Opis ksiązki

Kup Teraz

What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-10-07
Kategoria: Albumy
ISBN: 9788380152724
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:elibri
Randall Munroe
Recenzja - What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, poczynając od ,,Wall Street Journal" i ,,Rolling Stone'a", a na ,,Wired" kończąc. Zadebiutowała na 1 miejscu listy bestsellerów non-fiction ,,New York Timesa" i utrzymywała się w jej czołówce przez pół roku. Jedna z ulubionych lektur Billa Gatesa. W ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie. ,,What If?" Randalla Munroe to zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne i absurdalne pytania ilustrowany przezabawnymi komiksami. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym, naprawdę zaskakująco dużo można się z niej nauczyć. Munroe z naukowym zacięciem odpowiada nawet na najgłupsze pytania, cierpliwie tłumaczy jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę przeznaczoną tylko jedną drugą połówkę.

 

Naprawdę mądra

Bill Gates

 

 

Nigdy wcześniej granica między światem nerdów, a kulturą popularną nie była tak rozmyta

New York Times

 

 

Munroe ożywia trudną naukę błyskotliwym dowcipem. Mechanika Newtona jest zdecydowanie bardziej zabawna, kiedy zastanawiasz się nad tym jak zbudować rakietę ze skierowanych w dół karabinów maszynowych

Wall Street Journal

 

Edukacja powinna mieć na celu uczyć ludzi umiejętności rozwiązywania problemów, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkali. Ta książka to ogromna porcja humoru i mistrzostwo w tego typu rozumowaniu

The Economist

 

 

Cudownie obłąkana

Boston Globe

 

To, co sprawia, że praca Munroe'a jest tak fantastyczna to kombinacja dwóch elementów: jego oddania, które powoduje, że stara się odpowiedzieć w naukowy sposób na nawet na najdziwniejsze pytania oraz jego niezaprzeczalnego poczucia humoru

Huffington Post

 

Absurdalność i hipotetyczność tych pytań sprawia, że każdy temat, nieważne jak odległy, jest interesujący

New Yorker

 

Randall Munroe jest legendą internetu. To twórca jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie - XKCD. Jest byłym naukowcem NASA, który poświęcił karierę twórcy robotów dla tworzenia sytuacyjnych komiksów, a ostatnio także pisania książek. Jego stronę odwiedza miesięcznie około 70 milionów użytkowników.

Recenzja
en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2015-10-07, Na półkach: Przeczytałem,

 Wniosek: jeżeli optymista mówi, że szklanka jest w połowie pełna, a pesymista, że jest w połowie pusta, fizyk robi unik.

 

Zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby wszyscy ludzie na Ziemi w jednej chwili podskoczyli? Albo czy kiedykolwiek na Facebooku będzie więcej profili zmarłych ludzi niż żyjących? A może chcielibyście wiedzieć, ile klocków Lego dotychczas wyprodukowano? Nie? Cóż za niedopatrzenie! A przecież to wszystko da się łatwo wyjaśnić za pomocą czysto naukowych wywodów, które nie znużą nawet zatwardziałych humanistów

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
koshi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Po lekturze książki "What if?" stwierdzam, że nauki ścisłe naprawdę można polubić i nie muszą się one kojarzyć wyłącznie ze szkołą oraz stresem. Autor tej publikacji potrafi odpowiedzieć na nawet najdziwniejsze pytania i okrasza to wyśmienitym humorem (bijącym z tekstu, jak i z zabawnych rysunków), dzięki czemu treść bynajmniej nie nudzi. Książka wzbudza ciekawość, prowokuje do zastanawiania się nad światem, nad rządzącymi nim prawami. Podziw wzbudza ogromna wiedza autora z różnych dziedzin nauki, ale i chęć do wnikliwego zagłębiania się w rozmaite kwestie. Załączona bibliografia jest bardzo długa, sporo też przypisów. Mnie najbardziej zainteresowała kwestia tego, jak samolot zachowałby się na poszczególnych planetach. Czy zdołałby polecieć, a może by spadł. Fascynujące było też czytanie o tym, co by się stało, gdyby słońce zgasło. Podziwiam też pracę tłumacza. Przełożyć te wszystkie naukowe zwroty, naprawdę chylę czoła. Niektóre kwestie poruszane przez autora są ogólnie dość trudne do zrozumienia, pojawiają się różne wzory, wykresy. Dlatego lepiej sięgać po tę książkę, gdy umysł jest wypoczęty. Jedynie przeszkadzały mi trochę odniesienia do Ameryki, które niewiele mi mówiły, np. porównanie odległości między tamtejszymi miastami. No ale autor, Randall Munroe, jest Amerykaninem, więc cóż poradzić? :) Książka bardzo mi się podobała, choć niektóre pytania były absurdalne, a ich rozwiązania tak naprawdę nieprzydatne, gdyż istnieje małe prawdopodobieństwo zaistnienia danego przypadku. Byłam też w szoku, jak bardzo wykształceni są ludzie pracujący w NASA, jak szeroką wiedzę mają z zakresu fizyki, chemii, biologii... I doszłam do konkluzji, że chyba życia mi zabraknie by im choć w drobnym stopniu dorównać :) Ale już teraz wszystko mnie fascynuje - woda kapiąca z kranu, księżyc na niebie i inne rzeczy, na które zwykle nie zwraca się uwagi. I to właśnie jest moc tej książki - rozkochanie w nauce!
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-05, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Recenzja także na blogu kingaczyta.blogspot.com

Randall Munroe jest twórcą jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie - XKCD. W przeszłości był naukowcem NASA, a teraz napisał książkę.

"What If" to zbiór odpowiedzi na hipotetyczne i często absurdalne pytania. Jednak nie da się im odmówić pomysłowości; mnie wielokrotnie wprawiły w osłupienie, bo sama nigdy bym nie wpadła, by zapytać na przykład o to, co by się stało, gdyby każdy z nas miał na świecie tylko jedną, przypadkowo dobraną bratnią duszę albo o to, z jakiej wysokości trzeba by było upuścić stek, żeby w chwili uderzenia o ziemię był już usmażony. Jak widać - ludzka wyobraźnia i ciekawość nie zna granic. A pan Randall z cierpliwością podejmuje próby odpowiedzenia na te pytania; analizuje, pyta specjalistów, sprawdza i docieka, robi stymulacje, a następnie wyczerpująco zaspokaja ciekawość pytających.Są jednak takie pytania, przy których autor mówi "stop" i pozostawia je bez odpowiedzi, ale za to ze stosownym, zazwyczaj śmiesznym komentarzem przedstawionym za pomocą obrazku. W ogóle całość jest napisana lekko i z humorem, w sposób niezwykle przystępny, nawet dla takich laików jak ja. Z tą książką fizyka, chemia, technika i zagadnienia z innych dziedzin stają się tylko przyjemnością.

Niektóre rozdziały były dla mnie trochę taką czarną magią i moja wyobraźnia nie pozwalała mi na ogarnięcie tego wszystkiego, ale z pomocą przychodzą obrazki autora, które dodatkowo nadają tej książce smaku i pomagają zrozumieć treść.

"What if" to według mnie taka książka, którą nie warto czytać od razu w całości, a lepiej sobie tę całą zawartą w niej wiedzę po prostu dawkować. Ja osobiście nie potrafiłabym jej przeczytać jednego dnia, bo ten nadmiar informacji by mnie przytłoczył. Ale już na przykład zapoznanie się z dwoma rozdziałami codziennie jest dla mnie świetną zabawą. I tak właśnie tę książkę traktuję - jako zabawę, ciekawostkę, a przy tym wszystkim jeszcze można się czegoś nauczyć w przyjemny sposób. Wydaje mi się, że jest to też bardzo fajny pomysł na prezent i powinien w większości przypadków przypaść do gustu i dzieciom, i dorosłym. Mnie się bardzo podoba i serdecznie polecam!
tszejk Linia koment
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów