Tropiciel duchów

Opinia 16

Mimo opisywania pięciu poprzednich części, nie zdążyłam jeszcze wspomnieć o intrygującej zdolności Michelle Paver dotyczącej pisania wspaniałych zakończeń. Ilość składnika happy endu jest zawsze dokładnie wyważona, podczas gdy całość okraszona została dużą dawką zaskoczenia i nieprzewidywalności. Gdy czytałam cykl po raz pierwszy, nie zdarzyło się, bym zgadła zakończenie żadnej z części. Dlatego też, aby nie zepsuć sobie niespodzianki, a także ze względu na ścisłą zażyłość kolejnych części i odnoszenia się do zdarzeń będących wcześniej, polecam czytać serię we właściwej kolejności. I pod żadnym pozorem nie zaglądać na koniec książki, przed jej przeczytaniem.

W ostatnim tomie zostaje przed czytelnikiem odkryta cała historia życia Toraka. Fakty łączą się w logiczną całość, a wcześniejsze czasem niezrozumiałe działania niektórych postaci zaczynają nabierać głębokiego sensu. Co więcej, przewijająca się przez cały cykl, bezkonkurencyjna postać wędrowca pojawia się w całkiem nowej odsłonie. Wyjaśnia się także dlaczego ma on ogromną słabość do wciąż trzymanych przy sobie małych zwierzątek, które raz za razem nazywa Narrik. Chociażby z tego powodu, watro doczytać do ostatniej części, a innych przyczyn jest jeszcze wiele.

Na przykład poznanie historii miłości wodza klanu - Finn Keddina, zrozumienie, że nie każdy Pożeracz Dusz jest zły do szpiku kości, ponowne spotkanie się z przeuroczymi Ripem i Rekiem, czy możliwość wyrzucenia Torakowi, że nigdy nie nauczy się wyruszać razem z Renn. Jednak przede wszystkim można liczyć na prawdziwe i głębokie wzruszenia, spowodowane celnością stylu i charakterem opisów autorki:

????????????????????????????????????????????

,,Jeśli nie będzie chciał żyć - odparła cicho - to nie ma takich zaklęć, modlitw czy ofiar, które zmusiłyby go do życia."

??????????

,,[...] one były bez oddechu. Nie rozumiał, jak mogło do tego dojść. Ciemnofutra i małe wilczki były... Nie.

Wilk zamknął oczy. On też chciał być n i e."

????????????????????????????????????????????

Zawsze podziwiałam pisarzy, którzy są w stanie oddać wiele emocji krótkimi formami literackimi i tak jak z przyjemnością czytam bajki Ignacego Krasickiego, który w czterech linijkach potrafi zmieścić całą historię, wiersze Jacka Kaczmarskiego, czarującego każdym wersem, czy załadowany wesołością Teatrzyk Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, tak z tym samym zachwytem patrzę i podziwiam twórczość Michelle Paver, a w szczególności siłę sugestii zawartą każdym framencie oraz unikalny talent do zaczarowania świata jednym zdaniem. I chociaż preferuje ona raczej pisanie powieści, z czego oczywiście bardzo się cieszę, to nawet pocięte, drobne kawałki tej całości mają ogromną siłę wyrazu.

Świat przedstawiony w Kronikach Pradawnego Mroku jest pewnego rodzaju pierwotną częścią każdego z ludzi. Kiedy odpoczywam, zamykam oczy i wyobrażam sobie jakieś zaciszne miejsce, cofam się właśnie do Lasu. Do tej jedności przyrody i człowieka jaką odczuwałam czytając Tropiciela Duchów. W tamtym świece moje codzienne problemy cywilizacji nie istnieją.

W ostatniej części pisarka powraca do motywu ojca, sprawiając, że cykl ma typ ramowy. Jest to na swój sposób uspokajające, pokazuje, że mimo popełnianych błędów, podczas życiowej wędrówki stajemy się silniejsi, bardziej doświadczeni i lepsi, a czas naprawdę leczy rany.

????????????????????????????????????????????

Osobiście, zostałam całkowicie zaczarowana całą serią tych wspaniałych książek. Ich stylem, lekkością, pięknem przedstawionej rzeczywistości, kreacją postaci, pomysłem, absolutnie wszystkim. Polecam cały cykl każdemu czytelnikowi, gdyż tkwi w nim ta porywająca cześć ludzkiej natury, do której chce się wracać.

Informacje dodatkowe o Tropiciel duchów :

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-09-08
Dodał/a opinię: Zuzanna Bukowska

Zobacz opinie o książce Tropiciel duchów

Kup książkę Tropiciel duchów

Bogowie i wojownicy. Wypalony znak
Michelle Paver0
Okładka ksiązki - Bogowie i wojownicy. Wypalony znak

Bogowie i wojownicy to pierwszy z pięciu tomów nowej sagi Michelle Paver. Po bestsellerowych Kronikach Pradawnego Mroku, których akcja toczy się w epoce...

Pożeracz dusz
Michelle Paver0
Okładka ksiązki - Pożeracz dusz

Trzeci tom Kronik Pradawnego Mroku, cyklu powieści fantasy, których akcja rozgrywa się w epoce kamiennej, a bohaterem jest chłopiec o imieniu Torak, syn...