Twarz z lustra

Elżbieta Wichrowska jest literaturoznawcą, profesorem nauk humanistycznych, pracownikiem Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. Autorka książek poświęconych kulturze Oświecenia i Wielkiej Emigracji, edytor o żyłce detektywistycznej wiecznie poszukujący ( z nie najgorszym skutkiem) pasjonujących dokumentów przeszłości poukrywanych w polskich i zagranicznych archiwach. Pewnego dnia na stół operacyjny młodej, stojącej u progu kariery pani neurochirurg trafia Włodzimierz, znany wydawca i kolekcjoner. To poznanie zmieni dotychczasowe życie ich obojga. Łucja, która rozstała się właśnie z mężem i pragnie zapomnieć o nie najlepszym dzieciństwie spędzanym na warszawskiej Pradze, zmuszona zostanie do poznawania dramatycznych i czasem bardzo tajemniczych spraw i historii swojej rodziny, kompletnie jej dotąd nieznanych. Włodzimierz dzięki Łucji pozna wreszcie tożsamość kobiety z portretu, która przez całe lata nie dawała mu spokoju. "Twarz z lustra" jest wspaniałym dowodem na to, że informacje dotyczące przeszłości, mogą nas wciągnąć, nawet jeśli nie lubimy historii. Takim przykładem jestem na przykład ja. Historia nie należy do moich ulubionych przedmiotów, ale dzięki opisom, które zawarła w swojej książce pani Ela, byłam coraz bardziej ciekawa tych historycznych ciekawostek. Bardzo podobało mi się połączenie czasów współczesnych z poznawaniem i odkrywaniem przeszłości. Bardzo wciągnęłam się w tę książkę, dzięki czemu, razem z Łucją mogłam odkrywać losy jej rodziny. Dużym plusem tej książki, jest umieszczenie przedruków starych dokumentów. Wprowadziło mnie to w taki fajny klimat tamtych czasów. Ale żeby nie było, że jest to powieść tylko z momentami historycznymi. "Twarz z lustra" to opowieść o lęku przed własną tożsamością, o pasjach, miłości i nienawiści, które mimo upływu stuleci nie zmieniają się, tak samo cieszą i podobnie przerażają. To też po części powieść o śledztwie, które powinno wiele ujawnić. Lecz nigdy nie wiadomo co się stanie. Czy to włamania, czy różne groźby. Na kartach powieści pojawia się też wzmianka o zorganizowanej przestępczości. I żeby było ciekawiej, to wszystko nie spotyka tylko jednego bohatera. Każdy jest ofiarą jakiegoś zdarzenia, ale dzięki temu, że postacie są dobrze wykreowane, radzą sobie z tym w zaskakujący sposób. Z początku trochę obawiałam się lektury i nie byłam pewna, czy aby na pewno chcę ją przeczytać. Teraz żałuję, że takie myśli pojawiły się w mojej głowie, ponieważ powieść okazała się niezwykle interesującą pozycją. Myślę, że spodoba się każdemu, kto lubi historię. Chociaż może komuś przypadła, albo przypadnie do gustu, pomimo że nie lubi historii, podobnie jak mi. "Twarz z Lustra" polecam Wam z całego serca, ponieważ wciąga od pierwszych stron i możecie poczuć się jak detektyw, który chce rozwiązać zagadkę, a przynajmniej pomóc Łucji. Przynajmniej ja się tak poczułam. Co sądzicie o tej książce? Czytaliście? Macie zamiar? Zapraszam do dyskusji w komentarzu! Z chęcią poznam Wasze zdanie odnoście "Twarzy z Lustra". MOJA OCENA: 8/10

Informacje dodatkowe o Twarz z lustra:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2015-10-07
ISBN: 978-83-7779-296-4
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Twarz z lustra

Kup książkę Twarz z lustra