Opis ksiązki

Kup Teraz

Tajemniczy ogród

Ocena ( 52 osób )
5.2
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2011-03-20
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-559-7
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:lukasz
Dodał/a opinię:iza333
Recenzja - Tajemniczy ogród
Książka opowiada o porzuconej dziewczynce z Japoni. Świetna.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Aramina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Ciepła, mądra, wzruszająca opowieść. Czyta się ją jak cudowną baśń dla dzieci, którą można by opowiedzieć przed snem. Przez kilka chwil na powrót stajemy się dziećmi, wnikając do umysłu 10-letnich bohaterów, przypominając swoje własne dziecięce fantazje i zabawy. Powieść z morałem, historia niby prosta, jednakże w swej prostocie idealna.
misiasztum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Chyba każdy zna tą opowieść i myślę że z chęcią przeczytam ją jeszcze raz.
livingbooksx plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Powieść "Tajemniczy ogród" jest zapewne znana większości z was z lat szkolnych. Kolejna niepotrzebna, męcząca, nudna lektura? Dla mnie nigdy taką nie była i z ogromną chęcią wróciłam do świata Mary Lennox oraz jej przyjaciela Colina. Na nowo poznałam wspaniale wykreowany przez autorkę tajemniczy ogród pełen ptaków i cudownych, niespotykanych roślin. Przeniosłam się do niego i obserwowałam piękną naturę wraz z głównymi bohaterami.
Młoda Mary Lennox jest zmuszona przenieść się do starej posiadłości wuja Archibalda Cravena, ponieważ jej rodzice umierają podczas epidemii. Pomimo chorowitości dziewczynki, zostaje przeniesiona na wrzosowiska wuja i od tamtej pory mieszka wraz z nim. Wszystko byłoby normalnie i na porządku dziennym, gdyby nie fakt, że wuj wcale w tym domu nie mieszka. Mary nie widuje go, a w jego posiadłości jest traktowana ozięble. Pokojówki nie mają obowiązku opiekować się nią, za zadanie mają zaspokajać jedynie jej podstawowe potrzeby.
Bohaterka ma problem z nawiązaniem kontaktu z kimkolwiek, ponieważ czuje, że powinna być traktowana po królewsku jak w poprzednim domu. Poznaje jednak pokojówkę Martę, z którą udaje jej się nawiązać kontakt i wraz z nią zaczyna poznawać świat wokół. Następnie poznaje ogrodnika Bena, który pomimo swojej małomówności potrafi znaleźć wspólny świat z Mary. Młoda dziewczynka zaczyna słyszeć płacz w posiadłości wuja i za wszelką cenę usiłuje dowiedzieć się kto za tym stoi i kto jeszcze mieszka w owym domu. Jej przygoda rozpoczyna się wraz ze znalezieniem pięknego, tajemniczego i magicznego ogrodu nieopodal wrzosowiska.
"Tylko czasami odczuwa się jakby się miało żyć zawsze."
Często poprzez pryzmat obowiązkowej lektury można się zniechęcić do wielu niezapomnianych i wspaniałych dzieł. W "Tajemniczym ogrodzie" czytelnik odnajduje wiele wzruszających momentów, radosnych chwil oraz może obserwować przemianę młodych ludzi w osoby dorastające i poznające otaczający ich świat. Bohaterowie są bardzo realni i świetnie wykreowani, mają określone charaktery oraz osobowość.
Pomimo, że powieść nie należy do najdłuższych, to czyta się ją wspaniale. Ma w sobie iskierkę magii, która dodaje całej lekturze uroku i pozwala się w nią jeszcze bardziej zagłębić. Cudownie wspominam tą pozycję ze szkoły i z ogromną chęcią powróciłam do owego ogrodu ponownie.
Blog: livingbooksx.blogspot.com
Aleksandra880128 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,
Bardzo pozytywna opowieść. Dobrze się czyta i pobudza wyobraźnię :)
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka opowiada o pewnej dziewczynie Mary której rodzice giną na chorobę na którą choruje cały kraj i okazuje się ,że tylko Mary przeżywa.W domu w którym mieszka odnajdują ją dwaj strażnicy którzy mówią jej co się stało.Oddana jest pod opiekę swojego wuja który ma syna który jest w wieku Mary.Po jakimś czasie zaprzyjaźniają się .Chłopiec jest niepełnosprawny i jeździ z tego powodu na wózku.Razem odkrywają tajemnice zamnkniętego ogrodu.Książka bardzo mi się podobała.
hajduczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Któż z nas nie marzył, by zajrzeć do starego, ukrytego za wysokim ogrodzeniem, ogrodu? Powyżej ogrodzenia porośniętego bluszczem widać konary drzew i bujna zieleń...
szpachela plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
"Tajemniczy ogród" to przepiękna powieść o przyjaźni i zjawiskach, które ktoś nazwie czarami, a kto inny wiarą. Głównymi bohaterami książki są Mary - rozkapryszona, chudziutka dziewczynka, która traktowała ludzi z pogardą; Dick - uroczy, szczęśliwy chłopiec, który w każdym wzbudza sympatię, "zaklinacz" zwierząt; a także Colin - kuzyn Mary, odtrącony przez ojca, wyniosły względem otoczenia, nieznośny hipochondryk. W toku powieści ujrzymy piękne zmiany. Tajemniczy ogród rozkwita, a wraz z nim zmieniają się Mary i Colin. Dojrzewa w nich przyjaźń, radość i szacunek do ludzi; stają się energicznymi, pełnymi wdzięku dziećmi. "Tajemniczy ogród" to bardzo wartościowa lektura, nie tylko dla dzieci :)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Pamiętam, że kiedyś sięgnęłam po tę książkę z ciekawości, ale niestety nudziła mnie i nie doszłam nawet po połowy.
Potem mieliśmy ją jako lekturę, więc byłam zmuszona po raz kolejny po nią sięgnąć i... przeczytałam całą stwierdzając, że to naprawdę świetna książka, potem oglądnęłam jeszcze film na postawie książki, a dziś dodaję ją do ulubionych ;P
edith plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2013,Mam,
Moja ulubiona książka :) Co rok do niej powracam :)
AmandaBudyn plusminus Linia koment
Przeczytane:2008-12-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bajka nie tylko dla dzieci.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Cudowna opowieść o przyjaźni i jej wielkiej sile. Ukazuje również jak wielkie znaczenie ma wiara w marzenia.
MoniaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Klasyka literatury dziecięcej. Piękna powieść, wzruszająca i skłaniająca do refleksji nawet nastolatków.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2004-11-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
"Tajemniczy ogród" to przepiękna powieść obyczajowa zaliczana do klasyki literatury dziecięcej. Moim zdaniem, przeznaczona jest dla czytelników w każdym wieku. Niesie ze sobą nadzieję i dostarcza wzruszeń.
Główną bohaterką powieści jest około 10 letnia Mary, która mieszkając w Indiach straciła rodziców. W wyniku tego zostaje przekazana na wychowanie swemu wujowi będącemu właścicielem ogromnej posiadłości w Anglii. Niestety, tak jak wcześniej przez rodziców, tak i w nowym domu dziewczynce nie jest okazywane zainteresowanie. Nie ma osoby, która wskazała by jej w życiu wartości takie uprzejmość, dobroć, ufność. W związku jest tym Mary jest dziewczynką wyniosłą i zadufaną sobie.
Na szczęście dzięki znajomości z rodzeństwem, dziewczynką i chłopcem, pochodzącymi z prostej rodziny, zaczyna się powoli otwierać na przychylność innych. W nawiązywaniu dobrych relacji i w rozwoju przyjaźni pomaga dzieciom odkrycie zamkniętego, starego i zaniedbanego, choć niegdyś pięknego ogrodu. Mary zmienia się na tyle, że chce pomóc swemu rówieśnikowi kuzynowi, który nie opuszcza łóżka twierdząc, że jest chory i niedługo umrze. Colinowi również można zarzucić cechy podobne do tych, jakimi początkowo charakteryzowała się dziewczynka. Moc odnawianego ogrodu jest jednak wielka ...
Autorka Frances Hodgson Burnett pokazała w powieści kilka pozytywów, jakie daje życie ku szczęściu ludzi: uzdrawiające siły tkwiące w przyrodzie i jej piękno, przyjaźń oraz konieczność miłości rodzicielskiej dla prawidłowego kształtowania psychiki i charakteru dziecka.
Wspaniała ekranizacja Agnieszki Holland nie ustępuje pierwowzorowi. Cudowna książka i cudowny film.
Mocno polecam.
Yciia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetna. Warto do niej powracać.
Antoninka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Klasyka nie tylko dla dzieci, ale dla każdego człowieka wrażliwego na piękno. Relacje międzyludzkie potrafią być bardzo zagmatwane, nawet w świecie dzieci. Relacje między rodzicami a ich pociechami też bywają wyłożone kamieniami, utrudniającymi kontakt.
"Tajemniczy ogród" pokazuje, jak przyroda może łagodzić, powodować zapomnienie tego, co złe i smutne i wskazać powrót na właściwą drogę.
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Powszechnie wiadomo, że jestem fanką wrzosowisk i wiktoriańskiej Anglii, dlatego "Tajemniczy ogród" był jak znalazł dla mnie. Przecudna historia, przepięknie napisana - a mogę to stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, ponieważ czytałam ją w oryginale. I choć odbiór, szczególnie na początku, trochę zakłócał mi dialekt rodem z XIX-wiecznego Yorkshire, jestem zachwycona!

Sięgnęłam do niej, ponieważ dawno temu zachwycił mnie film, ale książki nigdy nie przeczytałam (pewnie dlatego, że była lekturą, a po lektury z zasady raczej nie sięgałam:)) i absolutnie się nie zawiodłam.

Niesamowity klimat Indii, wrzosowisk Yorkshire i stojącego po ich środku domu, którego sto pokojów było od długiego czasu zamknięte, potem ogród huśtawką, na której zdarzyła się tragedia, która spowodowała zamknięcie ogrodu na 10 lat. Fabuła jest powszechnie znana. Mała Marry, rozpieszczona dziewczynka, po śmierci rodziców, którzy się nią nie interesowali, trafia do angielskiej posiadłości wuja. Nie ma co ze sobą zrobić, krąży więc po ogrodach dookoła domu i odkrywa historię tajemniczego ogrodu, zamkniętego i ukrytego za porośniętym bluszczem murem. Pomaga jej miejscowy chłopiec - Dickon, którego dziewczynka nazywa zaklinaczem zwierząt. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, kiedy w starej posiadłości zaczyna słyszeć płacz dziecka - jak się okazuje Colina, jej kuzyna, który nigdy nie opuszcza swojego pokoju.

"Tajemniczy ogród" to urocza opowieść o dorastaniu do bycia szczęśliwym człowiekiem, o nadziei, o sile, ale też o sile śmiechu, poczucia humoru i pozytywnej myśli. Może brzmi to kiczowato. Może faktycznie powieść Burnett jest tylko naiwną bajką dla dzieci. Ale jeśli nawet, trafiła do mojego wewnętrznego dziecka:) Szczególnie tekst Colina o tym, że zaprasza na śniadanie chłopca, dwie wiewiórki, zająca i małą owieczkę oraz życzy sobie, by ich do niego przyprowadzono, budzi we mnie salwy śmiechu i rozczulenie.
MArtT plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione :),
Zawszę będę powracać z sentymentem :)
Anytsuj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
"Tajemniczy ogród" to historia Mary Lennox, która po śmierci rodziców trafia pod opiekę wuja, którego praktycznie nie znała. Całe życie dziewczynki zostaje wywrócone do góry nogami. Kapryśne, rozpieszczone i wątłe dziecko przechodzi prawdziwą metamorfozę pod wpływem swojego kuzyna, chłopca mieszkającego w okolicy i tytułowego ogrodu. Jaką kryje w sobie tajemnicę? Dlaczego nikomu nie wolno do niego wchodzić?
Powieść Frances Hodgson Burnett nie bez przyczyny trafiła do klasyki literatury dziecięcej. To pełna ciepła i mądrości opowieść o tym, że praca uszlachetnia, a kontakt z naturą i ludźmi kształtuje charakter i uczy pokory. "Tajemniczy ogród" uczy też, że miłość i odrobina wsparcia jest człowiekowi niezbędna do tego, by w pełni cieszyć się życiem.
Powieść jest niezwykle klimatyczna- akcja rozgrywa się w Anglii. Czytając książkę niemal czuje się zapach niosący się z wrzosowisk. Frances Hodgson Burnett wspaniale oddaje nie tylko obraz przyrody, ale i bohaterów. Każdy z nich jest głęboki i żywy, nie do końca odkryty. Ich dramaty są realne, a ich emocje promieniują z kart książki.
Książkę, mimo, że druk jest dość drobny, czyta się błyskawicznie. Styl, język, wszystko sprawia, że lektura jest czystą przyjemnością.
"Tajemniczy ogród" to jedna z tych książek, do których co jakiś czas wracam. Polecam wszystkim Czytelnikom, zarówno tym młodszym, jak i tym, którzy czasy podstawówki już dawno mają za sobą.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka do której się wraca, prawdziwa perełka wśród pozycji dziecięcych:)
iza333 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka opowiada o porzuconej dziewczynce z Japoni. Świetna.
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-01, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
z jakiej znowu Japonii?? :)
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2002-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2006-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,100 książek BBC - przeczytane,
Karen72 Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Nimphelos Linia koment
Przeczytane:2011-10-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Lektury szkolne,Z biblioteki,
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
emanuella Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:2015-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-04-23, Na półkach: Przeczytałem,Dzieciństwo c:,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2013-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura angielska,Mam,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
onceuponinbook Linia koment
Przeczytane:2014-12-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,mam na półce,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
whisky Linia koment
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
1lolka18 Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:1993-03-10, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Lektury szkolne,Mam,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2004-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,
Lemureczek Linia koment
Przeczytane:2004-09-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
justim Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2004-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:1999-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2000-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
beata150 Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
patt23r Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Martina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
CarmillaPL Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
karla1214 Linia koment
Przeczytane:2013-09-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
nunachopin Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów