Opis ksiązki

Okładka - Tam gdzie spadają Anioły
Kup Teraz

Tam gdzie spadają Anioły

Ocena ( 34 osób )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-08-03421-7
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:magis
Dodał/a opinię:Agnieszka Bruchal
Recenzja - Tam gdzie spadają Anioły
Nad domem malutkiej Ewy przelatują anioły, przepiękna gromada łopoce swymi wielki skrzydłami jak gdyby wygrywały melodie. Dziewczynka chce aby jej rodzice wyszli przed dom i zobaczyli to niezwykłe zjawisko. Niestety każde z nich jest zbyt zajęte sobą by zwrócić uwagę na prośbę córeczki. Ewa postanawia przejść się troszkę dalej by jak najdłużej widzieć anioły, wychodzi dalej niż powinna kierując się w stronę lasu i właśnie wtedy dostrzega,że poza pięknymi białymi lecą również przerażające czarne, tocząc dziwną a zarazem niebezpieczną walkę. Jeden z tych złych atakuje samotnie lecącego anioła, które udaje mu się pochwycić, wbija w niego swe szpony i raz za razem pozbawia lśniących skrzydeł. Ewa próbuje krzyczeć, zapobiec nieszczęściu, jednak okropny dręczyciel uśmiechając się ironicznie dokonuje swego dzieła. Bezbronny, pokaleczony Ave opada w lesie, jego w połowie ludzka powłoka jest bardzo obolała, stracił swe zdolności, zostało ból i niepokój przed dalszym losem. W chwili gdy Ave traci swą moc Ewa niefortunnie wpada do wilczego dołu przez co traci przytomność.

Pierwszą osobą zauważającą nieobecność dziecka w domu jest babcia, nakazuje rodzicom przeszukać wszystkie możliwe miejsca, docierając do lasu znajdują nieprzytomną Ewę trzymającą w rączce malutkie piórko...

Pięcioletnia Ewa nie jest świadoma,że utraciła ochronę swego niewidocznego anioła stróża, jednak od tego niefortunnego zdarzenia jej życie się zmienia, na gorsze. Spotyka ją wiele nieszczęść, przypadkowych wypadków. Babcię intryguje fakt niesamowitego pecha towarzyszącego wnuczce, obawia się,że gdy pójdzie do szkoły może zostać odrzucona przez rówieśników. Jest jeszcze jedna niepokojąca rzecz. Za każdym razem przed wypadkiem Ewy na jednej z gałęzi wiśni pojawia się dziwny czarny ptak, jakby przepowiadał nadchodzące nieszczęście...Między czasie osiedle zyskuje nowego "lokatora" bezdomnego pomieszkującego w jednej z ruder, nie wygląda na groźnego, jednak nikt nie potrafi się z nim porozumieć. To właśnie w tym miejscu przy boku bezdomnego czarny ptak ma swoje gniazdo, na co zwróciła uwagę tylko malutka Ewa.


Mijają lata, dziewczynka chodzi już do szkoły, pech oraz słabsza odporność towarzyszą jej na każdym kroku, nie posiada przyjaciół, na swój wiek jest nazbyt uporządkowana, nie lubi tracić czas na bezsensowne paplaniny. Ewa zdaje sobie sprawę,że musi wykorzystywać każdą chwilę zdrowia. Rodzice trwają w przekonaniu,że w końcu z tego wyrośnie. Matka artystka większość czasu spędzająca w swej pracowni, tworząca rzeźby, od kilku już lat zmaga się nad odzwierciedleniem cierpienia Matki Boskiej, którą przedstawia pieta, na nic się nie zdają jej wyobrażenia, figura jest bezbarwna, jakby nie posiadała żadnych emocji. Natomiast ojciec żyjący w świecie neutronów i protonów, zamknięty w świecie internetu nie zwraca uwagi na nic co ulotne i niewytłumaczalne, dla niego istnieje tylko to co można wytłumaczyć za pomocą wzorów bądź innych obliczeń. Oboje nie świadomi faktu jak niebawem diametralnie miało odmienić się życie ich rodziny, na jaką próbę zostaną wystawieni...


Długo zabierałam się do napisania kilku słów na temat tejże książki, jest ona wspaniała, jednak w swej wspaniałości niezwykle trudna. Dotyka wielu trudnych tematów, na polu duchowym jak i społecznym, zmuszając do myślenia przy niemalże każdym zdaniu. Analizowania oraz wczucia w sytuacje. Każdy z nas nie jeden raz zastanawiał się nad istotą dobra oraz zła. Czy rzeczywiście jedno jest zależne od drugiego? Jak wyglądałoby nasze życie gdyby było tylko dobrze? Czy jest to w ogóle możliwe? Jaką rolę odgrywa w nas wiara, dlaczego nie jeden raz nie potrafimy oprzeć się złu? Może dlatego,że potrafi sprytnie zwabić oraz oczarować? Mała Ewa widząc złego anioła zdawała sobie sprawę,że jest on niebezpieczny, jednak w tej grozie czuła się oczarowana pięknym wyglądem.. Wydaje mi się,że bardzo często dzieje się tak z nami. Wiemy,że coś jest złe ale i przyciągające, przez co nie można się oprzeć.

Dorota Terakowska wspaniale ukazała różnicę między wiarą a wiedzą. Wielu z nas wierzy w istnienie Boga, jednak są ludzie dla których wiara to, to co namacalne, można zobaczyć, dotknąć, wytłumaczyć racjonalnie. Tak jak było w przypadku ojca małej Ewy, nie potrafił wyobrazić sobie,że istnieje coś czego nie zbadali naukowcy, jak możliwe jest istnienie aniołów i w jaki sposób można odczuć ich obecność? Rzeczywiście jest tak,że nasze życie zostało gdzieś spisane i postępujemy według z góry wytyczonych celów? Może jednak mamy jakiś wpływ na zmianę tego co przesądzone?

Tam gdzie spadają anioły jest niesamowitą lekturą, jak wspomniałam na początku nie należy do łatwych, być może nie każdemu przypadnie do gustu, dla mnie jest wspaniała. Dopracowana pod każdym względem.

Jako,że mija dziesięć lat od śmierci autorki wydawnictwo wydało książki Doroty Terakowskiej w nowej szacie, jak dla mnie są one przepiękne, magiczne, mające w sobie pewien magnes. Polecam każdemu, wydaje mi się,że każdy tę książkę będzie interpretował inaczej, ale to jest chyba najlepsze, jestem niesamowicie ciekawa opinii innych blogerów.

Recenzja
natkawes Linia koment
Na półkach:

Kiedyś przeczytałam o tej książce pochlebną opinię. Wreszcie udało mi się ją wypożyczyć. Podeszłam do niej z optymistycznym nastawieniem, jednak szybko się rozczarowałam. Są książki, których czytania trudno przerwać. Zapomina się wtedy o obowiązkach, o pracy. Myślałam, że czytając "Tam gdzie spadają Anioły" tak właśnie będzie. Niestety, było wręcz odwrotnie. 

Ewa pewnego dnia widzi na niebie Anioły. Zafascynowana ich widokiem, idzie w kierunku lasu, gdzie znajduje się kłusownicza pułapka. Dziewczynka nie zauważa jej i wpada do potężnego dołu

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mysza_99 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Książki Doroty Terakowskiej są specyficzne - mądre, poruszające i przekazujące pewne prawdy, nad którymi trzeba przystanąć, zastanowić się. "Tam gdzie spadają Anioły" to niezwykła opowieść o Aniołach, które chronią, czuwają i kierują naszym życiem.

Mała Ewa ma smutne dzieciństwo. Tata cały czas zajmuje się komputerem, mama oddaje się sztuce. Dziewczynka, mimo, że ma dopiero 5 lat, bawi się sama, nie absorbuje rodziców, nie prosi ich o nic. Sama po sobie sprząta, sama przygotowuje sobie kakao. Jedynie babcia, która mieszka w pobliżu dba o to, że Ewa jadła kolację i w rozsądnych godzinach kładła się spać. Pewnego dnia dziewczynka widzi przelatujące Anioły, chce je pokazać mamie, ale mama jest tak pochłonięta swoimi zajęciami, że zbywa córkę. Mała Ewa wybiega na dwór obserwować niecodzienne zjawisko, oddala się od domu i wpada w pułapkę. Okazuje się, że w tym samym czasie nie tylko dziewczynce przytrafia się nieszczęście, ale też jej Anioł Stróż zostaje poturbowany i traci swoje skrzydła. Od tego wydarzenia dziewczynce co chwilę przytrafiają się wypadki. W końcu dzieje się tak źle, że Ewa z całą rodziną próbują odnaleźć Anioła i pomóc mu, żeby wrócił i na nowo zaczął czuwać nad dziewczynką.

Jest to magiczna historia, pełna ciepła, pełna wyjątkowych chwil. Dziewczynka jest niezwykłą, zmieniającą bieg wydarzeń osobą, która chce pomóc swojemu Aniołowi i umożliwić mu odzyskanie jego skrzydeł. Autorka pokazuje, jak zmieniają się relacje w rodzinie w obliczu trudnych chwil i, że tak naprawdę dopiero nieszczęście sprawia, że człowiek docenia to, co naprawdę w życiu ważne. W dzisiejszych czasach pęd za karierą, komputery dominują w naszym życiu, uczucia są spychane na bok, a ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, ile tracą. O tym właśnie jest ta książka, o odnajdywaniu siebie i prawdziwych wartości.

Styl pani Terakowskiej zachwyca, a magia tej historii wciąga od pierwszej strony. Zdecydowanie polecam każdemu, kto uważa, że w jego życiu jest za mało wzruszeń i pięknych chwil. Zachwycająca.
dorota198 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2015,Religijne,,
Kolejna bardzo dobra książka Doroty Terakowskiej. Książka opisuje dwa poziomy, pierwszy życie ziemskie pięcioletniej Ewy i Jej rodziny, a drugie, życie nadziemskie walkę pomiędzy aniołem białym (zapewne Aniołem Stróżem Ewy) a aniołem czarnym - złym. Gdy zwycięża czarny Anioł, dziewczynce trafiają się dziwne przygody, nie do uzasadnienia w życiu. Gdy jednak wygrywa biały Anioł dziewczynka jest szczęśliwszym dzieckiem, bez dziwnych zbiegów okoliczności. Książka wymagająca dużego skupienia i zastanowienia się nad swoją treścią. Powieść zakończona happy endem.
Aga25 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nad domem malutkiej Ewy przelatują anioły, przepiękna gromada łopoce swymi wielki skrzydłami jak gdyby wygrywały melodie. Dziewczynka chce aby jej rodzice wyszli przed dom i zobaczyli to niezwykłe zjawisko. Niestety każde z nich jest zbyt zajęte sobą by zwrócić uwagę na prośbę córeczki. Ewa postanawia przejść się troszkę dalej by jak najdłużej widzieć anioły, wychodzi dalej niż powinna kierując się w stronę lasu i właśnie wtedy dostrzega,że poza pięknymi białymi lecą również przerażające czarne, tocząc dziwną a zarazem niebezpieczną walkę. Jeden z tych złych atakuje samotnie lecącego anioła, które udaje mu się pochwycić, wbija w niego swe szpony i raz za razem pozbawia lśniących skrzydeł. Ewa próbuje krzyczeć, zapobiec nieszczęściu, jednak okropny dręczyciel uśmiechając się ironicznie dokonuje swego dzieła. Bezbronny, pokaleczony Ave opada w lesie, jego w połowie ludzka powłoka jest bardzo obolała, stracił swe zdolności, zostało ból i niepokój przed dalszym losem. W chwili gdy Ave traci swą moc Ewa niefortunnie wpada do wilczego dołu przez co traci przytomność.

Pierwszą osobą zauważającą nieobecność dziecka w domu jest babcia, nakazuje rodzicom przeszukać wszystkie możliwe miejsca, docierając do lasu znajdują nieprzytomną Ewę trzymającą w rączce malutkie piórko...

Pięcioletnia Ewa nie jest świadoma,że utraciła ochronę swego niewidocznego anioła stróża, jednak od tego niefortunnego zdarzenia jej życie się zmienia, na gorsze. Spotyka ją wiele nieszczęść, przypadkowych wypadków. Babcię intryguje fakt niesamowitego pecha towarzyszącego wnuczce, obawia się,że gdy pójdzie do szkoły może zostać odrzucona przez rówieśników. Jest jeszcze jedna niepokojąca rzecz. Za każdym razem przed wypadkiem Ewy na jednej z gałęzi wiśni pojawia się dziwny czarny ptak, jakby przepowiadał nadchodzące nieszczęście...Między czasie osiedle zyskuje nowego "lokatora" bezdomnego pomieszkującego w jednej z ruder, nie wygląda na groźnego, jednak nikt nie potrafi się z nim porozumieć. To właśnie w tym miejscu przy boku bezdomnego czarny ptak ma swoje gniazdo, na co zwróciła uwagę tylko malutka Ewa.


Mijają lata, dziewczynka chodzi już do szkoły, pech oraz słabsza odporność towarzyszą jej na każdym kroku, nie posiada przyjaciół, na swój wiek jest nazbyt uporządkowana, nie lubi tracić czas na bezsensowne paplaniny. Ewa zdaje sobie sprawę,że musi wykorzystywać każdą chwilę zdrowia. Rodzice trwają w przekonaniu,że w końcu z tego wyrośnie. Matka artystka większość czasu spędzająca w swej pracowni, tworząca rzeźby, od kilku już lat zmaga się nad odzwierciedleniem cierpienia Matki Boskiej, którą przedstawia pieta, na nic się nie zdają jej wyobrażenia, figura jest bezbarwna, jakby nie posiadała żadnych emocji. Natomiast ojciec żyjący w świecie neutronów i protonów, zamknięty w świecie internetu nie zwraca uwagi na nic co ulotne i niewytłumaczalne, dla niego istnieje tylko to co można wytłumaczyć za pomocą wzorów bądź innych obliczeń. Oboje nie świadomi faktu jak niebawem diametralnie miało odmienić się życie ich rodziny, na jaką próbę zostaną wystawieni...


Długo zabierałam się do napisania kilku słów na temat tejże książki, jest ona wspaniała, jednak w swej wspaniałości niezwykle trudna. Dotyka wielu trudnych tematów, na polu duchowym jak i społecznym, zmuszając do myślenia przy niemalże każdym zdaniu. Analizowania oraz wczucia w sytuacje. Każdy z nas nie jeden raz zastanawiał się nad istotą dobra oraz zła. Czy rzeczywiście jedno jest zależne od drugiego? Jak wyglądałoby nasze życie gdyby było tylko dobrze? Czy jest to w ogóle możliwe? Jaką rolę odgrywa w nas wiara, dlaczego nie jeden raz nie potrafimy oprzeć się złu? Może dlatego,że potrafi sprytnie zwabić oraz oczarować? Mała Ewa widząc złego anioła zdawała sobie sprawę,że jest on niebezpieczny, jednak w tej grozie czuła się oczarowana pięknym wyglądem.. Wydaje mi się,że bardzo często dzieje się tak z nami. Wiemy,że coś jest złe ale i przyciągające, przez co nie można się oprzeć.

Dorota Terakowska wspaniale ukazała różnicę między wiarą a wiedzą. Wielu z nas wierzy w istnienie Boga, jednak są ludzie dla których wiara to, to co namacalne, można zobaczyć, dotknąć, wytłumaczyć racjonalnie. Tak jak było w przypadku ojca małej Ewy, nie potrafił wyobrazić sobie,że istnieje coś czego nie zbadali naukowcy, jak możliwe jest istnienie aniołów i w jaki sposób można odczuć ich obecność? Rzeczywiście jest tak,że nasze życie zostało gdzieś spisane i postępujemy według z góry wytyczonych celów? Może jednak mamy jakiś wpływ na zmianę tego co przesądzone?

Tam gdzie spadają anioły jest niesamowitą lekturą, jak wspomniałam na początku nie należy do łatwych, być może nie każdemu przypadnie do gustu, dla mnie jest wspaniała. Dopracowana pod każdym względem.

Jako,że mija dziesięć lat od śmierci autorki wydawnictwo wydało książki Doroty Terakowskiej w nowej szacie, jak dla mnie są one przepiękne, magiczne, mające w sobie pewien magnes. Polecam każdemu, wydaje mi się,że każdy tę książkę będzie interpretował inaczej, ale to jest chyba najlepsze, jestem niesamowicie ciekawa opinii innych blogerów.

Maryszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przepiękna historia o aniołach. I chyba to tyle, bo jak powiem więcej to niechcący mogę zdradzić fabułę ;-) . Naprawdę polecam.
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Historia Ewy która w wieku trzynastu lat dowiaduje się że jest chora na białaczkę i wkrótce umrze,a to wszystko dlatego że straciła swojego anioła stróża.Żyje w rodzinie w której dla rodziców ważniejsza jest praca.Jedynie w babci ma oparcie.Choroba scala rodzinę i dziewczynka zostaje zauważona przez zapracowanych rodziców.Dziewczynka posiada pióro swojego anioła które musi uleczyć aby móc pomóc sobie i jemu.Historia kończy się dobrze.Pióro zostaje uzdrowione,anioł wraca wraz ze swoim bratem gdzie jego miejsce a Ewa wyzdrowieje.
Tosia1996 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Historia małej dziewczynki Ewy, która staje się nastolatką, jej życie może przerwać białaczka, a wszystko dlatego, że straciła swojego anioła stróża. Mama Ewy - Anna, tata Jan i babcia zmieniają z tego powodu swoje życie. Od momentu kiedy Ewę zaczynają nawiedzać dziwne wypadki stają się prawdziwą rodziną,nie liczy się tylko praca, ale i córka. historia kończy się pozytywnie. Ewa odnajduje anioła, który był bardzo blisko. Udaje jej się wzmocnić pióro i uleczyć tym samym siebie oraz opiekuna. książka uczy, dużo uczy, że nie należy się poddawać, że o życiu decydują przypadki. Przeczytajmy ją i wierzmy w anioły :D
iza333 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka jest bardzo ciekawa.
maelita plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-06-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Piękna...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MeaCulpa Linia koment
Przeczytane:2016-03-13, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki- Szczecin,
KArolina_dzt Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Najelepsze ,
bijtje Linia koment
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ania19880 Linia koment
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
hagaki Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2014-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Charlotte5 Linia koment
Przeczytane:2015-01-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-04, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki,
jusia Linia koment
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Verri Linia koment
Przeczytane:2014-04-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Elia Linia koment
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 r.,
akacja2304 Linia koment
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książki - 2014,
Minoo Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
kroplina Linia koment
Przeczytane:2008-03-19, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
KasikO Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2009-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Habina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
slk Linia koment
Przeczytane:2004-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
annaart Linia koment
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
wedrujaca Linia koment
Przeczytane:2013-10-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Milly Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Wyzwanie - powieści obyczajowe,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Anioły i duchy,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 2011,
mysha Linia koment
Przeczytane:2012-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów