Opis ksiązki

Kup Teraz

Szkoła pod baobabem

Ocena ( 10 osób )
5.2
Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2008
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-922507-3-7
Liczba stron: 196
Dodał/a książkę:RattyAdalan
Dodał/a opinię:RattyAdalan
Recenzja - Szkoła pod baobabem
Książka pisana z perspektywy córki bohaterki Kasi, może wydawać się nieco pokazana w infantylny sposób, oczami dorastającej dziewczynki, ale sama w sobie książka jest wciągająca, miejscami bawi. Różne zabawne przygody spotykające Kasię i właśnie dziecinny styl opowieści jest jednym z powodów, które przekonują mnie, że książka jest urokliwa. Polecam ją przed snem lub jako formę relaksu. Pozdrawiam R.A.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kroplina plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Wyzwanie - Sagi rodzinne 2015,
"Dzień dobry, Polsko. Jestem Kasia Markowska, mam lat dziewięć i pół, a widzę cię pierwszy raz, bo kiedy odjeżdżałam, nie wiedziałam jeszcze, że mam ojczyznę."
Tymi słowami wita się główna bohaterka drugiej części sagi Barbary Rybałtowskiej, kiedy po latach na obczyźnie wraca wreszcie do wolnej Polski. Zanim jednak uda jej się postawić stopę w ojczyźnie poznajemy losy Zosi i Kasi, które zmuszone są zamieszkać w Kodży, w Ugandzie. Tym razem narratorką jest dziewczynka. Widzimy życie polskich uchodźców oczami dziecka. Opisany przez nią świat jest prosty i raczej pozbawiony strachu związanego z toczącą się wojną. Ona i inne dzieci czas spędzają w szkole, która została zbudowana pod rozłożystym baobabem lub na wesołych zabawach, które nie zawsze są bezpieczne. Jednak Kasia to rezolutna dziewczynka. Potrafi o siebie zadbać w każdej sytuacji, co, bardzo często, doprowadza do złości jej mamę. Jedynie z podsłuchanych przez Kasię rozmów dorosłych dowiadujemy się że Polacy na bieżąco śledzą przebieg walk na terenie kraju. Za wszelką cenę chcą wrócić do ojczyzny. Nawet tu, w dzikiej Afryce obchodzą wszystkie polskie święta. Zosia radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Otwiera zakład krawiecki, w którym oprócz mundurków szyje stroje dla modnych pań. Chcąc stworzyć córce pełnowartościową rodzinę decyduje się na ślub z poznanym tu Teofilem choć nie pochwala jego zamiłowania do polowań. Zakończenie wojny powoduje ogólne wybuchy radości. W rodziców Kasi wstępuje nowa nadzieja na powrót do ojczyzny. Dziewczynka nie do końca cieszy się z tej wiadomości. Świadomość, że musi zostawić w Kodży swoje przyjaciółki, Romę i Nusię, bardzo ją zasmuca. Drugą część kończy długo wyczekiwany powrót do kraju. Nikt nie wie jaka jest ta powojenna Polska. Czy taka, jaką zapamiętano, czy już zupełnie inna...
Właściwie to lektura na jeden wieczór. Prosty język i zabawne opisy kilkuletniej dziewczynki sprawiają, że trudno się od niej oderwać. Dosłowne podejście Kasi do otaczającego ją świata powoduje wiele śmiesznych sytuacji. Trudno przewidzieć co jeszcze przyjdzie do głowy tej małej trzpiotce. Polecam gorąco!
kawusiaaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,,Mam,
,,Szkoła pod baobabem" to druga część rodzinnej sagi autorstwa Barbary Rybałtowskiej opowiadającej historię rodziny Markowskich: młodej wdowy Zosi oraz jej kilkuletniej córeczki Kasi. W pierwszej części, będącej równocześnie kontynuacją dalszych losów obu kobiet, narratorką jest malutka Kasia, która z właściwą sobie dziecięcą naiwnością i niezwykłą fantazją, przedstawia niełatwe życie Polaków żyjących na emigracji w Ugandzie. Polska bowiem w dalszym ciągu znajduje się w mrocznym cieniu wojny, która z dnia na dzień, zbiera potężne żniwo ludzkich cierpień i tragedii.

Niebezpieczny świat afrykańskich dziczy przedstawiony z perspektywy kilkuletniej dziewczynki, który nieraz porusza serce czytelnika, to przede wszystkim rzeczywistość wypełniona zabawą, w której nie brakuje naiwnych, ale przede wszystkim niezwykle szczerych przemyśleń typowych dla małego dziecka. Kasia, z właściwą dla siebie odwagą i rezolutnością, nieraz popełnia błędy, wywołując tym samym szereg nieporozumień i sprzeczek. Jej niezwykłe przygody, w połączeniu z nieposkromioną afrykańską rzeczywistością, pełną dzikich zwierząt i nieznanych roślin, tworzą obraz ciekawy i niezwykle wciągający. Jednakże, dziecięce beztroskie wyobrażenia, nie ukazują w pełnej odsłonie wszystkich trudów i uciążliwości, z jakimi dorośli bohaterowie powieści muszą się zmierzyć. Czytelnik sam dostrzega tragiczne widmo choroby, która z dnia na dzień, atakuje coraz szerszy krąg osób, wzbudzając w sercach bohaterów książki szczery strach o życie najbliższych. Wycieńczenie oraz, przede wszystkim, wszechogarniająca tęsknota za ukochaną ojczyzną, to uczucia, które nieustannie towarzyszą polskim emigrantom.

Jednakże, życie toczy się dalej i mimo trudów wojny, bohaterowie muszą za wszelką cenę funkcjonować normalnie. Organizują sobie czas, wypełniając go przede wszystkim ciężką pracą, będącą przecież gwarantem przeżycia. Tworzą też prawdziwą szkołę, wybudowaną pod ogromnym baobabem, gdzie dzieci, pod osłoną dorosłych spojrzeń, codziennie zdobywają niezbędną wiedzę. Życie emigrantów zdaje się być uporządkowane, nienarażone na wszelkie niebezpieczeństwa płynące z linii frontu. Lecz bohaterowie w żadnym wypadku nie odgradzają się od problemów, która doświadczają boleśnie ich ojczyznę. Na bieżąco śledzą przebieg walk na terenie kraju, przeżywają z ogromnym bólem kolejne straty. Z prawdziwą pasją obchodzą też wszystkie narodowe święta, które są obrazem ich ogromnego patriotyzmu. Emigranci, mimo że nie walczą o ojczyznę bezpośrednio na linii frontu, to z prawdziwym zapałem dbają o pamięć ukochanej Polski.


Młoda matka i córka, zdane jedynie na siebie, otrzymują od losu nieraz prawdziwą lekcję odwagi, ale dzięki ich niezwykłej sile i, przede wszystkim, wzajemnej miłości, kobiety przezwyciężają wszelkie niebezpieczeństwa pojawiające się na ich wyboistej drodze życia.

,,Szkoła pod baobabem" według mojej własnej, subiektywnej oceny, jest powieścią znacznie ciekawszą od swojej książkowej poprzedniczki Przede wszystkim, szczera i ujmująca narracja kilkuletniej dziewczynki, daleka od suchej relacji, która wywiązała się w poprzedniej części, chwyta za serce, wywołując nieraz szczery uśmiech na twarzy. Ciepło, które przebija się z każdej strony powieści, jest jak promień słońca, który wychyla się delikatnie przez chmury, z coraz większą mocą, z coraz większą nadzieją. Opowieść dziewczynki wciąga już od pierwszej strony, nie pozwalając tym samym czytelnikowi odłożyć książki na bok, nawet na moment. Naiwność Kasi, jej ciągłe psoty i zabawne przemyślenia, dodają całej powieści niezapomnianego uroku, oddalając tym samym groźnego i mrocznego ducha wojny, wraz z całym jego cierpieniem i bólem, gdzieś na dalszy plan.


Dzięki takim ciepłym i prawdziwym historiom naprawdę warto czytać książki!

 

iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Książki na długi wieczór,Mam,
Wojenna tułaczka oczami dziecka. Niezwykła opowieść o dalszych losach Zofii i Kasi, bohaterek "Bez pożegnania".
nasturia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
http://ksiazkapolapkach.blox.pl/2013/09/Saga-Barbary-Rybaltowskiej.html
halina-k plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ciąg dalszy losów matki i córki skazanych na wojenną tułaczkę.
Sylwia-T plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Druga część sagi "Bez pożegnania" różni się od pierwszej tym, że narratorem jest tutaj córeczka Zosi - Kasia. Cała książka jest opisem jej przeżyć, odzwierciedleniem jej uczuć i myśli. Kasia, choć ma zaledwie kilka lat, jest bardzo dojrzała, mądra i spostrzegawcza. Niestety ta przedwczesna dojrzałość to skutek wojny. Zabrano jej beztroskie dzieciństwo w zamian za walkę o przetrwanie. Ale Kasia ma w sobie bardzo silną wolę życie, ma też poczucie humoru. Dowcipnie komentuje wiele sytuacji i wydarzeń, czasem aż nazbyt szczerze, ku rozpaczy swojej matki. Bardzo przyjemnie czyta się tą część. Ciekawa jestem jaka będzie trzecia.
RattyAdalan plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka pisana z perspektywy córki bohaterki Kasi, może wydawać się nieco pokazana w infantylny sposób, oczami dorastającej dziewczynki, ale sama w sobie książka jest wciągająca, miejscami bawi. Różne zabawne przygody spotykające Kasię i właśnie dziecinny styl opowieści jest jednym z powodów, które przekonują mnie, że książka jest urokliwa. Polecam ją przed snem lub jako formę relaksu. Pozdrawiam R.A.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
maggie28 Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016 rok,Czeka na recenzję,Mam,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2011,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2015-08-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
majkanew Linia koment
Przeczytane:2013-07-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Szkoła pod baobabem Nienarysowane historie
Bohdan Butenko
Okładka - Szkoła pod baobabem Córka Cieni. Burza przed ciszą
Ewa Cielesz
Okładka - Szkoła pod baobabem Sekret sprzed lat
Katarzyna Redmerska
Okładka - Szkoła pod baobabem Woody Allen. Wywiady
pod redakcją E. Kapsisa
Okładka - Szkoła pod baobabem Dziennik
Wacław Niżyński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów