Opis ksiązki

Kup Teraz

Warszawa w rozmowach

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2016-03-16
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-65310-52-1
Liczba stron: 230
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:Dorota Józefiak
Recenzja - Warszawa w rozmowach

"Warszawa w rozmowach" Justyny Krajewskiej, to książka obok której nie przejdzie obojętnie żaden warszawiak. Nie przejdzie też obojętnie ten, kto lubi odwiedzać stolicę, kto interesuje się historią, sztuką i chętnie sięga po wywiady, wspomnienia i biografie. Tak naprawdę to książka, w której każdy może znaleźć coś dla siebie.


Stanowi ona zbiór wywiadów z tymi, dla których Warszawa jest domem, którzy zaprzedali stolicy serce i duszę. Niesamowite zestawienie wyjątkowych osób - każda z inną historią, z innymi wspomnieniami i z inną profesją, których łączą cieplejsze uczucia do miasta. Podczas rozmów została pokazana Warszawa przedwojenna, ta z czasów Powstania, z lat późniejszych, aż do współczesnej i tętniącej życiem. Autorka przeprowadziła ciekawe, pełne nostalgii wywiady zarówno z generałem brygady Wojska Polskiego Stefanem Klemensem Bałukiem, jak i z aktorami - Emilianem Kamińskim, Aliną Janowską, z prawnukiem znanego piosenkarza Mieczysława Fogga, właścicielem jednej z najbardziej znanych cukierni warszawskich - Andrzejem Bliklem i z wieloma innymi ważnymi dla polskiej historii i sztuki postaciami.


W trakcie lektury zdumiewa lekkość z jaką autorka poprowadziła rozmowy - nie są one sztucznie kreowane, nie są wymuszone, nie sprawiają wrażenia ustawionych - po prostu ciepłe, sympatyczne wymiany zdań, z których można dowiedzieć się naprawdę wiele ciekawych historii. Uderza spokój w rozmowie z panią Aliną Janowską, która w magiczny sposób wypowiada się o swojej rodzinie, o ojczyźnie, o miłości i o pasjach. Duże wrażenie na czytelniku robią wspomnienia Jana Englerta, który opowiada o swoich rodzicach, zwłaszcza o ojcu, którego historia i życie nawet dla syna stanowią tajemnicę. W wielu wywiadach autorka porusza temat Powstania Warszawskiego, pyta, czy miało sens i czy było potrzebne. Emilian Kamiński opowiada o swoim "bardzo warszawskim" teatrze, Michał Fogg o utrwalaniu dorobku swojego pradziadka, a Danuta Szaflarska o swoim przyjeździe do stolicy i o tym jak zapałała do miasta miłością od pierwszego wejrzenia.


Każda rozmowa jest wyjątkowa, czuć na każdym kroku, że goście autorki odnaleźli się w rozmowach z nią, że te rozmowy sprawiły im dużo przyjemności. Miłość do stolicy, duma ze swojego miasta, piękne wspomnienia z lat młodości, z rozwoju kariery, tęsknoty, wyjazdy i powroty, to tylko niektóre tematy, które przeplatają się przez stronice książki. Całość stanowi cudowną podróż przez najważniejsze warszawskie dzielnice, ulice, zabytkowe kamienice i inne miejsca, które czarują czytelnika swoim pięknem i są niemymi świadkami rozgrywających się tam przez wiele pokoleń wydarzeń.


I po przeczytaniu rozmów o stolicy można być pewnym, że to, co śpiewał Adolf Dymsza wiele lat temu, do dziś jest jak najbardziej aktualne:
"Warszawa da się lubić,
Warszawa da się lubić,
Tu szczęście można znaleźć,
Tutaj serce można zgubić.
Wiadoma rzecz - stolica,
I każde słowo zbędnem,
W ogóle i w szczególe,
I pod każdem innem względem."

Recenzja
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2016-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Warszawa w rozmowach Justyny Krajewskiej to książka, obok której nie przejdzie obojętnie żaden warszawiak. Nie przejdzie też obojętnie ten, kto lubi odwiedzać stolicę, kto interesuje się historią, sztuką i chętnie sięga po wywiady, wspomnienia i biografie. Tak naprawdę to książka, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Stanowi ona zbiór wywiadów z tymi, dla których Warszawa jest domem, którzy oddali stolicy serce i duszę. Niesamowite zestawienie wyjątkowych osób - każda z inną historią, z innymi wspomnieniami i z inną profesją, spotkanie ludzi, których łączą cieplejsze uczucia
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Ta książka to zbiór wywiadów ze znanymi bądź mniej znanymi ludźmi, których łączą wspomnienia o Warszawie. Od czasów dwudziestolecia między wojennego po te bardziej współczesne. Wszystkich ich łączy miłość do miasta. Każdy opowiada ze swojego punktu widzenia, co czyni książkę ciekawą, bo każdy ma inne wspomnienia, inne skojarzenia, niektórzy opowiadają o swoich przeodkach, którzy odegrali wielką rolę w życiu miasta. Pomimo, że nie wszyscy z nich są rodowitymi Warszawiakami, to każdy ma sentyment do tego miasta. Szkoda, że kilkoro z nich już nie ma. Tak jak nie ma starej przedwojennej Warszawy. Pomimo, że nie żyłam w tamtych czasach, po tej lekturze zastęskniło mi się za takim miastem, kiedy ludzie żyli bliżej siebie, nie oddzielali się od innych niewidzialnym murem.

Spodobało misie, że w książce o każdym rozmówcy na początku jest krótka adnotacja kim jest, czasem jest zdjęcie albo kilka. Chbociaż fotografii mogło by być więcej.

Polecam fanom tego miasta, które albo można kochać, albo nienawidzieć.
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Warszawa sprzed wojny, zachowana jedynie we wspomnieniach, bo przecież Powstanie Warszawskie doszczętnie zniszczyło nie tylko budynki, ale i wszelkie pamiątki. Warszawa z czasów wojny, ale również i z czasów dzieciństwa, gdy ważne było, gdzie się mieszka, gdzie wstępuje się na ciastko i gdzie najczęściej robiło się zakupy. Wszystko w czasie przeszłym, bo taka Warszawa pojawia się jedynie w rozmowach ludzi, którzy pokochali stolicę i nie wyobrażają sobie życia gdziekolwiek indziej.
mapi Linia koment
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
fazan91 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów