powieść - Sześć lat później.

Do tej lektury podchodziłam zupełnie na luzie, bez jasno sprecyzowanych oczekiwań - nie spodziewałam się Bóg wie czego. Jednak nie spodziewałam się też, że już na starcie doświadczę déj? vu, ale o tym jeszcze opowiem. Zacznę od fabuły.

Jake Fisher to trzydziestopięcioletni wykładowca College'u Lanforda (Massachusetts, USA). Jest ceniony i lubiany zarówno przez studentów jak i kadrę akademicką. W zachowaniu i stylu życia niczym specjalnym nie wyróżnia się, ale jeśli chodzi o wygląd - wręcz przeciwnie. Wysoki wzrost przypieczętowuje adekwatna doń waga. Ogólna postura, krótko mówiąc, budzi respekt, mimo że jej posiadacz typem twardego macho nie jest, o czym świadczyć może jego zakochane serce - od kilku lat wciąż w tej samej kobiecie. Serce dwa razy przerzute, wyplute na bruk i pieczołowicie zdeptane ślubnym, najpewniej białym butem... Sześć lat wcześniej Natalie, w sposób zupełnie przez Jake'a nieoczekiwany, porzuciła go dla dawnej miłości, którą, nie tracąc czasu, szybko poślubiła. Jakby było mu mało upokorzeń, Jake wybrał się na ślub ukochanej i niczym wytrawny masochista oglądał szlachtujący jego uczucia spektakl, w którym jego ukochana wiązała się świętym węzłem małżeńskim z niejakim Toddem.

Zdawać by się mogło, że po wspomnianych sześciu latach Jake już się z tym uporał i rozpoczął nowe życie. Nawet jemu samemu wydaje się, że tak właśnie jest - mimo że wspomnienia wciąż są żywe, a na samą myśl o Natalie jego serce bije szybciej - ale z błędu szybko wyprowadza go niespodziewany i wręcz porażający news. Oto na stronie internetowej uczelni pojawia się nekrolog informujący o śmierci męża Natalie. Jake długo się nie zastanawia - udaje się na pogrzeb w nadziei, że zobaczy ukochaną. Okazuje się jednak, że Natalie na pogrzebie nie ma. Ale to nie koniec niespodzianek. Jeszcze większe zdziwienie ogarnia Jake'a, gdy dowiaduje się, że żona Todda jak najbardziej obecna była podczas uroczystości żałobnych, a on sam wyraźnie ją widział... Zatem kim jest ta kobieta? To Natalie czy jednak nie? Może to jakiś ponury żart, albo przejaw problemów psychicznych samego bohatera?

Odpowiedzi na te pytania nie przychodzą ani szybko, ani łatwo. Historia, w którą wplątał się główny bohater Sześciu lat później, jest naprawdę zagmatwana i im dalej w nią brniemy, tym mniej wiemy, mniej rozumiemy i błądzimy w niej jak dzieci we mgle. Sytuacja staje się jasna dopiero pod koniec, a wcześniej niełatwo domyślić się, o co naprawdę w niej chodzi - czy to jakaś grubsza afera, spisek, czy bohaterowi zwyczajnie poplątało się w głowie. Akcja, którą buduje Coben, nie daje chwili wytchnienia i nie można mówić o nudzie - dzieje się tu naprawdę bardzo dużo. I to w zasadzie największe plusy powieści.

Teraz słów kilka o minusach. Wspomniałam na początku o uczuciu déj? vu. Otóż im bardziej Jake próbuje się dowiedzieć, co się dzieje z Natalie, tym częściej słyszy ze strony otoczenia, że cała związana z kobietą historia naprawdę nie miała miejsca. Pomysł, w którym ktoś wmawia bohaterowi, jakoby koleje jego losu były jego ułudą czy wymysłem, nie jest nowy, a powiedziałabym nawet, że w ostatnim czasie jest dość często wykorzystywany (lub po prostu ja tak często natykam się na niego w literaturze i filmach: Trakt Arno Strobela czy film Życie, którego nie było). Na lubimyczytać.pl ktoś zasugerował, że Coben najpewniej też wzorował się na jednej ze swoich wcześniejszych książek, ale to już tylko przypuszczenia, których, póki co, nie miałam okazji zweryfikować. Co jeszcze wypada słabo? Bohaterowie, którzy są wyjątkowo mało wyraziści - nawet o Jake'u ciężko powiedzieć coś więcej niż to, że jest wykładowcą dużej postury, do szaleństwa zakochanym w Natalie. No może chwilami przejawia jeszcze odrobinę poczucia humoru... A zakończenie? Ckliwe i melodramatyczne - niegodne najeżonej suspensem akcji.

Jednak, czego jak czego, ale talentu do tworzenia powieści o porywających fabułach Cobenowi odmówić się nie da. Potrafi czytelnika zainteresować i sprawić, że czyta się jego książkę lotem błyskawicy - czterysta sześćdziesiąt cztery strony można z powodzeniem wchłonąć w ciągu jednego dłuższego wieczoru (i nie tylko ze względu na dość pokaźnych rozmiarów czcionkę). Fanom tego typu powieści oraz samego Cobena w szczególności polecam Sześć lat później.

Ocena: 4/6

Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2014/03/szesc-lat-pozniej-harlan-coben.html
wdowa86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Na początku chcę zaznaczyć, że uwielbiam Cobena i będę mu zawsze wierna choćby nie wiem co napisał. "Sześć lat później" to jest majstersztyk cobenowskiego stylu. Jest tajemnica z przeszłości, która łączy spokojnie żyjących (dotychczas?) ludzi, jest nieszczęśliwa miłość i nieznany czarny charakter. Tak jak w "Nie mów nikomu" pojawia się mail i zdjęcie z kadru, tak tu pojawia się nekrolog na stronie i zdjęcie, tak wszystko się zaczyna.
Cudownie wciąga, jak wszystkie książki Cobena, pochłania się ją błyskawicznie. Lecz czy tylko ja mam wrażenie, że "ale to już było"? A każdy główny bohater to Myron?
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Ciut więcej spodziewałam się po mistrzu Cobenie, głównie z tego powodu, że podobny motyw autor zaprezentował w jednej z wcześniejszych książek. Ale jak zwykle dobre tempo akcji, fantastyczny styl i zaskakujące rozwiązanie na przedostatniej stronie.
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2016-09-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2015-10-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
vesta Linia koment
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2015 roku,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
xesxs Linia koment
Przeczytane:2014-12-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
anikirax Linia koment
Przeczytane:2014-11-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
zaczytanamimi Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2014-06-22, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Harlan Coben,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2016-10-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agga Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Sześć lat później Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Sześć lat później Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Sześć lat później Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Sześć lat później Sześć lat później
Harlan Coben
Okładka - Sześć lat później Zima świata
Ken Follett
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów