Tajemnica Pauli

ISBN: 978-83-7516-637-8
Dodał/a książkę:jeke5
Dodał/a opinię:allison
Recenzja - Tajemnica Pauli

"Tajemnica Pauli" to powieść, którą czyta się jednym tchem. Od pierwszych stron z zainteresowaniem śledzi się losy dwóch bohaterek, których przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszości.

Tytułowa Paula to kobieta ambitna, konsekwentna i uparta. Celem życia jest dla niej reporterska kariera w telewizji. Gdy wydaje się, że marzenia się spełniły, nagle wydarza się coś, co wywraca jej życie do góry nogami. Na jaw wychodzą skrywane od lat tajemnice, a decyzje, jakie bohaterka musi podjąć, okazują się znacznie trudniejsze niż można by przypuszczać.
Równolegle z przeżyciami Pauli poznajemy burzliwe perypetie znacznie młodszej, lecz już doświadczonej przez życie Linn. Bohaterka ta wydaje się być przeciwieństwem przebojowej reporterki, jednak również nosi w sobie ogromny ciężar, który nie pozwala jej oderwać się od bolesnych wspomnień.
Mimo iż początkowo obie kobiety więcej dzieli niż łączy, znajdują one wspólny język i w pewnym momencie stają się dla siebie wsparciem. To jednak nie rozwiązuje ostatecznie ich problemów. By oczyścić swoje sumienia, obie muszą zdecydować się na trudny krok i szczerość wobec kochanych mężczyzn, mając jednocześnie świadomość, że odkryta prawda może zniszczyć ich związki.

Tyle w ogólnym zarysie o treści, która jest wciągająca i sprawia, że całość czyta się świetnie. Powieść ma jednak również inne walory i drugie dno – skłania do refleksji na temat decyzji, jakie w życiu podejmujemy, do przemyśleń związanych z odpowiedzialnością za drugiego człowieka, zwłaszcza bezbronnego dziecka.
To również wzruszająca opowieść o wartości, jaką jest rodzina - dająca szczęście, poczucie stabilizacji i ciepła, ale wymagająca również zdolności do poświęceń, oddania i szczerości.

W życiu bohaterów „Tajemnicy Pauli” ważną rolę odgrywa religia i wiara w Boga. Ten aspekt nie jest jednak pokazany w sposób nachalny czy moralizatorski – i to duża zaleta fabuły. Wiara pomaga tu przezwyciężać różne trudności, jest też podstawą akceptacji człowieka takim, jakim on jest, z wadami, niedoskonałościami, popełnianymi błędami.
Ten ludzki wymiar religii na pewno zbliża czytelnika do bohaterów – i to kolejna zaleta powieści.

Polecam wszystkim, którzy lubią życiowe historie opowiedziane w niebanalny sposób.
BEATA IGIELSKA
allison plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

BEATA IGIELSKA
jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Paula Landin-Cohen pracuje jako reporterka śledcza w Jackson Hale-małym miasteczku w Wyoming. Kiedy otrzymuje propozycję pracy jako reporterka telewizyjna w Chicago natychmiast decyduje się na wyjazd na drugą stronę kraju. Jest pełna ochoty i zapału, by zdobyć wymarzoną pracę. W Jackson Hale zostawia ukochanego męża Davida i całą rodzinę. Przyjeżdża do nich tylko w niektóre weekendy,a cały swój czas poświęca na tropienie sensacyjnych historii dla telewizji.

Do Chicago przyjeżdża także Linn Caldwell, która ma rozpocząć w tym wielkim mieście nowe życie i studia. Musi jednak najpierw znaleźć pracę i mieszkanie, a nie jest to takie łatwe.

Paula i Linn pochodzą się z tego samego miasteczka, a mimo to jakby z dwóch różnych światów. Paula ma kochającego męża, interesującą pracę i dużą szansę na awans w dużej telewizji. Linn nie ma prawie nic, musi odbudować swoje życie od podstaw, a nie może liczyć na pomoc rodziny.
Kobiety różnią się od siebie, ale obie popełniły w przeszłości błąd, którego konsekwencje będą ponosiły do końca życia. Decyzja podjęta jednego dnia zmieniła ich życie, a jej powaga i ciężar towarzyszyć im będą każdego dnia.

Bo jak można ,,wrócić do normalnego życia", gdy dokonało się aborcji? Czy ,,wszystko się ułoży" w życiu, gdy ma się świadomość, że dziecko, które nosiło się przez dziewięć miesięcy pod sercem będzie dorastało w innej rodzinie? Jak wytłumaczyć kłamstwa mężczyźnie, który cieszy się, że zostanie ojcem i kupuje malutki kij hokejowy, gdy dowiaduje się, że jego żona jest w ciąży?

,,Tajemnica Pauli" to powieść o rozpaczliwych wyborach współczesnych kobiet. Podążać za marzeniami i wspinać się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej, czy urodzić dziecko i spełniać się jako mama? Jak pogodzić te dwie role? Paula i Linn musiały zmierzyć się z konsekwencjami swoich wyborów, ale też miały odwagę zawalczyć o swoje pragnienia i miłość.

Temat aborcji poruszany przez autorkę jest z pewnością trudną i bolesną kwestią, ale przedstawiła go moim zdaniem bardzo umiejętnie. Ukazała problem z dwóch różnych stron i pokazała, że kobiety doświadczać mogą odmiennych emocji. Daje też nadzieję kobietom, które znalazły się w tej rozpaczliwej sytuacji.
Denise Hunter nie moralizuje, w jasny sposób przedstawia dwie historie kobiet i pozwala czytelnikowi dokonać oceny. Pomimo trudnego tematu książkę czyta się dobrze i szybko, przeżywa się emocje wraz z jej bohaterami i współczuje im.
Zachęcam do poznania tajemnicy Pauli i Linn:)
Eli1605 Linia koment
Okładka - Tajemnica Pauli Listy do Penelopy