Opis ksiązki

Kup Teraz

Wina

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7747-651-2
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:CicheBaBum
Recenzja - Wina
"Podczas postępowania karnego podejrzany nie musi udowodniać swojej niewinności. Może zachować milczenie i nie ma obowiązku zeznawać na swoją korzyść, to oskarżyciel przedstawia dowody winy. Taka była więc nasza strategia. Wszyscy mieli po prostu milczeć. Nic więcej nie musieliśmy robić."

Narratorem jest prawnik- obrońca. Tematem jego krótkich 15- tu opowiadań jest wina. Autor dzięki odmiennym, choć spójnym tematycznie historiom stara się pobudzić nasz osąd. Kto jest winny? Odpowiedź przy każdym opowiadaniu jest skomplikowana i wskazuje na złożoność problemów kryminologii.
Opowiadania nie są jak co niektórzy opisują relacją, protokołem z sali sądowej. Nie są to też osobiste wywody i dywagacje filozoficzne. Opowiadania te to p r o z a - fikcja literacka, która jest stworzona przez człowieka czującego, że jest winny oddać tą sprawiedliwość niewinnym ofiarom, których dramaty stały się i n s p i r a c j ą do ich napisania. Czasem to niezłe "Pulb fikcion" jak opowiadanie "Klucz". To nie są wpisy z pamiętnika, ani literatura faktu. Autor wykonał wysiłek, aby stworzyć mini utwory wpisujące się w kanon literatury kryminału i bardzo dobrze poradził sobie z opanowaniem tekstu. Jego wewnętrzna motywacja ( nie milczy ) i przemyślane podejście do konstrukcji tekstu składa się na dosadne, wstrząsające historie przestępstw, które wywołują silne emocje. Nie są one napisane jak już wspomniałam, po to aby zabawić się literalną śmiercią w wersji, pełnej perwersji i patologicznych osobowości. To nie o to chodziło autorowi, aby przedstawić czytelnikowi kryminalne zło, ale aby znaleźć winę... w sobie. Tak więc, książka daje sporo do myślenia. Dawno nie zdarzało mi się przerwać czytanie, aby zatrzymać się w bezruchu na chwilę refleksji. Książka osiągnęła swój cel w moim przypadku - poszerza moje horyzonty myślowe. Dzięki niej lepiej zrozumiałam osobowość patologiczną. Dostrzegłam, że rzeczy się dzieją niekiedy z nienacka dla ofiary, ale staje się nią bo nie jest świadoma deficytów, pragnień dewianta społecznego. Przestępcy czekają na okazję sprzyjającą lub tworzą okoliczności spełnienia swych fantazji. Dla nich to jest do przewidzenia, dla mnie zło przejawia się w tylu niewyobrażalnych odmianach przekraczających granice mojej wyobraźni. Książka przesuwa tą granicę. Już wiem, że ja może nie mam odwagi pomyśleć jak okrutne bestie, nie stworzę powieści kryminalnej tak przerażającej jak rzeczywistość. I nawet bym nie chciała. "Wina" wywołuje we mnie również uczucia odrazy. Napawa mnie wstrętem menażeria "psycholi". Ale czy tylko dla tego, że czuję niewygodę mam odwrócić wzrok? Czuję, że autor był coś winien niewinnym ofiarom złych zdarzeń. Czytając staję się częścią jego odkupienia win.
Myślę, że książka jest ciekawa dla chcących wypełniać zawód prawnika. Sumienie a obowiązek - nie są tematem spajającym opowiadania. "Spotlight" wyraźnie ukazało to dla czego czasem trzeba oddać pole w jednej bitwie, nawet za cenę własnego poczucia winy. Bohater- narrator wykazuje podobną postawę. Pokazuje, że to trudny zawód w praktyce. Nie każdy potrafi ochronić obojętnością swoje sumienie. Czasem czuje się winny. Na tyle winny, że musi pokazać prawdę - oddać sprawiedliwość sprawie w czasie, który jest jedynym do jej okazania.

Autor jako zawodowy prawnik waży każde słowo. Używa ich wystarczająco dla przedstawienia sprawy. To zdystansowane podejście bez zbędnego cynizmu czy egzaltacji. Krótko i na temat. Nie używa stereotypów rozleniwiających umysł. Nazywa rzeczy po imieniu, ale nie szasta brutalnymi opisami. Stara się zachować równowagę. Czasem udziela głosu własnym przemyśleniom, ale są one dodatkiem do większej części tematu - czasem płentą. Brak w nich moralizatorstwa, wyciągania oskarżycielskiego palca w kierunku sprawcy, podejrzanego czy oskarżonego jako jedynego winnego w sprawie. Na winę składa się ogromnie wiele elementów i jednak nie wszystkie można poznać.

Poznałam więc między innymi historię skrzywdzonej przez ośmiu mężczyzn dziewczyny, której nikt związany prawem nie był w stanie pomóc, przez co stała sie podwójną ofiarą. W innym opowiadaniu narrator był otwarty na pomóc prawie zasymilowanemu społecznie małżeństwu, które wcześniej zabiło starca, ale w poczuciu winy wykonali sami na sobie wyrok śmierci, zostawiając na świecie osierocone dzieci... Nie sposób przybliżyć złożoność każdej z historii, ani z osobna, ani w uogólnieniu. Autorowi jednak w krótkich formach literackich to się udało i to te opowiadania są zupełnym obrazem każdej ze spraw.

Książka jest wzorem narracji dla chcących pisać kryminały. Z empatią, ale trzeźwością umysłu. Z odwagą, ale nie wulgarną perwersją opisów miejsc zbrodni. Książka ma swoje zadanie i na pewno nie powinna stawać się pożywką dla patologicznych osobowości, ani stać się inspiracją do czynienia zła. Chcesz pisać kryminał- Schirach to doskonały wzór do naśladowania w tej kategorii literatury. Krótkie teksty pozwalają na przejrzenie struktury tekstu, sposobu budowania napięcia.

Polecam więc studentom prawa, szukającym inspiracji w tworzeniu własnych tekstów, zainteresowanym motywem dla którego zło się staje faktem i sympatykom gatunku- kryminału. Wpisuje się bezbłędnie w ten kanon. Zróżnicowanie opowiadań zaskakuje.

Słów kilka o zróżnicowaniu opowiadań. Pierwsze podobają mi się najbardziej. Czuję w nich moralną podstawę do ukazania tych historii ( "Festyn", "DNA", "Iluminaci", "Śnieg" " Rodzina" ).
To ostajnie z wymienionych preze mnie opowiadań to wątek autobiograficzny.
W "Anatomia" i "Teczka" mamy do czynienia z przestrogą.
Najbardziej rozbawiło mnie ostatnie opowiadanie- ""Tajemnice", tłumaczące czytelnikowi kim jest ich autor w formie z przymrużeniem oka.
Rozbawiło mnie ( prawie) opowiadanie "Klucz"- akcja Tarantinowska niemal jak z "Pulb fikcjon" i wcale nie śmiałam się z głupola naszpikowanymi anabolikmi. Autor fajnie udawał wszystko wiedzącego ukrywając ważne dla płenty zakończenie. Potrafił zaskoczyć, nie skłamał i to fajny trik do podpatrzenia. Nie wielu autorom udaje się taka zmyłka.
Wiele z przeczytanych historii było mi znanych z mediów, filmów. Takie rzeczy po prostu dzieją się od zawsze, ale autorowi udało się zachować ich świeżość, wzbudzić silne emocje postaci, które w moim przekonaniu są postaciami autentycznymi. Fabuła jest wzięta z życia, ale ubarwiona wyobraźnią autora, uwypuklającą tylko ważne dla fabuły fakty, barwne i ciekawe.

Emocje jakie towarzyszyły mi podczas tej lektury, wybranej jako poleconą przez K. Bondę w ramach kursu pisania były niewygodne, niemiłe i odkryłam dzięki temu, że kryminał to nie moja strefa. Na początku znajomości z książką był szok, wstręt, potem stopniowo stygłam zaskakiwana coraz to innymi konstrukcjami opowieści kryminalnych. Zaczęła liczyć się pomysłowość, element zaskoczenia. Tragedia ofiary z czasem traci na znaczeniu. Owszem współczuje jej się, ale z każdym utworem coraz mniej stając się tak adwokaci z wieloletnim stażem obojętnym na dramaturgię wydarzeń. To też klucz do pisania o tym. Trzeba ochłonąć, być zimnym i ogarnąć tekst, akta, sprawę. Konsekwencje tego są różne- o tym też jest ta książka i tym też ona jest. Nie podoba mi się to uczucie postępującego zobojętnienia. Po takich makabrach kolejne ekscesy psychopatów nie dziwią i nie poruszają. Stąd "Klucz". Niestety zaczyna się kibicować zbirom i tu pojawia się coś co mi się już nie podoba. Powstają dziś utwory przekraczające co raz to nowe granice dla widza/ czytelnika który potrzebuje nowej brutalniejszej pożywki. Czy - sobie tak rozważam i po to też ta książka - czasem nie jest tak, że dzięki brutalnym kryminałom człowiek w namiastce zaspokaja atawistyczne popędy, którym nie może dać upust w skrępowany konsekwencjami prawa, norm społecznych? Nie chcę być obojętna wobec ludzkich tragedii. Nie chcę szukać w książkach "ciekawych" konfiguracji zbrodni. Kryminały są nie dla mnie choćby "broniły" niewinnych ofiar. Mam w sobie chyba za duży sprzeciw wobec niesprawiedliwości.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
"Podczas postępowania karnego podejrzany nie musi udowodniać swojej niewinności. Może zachować milczenie i nie ma obowiązku zeznawać na swoją korzyść, to oskarżyciel przedstawia dowody winy. Taka była więc nasza strategia. Wszyscy mieli po prostu milczeć. Nic więcej nie musieliśmy robić."

Narratorem jest prawnik- obrońca. Tematem jego krótkich 15- tu opowiadań jest wina. Autor dzięki odmiennym, choć spójnym tematycznie historiom stara się pobudzić nasz osąd. Kto jest winny? Odpowiedź przy każdym opowiadaniu jest skomplikowana i wskazuje na złożoność problemów kryminologii.
Opowiadania nie są jak co niektórzy opisują relacją, protokołem z sali sądowej. Nie są to też osobiste wywody i dywagacje filozoficzne. Opowiadania te to p r o z a - fikcja literacka, która jest stworzona przez człowieka czującego, że jest winny oddać tą sprawiedliwość niewinnym ofiarom, których dramaty stały się i n s p i r a c j ą do ich napisania. Czasem to niezłe "Pulb fikcion" jak opowiadanie "Klucz". To nie są wpisy z pamiętnika, ani literatura faktu. Autor wykonał wysiłek, aby stworzyć mini utwory wpisujące się w kanon literatury kryminału i bardzo dobrze poradził sobie z opanowaniem tekstu. Jego wewnętrzna motywacja ( nie milczy ) i przemyślane podejście do konstrukcji tekstu składa się na dosadne, wstrząsające historie przestępstw, które wywołują silne emocje. Nie są one napisane jak już wspomniałam, po to aby zabawić się literalną śmiercią w wersji, pełnej perwersji i patologicznych osobowości. To nie o to chodziło autorowi, aby przedstawić czytelnikowi kryminalne zło, ale aby znaleźć winę... w sobie. Tak więc, książka daje sporo do myślenia. Dawno nie zdarzało mi się przerwać czytanie, aby zatrzymać się w bezruchu na chwilę refleksji. Książka osiągnęła swój cel w moim przypadku - poszerza moje horyzonty myślowe. Dzięki niej lepiej zrozumiałam osobowość patologiczną. Dostrzegłam, że rzeczy się dzieją niekiedy z nienacka dla ofiary, ale staje się nią bo nie jest świadoma deficytów, pragnień dewianta społecznego. Przestępcy czekają na okazję sprzyjającą lub tworzą okoliczności spełnienia swych fantazji. Dla nich to jest do przewidzenia, dla mnie zło przejawia się w tylu niewyobrażalnych odmianach przekraczających granice mojej wyobraźni. Książka przesuwa tą granicę. Już wiem, że ja może nie mam odwagi pomyśleć jak okrutne bestie, nie stworzę powieści kryminalnej tak przerażającej jak rzeczywistość. I nawet bym nie chciała. "Wina" wywołuje we mnie również uczucia odrazy. Napawa mnie wstrętem menażeria "psycholi". Ale czy tylko dla tego, że czuję niewygodę mam odwrócić wzrok? Czuję, że autor był coś winien niewinnym ofiarom złych zdarzeń. Czytając staję się częścią jego odkupienia win.
Myślę, że książka jest ciekawa dla chcących wypełniać zawód prawnika. Sumienie a obowiązek - nie są tematem spajającym opowiadania. "Spotlight" wyraźnie ukazało to dla czego czasem trzeba oddać pole w jednej bitwie, nawet za cenę własnego poczucia winy. Bohater- narrator wykazuje podobną postawę. Pokazuje, że to trudny zawód w praktyce. Nie każdy potrafi ochronić obojętnością swoje sumienie. Czasem czuje się winny. Na tyle winny, że musi pokazać prawdę - oddać sprawiedliwość sprawie w czasie, który jest jedynym do jej okazania.

Autor jako zawodowy prawnik waży każde słowo. Używa ich wystarczająco dla przedstawienia sprawy. To zdystansowane podejście bez zbędnego cynizmu czy egzaltacji. Krótko i na temat. Nie używa stereotypów rozleniwiających umysł. Nazywa rzeczy po imieniu, ale nie szasta brutalnymi opisami. Stara się zachować równowagę. Czasem udziela głosu własnym przemyśleniom, ale są one dodatkiem do większej części tematu - czasem płentą. Brak w nich moralizatorstwa, wyciągania oskarżycielskiego palca w kierunku sprawcy, podejrzanego czy oskarżonego jako jedynego winnego w sprawie. Na winę składa się ogromnie wiele elementów i jednak nie wszystkie można poznać.

Poznałam więc między innymi historię skrzywdzonej przez ośmiu mężczyzn dziewczyny, której nikt związany prawem nie był w stanie pomóc, przez co stała sie podwójną ofiarą. W innym opowiadaniu narrator był otwarty na pomóc prawie zasymilowanemu społecznie małżeństwu, które wcześniej zabiło starca, ale w poczuciu winy wykonali sami na sobie wyrok śmierci, zostawiając na świecie osierocone dzieci... Nie sposób przybliżyć złożoność każdej z historii, ani z osobna, ani w uogólnieniu. Autorowi jednak w krótkich formach literackich to się udało i to te opowiadania są zupełnym obrazem każdej ze spraw.

Książka jest wzorem narracji dla chcących pisać kryminały. Z empatią, ale trzeźwością umysłu. Z odwagą, ale nie wulgarną perwersją opisów miejsc zbrodni. Książka ma swoje zadanie i na pewno nie powinna stawać się pożywką dla patologicznych osobowości, ani stać się inspiracją do czynienia zła. Chcesz pisać kryminał- Schirach to doskonały wzór do naśladowania w tej kategorii literatury. Krótkie teksty pozwalają na przejrzenie struktury tekstu, sposobu budowania napięcia.

Polecam więc studentom prawa, szukającym inspiracji w tworzeniu własnych tekstów, zainteresowanym motywem dla którego zło się staje faktem i sympatykom gatunku- kryminału. Wpisuje się bezbłędnie w ten kanon. Zróżnicowanie opowiadań zaskakuje.

Słów kilka o zróżnicowaniu opowiadań. Pierwsze podobają mi się najbardziej. Czuję w nich moralną podstawę do ukazania tych historii ( "Festyn", "DNA", "Iluminaci", "Śnieg" " Rodzina" ).
To ostajnie z wymienionych preze mnie opowiadań to wątek autobiograficzny.
W "Anatomia" i "Teczka" mamy do czynienia z przestrogą.
Najbardziej rozbawiło mnie ostatnie opowiadanie- ""Tajemnice", tłumaczące czytelnikowi kim jest ich autor w formie z przymrużeniem oka.
Rozbawiło mnie ( prawie) opowiadanie "Klucz"- akcja Tarantinowska niemal jak z "Pulb fikcjon" i wcale nie śmiałam się z głupola naszpikowanymi anabolikmi. Autor fajnie udawał wszystko wiedzącego ukrywając ważne dla płenty zakończenie. Potrafił zaskoczyć, nie skłamał i to fajny trik do podpatrzenia. Nie wielu autorom udaje się taka zmyłka.
Wiele z przeczytanych historii było mi znanych z mediów, filmów. Takie rzeczy po prostu dzieją się od zawsze, ale autorowi udało się zachować ich świeżość, wzbudzić silne emocje postaci, które w moim przekonaniu są postaciami autentycznymi. Fabuła jest wzięta z życia, ale ubarwiona wyobraźnią autora, uwypuklającą tylko ważne dla fabuły fakty, barwne i ciekawe.

Emocje jakie towarzyszyły mi podczas tej lektury, wybranej jako poleconą przez K. Bondę w ramach kursu pisania były niewygodne, niemiłe i odkryłam dzięki temu, że kryminał to nie moja strefa. Na początku znajomości z książką był szok, wstręt, potem stopniowo stygłam zaskakiwana coraz to innymi konstrukcjami opowieści kryminalnych. Zaczęła liczyć się pomysłowość, element zaskoczenia. Tragedia ofiary z czasem traci na znaczeniu. Owszem współczuje jej się, ale z każdym utworem coraz mniej stając się tak adwokaci z wieloletnim stażem obojętnym na dramaturgię wydarzeń. To też klucz do pisania o tym. Trzeba ochłonąć, być zimnym i ogarnąć tekst, akta, sprawę. Konsekwencje tego są różne- o tym też jest ta książka i tym też ona jest. Nie podoba mi się to uczucie postępującego zobojętnienia. Po takich makabrach kolejne ekscesy psychopatów nie dziwią i nie poruszają. Stąd "Klucz". Niestety zaczyna się kibicować zbirom i tu pojawia się coś co mi się już nie podoba. Powstają dziś utwory przekraczające co raz to nowe granice dla widza/ czytelnika który potrzebuje nowej brutalniejszej pożywki. Czy - sobie tak rozważam i po to też ta książka - czasem nie jest tak, że dzięki brutalnym kryminałom człowiek w namiastce zaspokaja atawistyczne popędy, którym nie może dać upust w skrępowany konsekwencjami prawa, norm społecznych? Nie chcę być obojętna wobec ludzkich tragedii. Nie chcę szukać w książkach "ciekawych" konfiguracji zbrodni. Kryminały są nie dla mnie choćby "broniły" niewinnych ofiar. Mam w sobie chyba za duży sprzeciw wobec niesprawiedliwości.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
McAgnes Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wina Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Wina Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Wina Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Wina Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Wina Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów