Władca pierścieni t. 2. Dwie wieże

ISBN: 978-83-241-3287-4
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:dayna15
Recenzja - Władca pierścieni t. 2. Dwie wieże
Drugą część opiszę dość nietypowo i zacznę od wypunktowania najważniejszych wydarzeń, które zostały opisane w III i IV księdze. Po rozpadzie Drużyny Pierścienia i śmierci Boromira z ręki orków akcja toczy się trzema głównymi ścieżkami: Merry'ego i Pippina, Aragorna, Legolasa i Gimli'ego oraz Froda i Sama.
1. Merry i Pippin w niewoli orków, ich śladem podążają Aragorn, Legolas i Gimli.
2. Orkowie wybici przez Jeźdźców Rohanu pod wodzą Eomera, ucieczka hobbitów do lasu i spotkanie enta Drzewca.
3. Atak entów i zniszczenie Isengardu, uwięzienie Sarumana w wieży.
4. Aragorn i spółka otrzymują konie od Eomera, spotkanie z Białym Jeźdźcem - Gandalfem.
5. Wyprawa do twierdzy króla Theodena, zniwelowanie działania złego czaru, bitwa o Helmowy Jar.
6. Połączenie większości członków Drużyny Pierścienia w Isengardzie, Gandalf łamie różdżkę Sarumana i przejmuje palantir, umożliwiający kontakt z Sauronem.
7. Samotna podróż Froda i Sama, za którymi podąża Smeagol-Gollum, dołączenie stwora do hobbitów i obietnica doprowadzenia ich do bram Mordoru.
8. Spotkanie Faramira - brata Boromira, pomoc w wędrówce.
9. Podstęp Golluma, wprowadzenie hobbitów do tuneli pajęczycy Sheloby, ukąszenie i obezwładnienie Froda.
10. Trudny wybór Sama - zostać z panem, czy zniszczyć Pierścień.
Czekałam na bitwy i doczekałam się bitwy o Helmowy Jar, która jednak mnie rozczarowała - była zdecydowanie zbyt krótko i pobieżnie opisana, mało krwawa, a przydługie dialogi w trakcie walki na śmierć i życie między bohaterami trochę zbijały mnie z tropu. Po drugiej części w dalszym ciągu ekranizacje podobają mi się bardziej niż pierwotne wersje.
Tutaj zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się Sam - wierny, lojalny i przede wszystkim dzielny hobbit, myśli bardziej trzeźwo niż Frodo i słusznie nie ufa Gollumowi. Przedstawia się go jako sługę i głuptaska, ale ma mężne serce i to on rani Shelobę, ratując Froda, który jak dziecko we mgle pognał naprzód, nie oglądając się za siebie. Sam to najciekawsza postać tego tomu i bez niego Frodo nie przetrwałby nawet dwóch dni.
Podobał mi się początek, kiedy Merry i Pippin podróżowali uwięzieni przez orków, sprytnie im się wymknęli i uciekli do Fangornu. W filmie sceny z udziałem entów mnie zanudzały (bo jak wiadomo czekałam na bitwy :D), a w książce są przedstawione w ciekawy sposób i żałowałam, że tak szybko dobiegły końca.
Jeśli w "Powrocie Króla" nie będzie jakiejś solidnej bitwy na co najmniej kilka rozdziałów to naprawdę będę rozczarowana.
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
3. Atak entów i zniszczenie Isengardu, uwięzienie Sarumana w wieży.
8. Spotkanie Faramira - brata Boromira, pomoc w wędrówce.
10. Trudny wybór Sama - zostać z panem, czy zniszczyć Pierścień.
Karen72 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Lektura pochłonęła mnie na dobre :)
hanka04 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Drużyna pierścienia zostaje rozdzielona. Frodo wraz z Samem dwa kroki przed Gollumem. W mrocznych górach wykorzystują jego znajomość terenu i uwielbienie do pierścienia i pozwalają mu się przyłączyć do swojej wyprawy. Jest to niezwykle ryzykowne, niestety mają już niewiele do stracenia.
Merry i Pippin wydostają się z grupy orków i trafiają do entów. Mądre drzewce zwołują zebranie i postanawiają pomóc w walce ze złem.
Gandalf ulega wielkiej przemianie. Już Saruman mu nie zagrozi....
Reszta drużyny, Legaolas, Aragorn i Gimmli wyruszają na pomoc dwóm hobbitom. Czują się za nich odpowiedzialni, tropią ich, co wcale nie jest takie łatwe. Nawet nie przypuszczają ile tych dwóch malców ma szczęścia...
Kontynuacja podróży jest równie wspaniała jak jej poprzedni tom.
Vilsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Druga część dzieła Tolkiena. Dla prawdziwych miłośników gatunku, to oczywiście pozycja obowiązkowa. Historia jest kwieciście opisana, przemyślana i na naprawdę wysokim poziomie, jednak... rażą dziś nieco dość "sztywne", a czasami nawet infantylne dialogi. Czytanie "Dwóch wież" jest wyzwaniem, bo nie jest proste, łatwe i przyjemne, przeciwnie; dłuży się, ale warto, choćby po to, żeby znać. Szkoda, że nie mogłabym polecić każdemu, bo obawiam się, że taki natłok opisów, czy też, wspomniane przeze mnie wyżej,nieco kulejące dialogi mogłyby wielu czytelników odstraszyć. I nie boję się stwierdzić, że w tym przypadku ekranizacja ma się lepiej niż jej książkowy odpowiednik.
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Klasyk który każdy fan fantastyki powinien choć raz przeczytać. Nic dodać nic ująć
KittyAilla plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w ciągu roku,
Kontynuacja przygód Froda, Sama i Drużyny Pierścienia jest tak samo genialna, jak ich początek. Osobiście bardzo polubiłam Aragorna. Styl Tolkiena sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko, choć niektóre opisy były aż przydługie.
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
John Ronald Reuel Tolkien, prekursor współczesnej literatury fantasy, angielski filolog, znawca wielu wymarłych języków. W latach 1892-1973 zaszczycił świat swym istnieniem, i to świat powinien mu być wdzięczny za to, że istniał i również za to, że na stałe zapisał się na kartach jego historii, jako jednostka wybitna. W językach, które próbował okiełznać był również język polski, co tylko udowadnia jaką skarbnicą wiedzy był ten człowiek.

Dwie Wieże tom drugi, osławionej na cały świat, trylogii Władca Pierścieni, spotkał się u mnie z podobnym odbiorem co tom pierwszy. Cała książka podzielona jest na dwie księgi, tj. księgę trzecią i czwartą, będącymi kontynuacją opowieści z Bractwa Pierścieni. Księga trzecia stanowi zapis wydarzeń po rozpadzie Bractwa, ale jej głównymi bohaterami są: Aragorn, Gimli, Legolas, Merry oraz Pippin. Przygody Froda i Sama stanowią zaś tło księgi czwartej.

Bractwo się rozpadło. Boromir zmarł. Wątpliwości wciąż narastają. Niebezpieczeństwo czyha... Tak wygląda świat, w którym, niestety, przyszło żyć naszym bohaterom. Aragorn oraz jego wierni dwaj towarzysze są zdruzgotani po śmierci ich druha, Boromira. Nie wiedzą również jaki los przytrafił się Powiernikowi Pierścienia, ani co spotkało Merry'ego oraz Pippina. W beznadziei tej sytuacji wyruszają po śladach orków, którzy porwali dwóch małych hobbitów, omylnie biorąc ich za Froda i Sama. I choć wydawać by się mogło, że stąpanie śladami wielkich, stęchłych, obrzydliwych stworów, wydaje się łatwe, to nic bardziej mylnego. Owe stwory są szybkie, bardzo wytrzymałe, a przede wszystkim wytrwałe i targane strachem.

W księdze trzeciej poznajemy również świat entów. Ich powolną egzystencję, ciągnącą się całymi tysiącleciami, dla których czas upływa, nie pozostawiając na nich znaczących śladów. Opowieści o entach i entianach, pieśni oraz specyficzny język.

Księga czwarta jest obrazem przygód Froda i Sama. Tuż po tym, jak w przypływie odwagi Frodo zdecydował się na samotną wędrówkę do Mordoru, a jego wierny przyjaciel i pracownik, Sam, podążył w jego ślady. Podążając swą ścieżką nie mogli nie zauważyć, że są śledzeni. Pośród mroków nocy, wydaje im się, że widzą dwie małe plamki w przestrzeni, niczym oczy. Gollum, wieloletni właściciel Pierścienia, wytrwale bieży za nimi, opętany pragnieniem odzyskania Pierścienia. W korowodzie zdarzeń Sméagol stał się ich przewodnikiem. I choć podejrzewali, że czają się w nim czarne myśli, pilnowali się wzajemnie, ustanawiając warty. Nic jednak nie mogło ich przygotować na to, co spotkali, podążając w ślad za Gollumem. Skąd mogli znać drogę, której nigdy wcześniej nie przebyli? Byli przecież tylko dwoma hobbitami z Shire, miłującymi spokój, ciszę, napitek i fajkę.

Wiem, że nie musiałam opisywać tych wydarzeń, ponieważ są tak dobrze znane, czy to z przeczytanej już książki, czy z filmu. Chciałam jednak, aby każdy mógł poczuć ogrom grozy i niebezpieczeństwa oraz mistrzowsko wykreowany przez Tolkiena świat Śródziemia. Chciałam aby każdy, wraz ze mną, poczuł tę niepewność, wahania oraz strach, który czai się cały czas, niepostrzeżenie, za plecami. Chciałam, żebyście odczuwali wraz ze mną i bohaterami głód i pragnienie i jeszcze większy głód i pragnienie zakończenia tego koszmaru, który maluje się przed oczami. Chciałam, abyście drżeli na samą myśl o stworzeniach, które czają się w cieniu i czekają na wasz błąd. Abyście nasłuchiwali i wyglądali pomocy, jednocześnie szukając drogi wyjścia z impasu, jaki podsuwa nam los. Chciałam, abyście odczuwali i zatracili się całkowicie w tym skrawku Śródziemia przed Wami i za Wami, aby ogarnął Was lęk oraz przerażenie. Chciałam, abyście krzyczeli w ferworze walki, wymachiwali mieczem, toporem, czy strzałami, aby ogarnął Was bitewny szał, niczym szarża. Aby w Waszych żyłach zawrzała krew i gotowość, że oto co właśnie widzicie oczami, oto całkowita rzeczywistość. Świat, który początkowo uporządkowany i dobry, zszedł na manowce, przytłoczony bojaźnią i chęcią władzy. Chciałam, aby zawładnęła Wami chęć skończenia tego rozgardiaszu, aby życie znów było spokojne i melancholijne, aby przestało być nieokiełznaną efemerydą, a stało się piękną opowieścią i pieśnią, która często nawiedzałaby Wasze roześmiane usta oraz niczym niesplątane myśli.

Chciałam tego wszystkiego dla Was, ponieważ i ja to otrzymałam.

Opinia znajduje się również na moim blogu:
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Władca Pierścieni książka do której nie tylko ja lubię wracać by co nie co sobie poprzypominać. Druga część podobała mi się najbardziej. Szczególnie wędrówka Froda i Sama, którym towarzyszy moim zdaniem najciekawsza postać, czyli Gollum. Postać, opętana przez pierścień, która wciąż walczy sama ze sobą. Piękne opisy mrocznego Mordoru. Nie można tez zapomnieć o losach reszty drużyny i niesamowitej postaci Drzewca. Wszystko tworzy wspaniałą i niebezpiecznie wciągająca całość.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Opinia zbiorcza przy pierwszym tomie: http://www.granice.pl/opinia,wladca-pierscieni-t-1--druzyna-pierscienia,184593,34471.
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Choć świat nadal zdawał się być magiczny i odrywał od rzeczywistości, to jednak "Dwie Wieże" stanowią - moim zdaniem - najgorszą z części trylogii pod kątem fabuły. Najgorszą - ale i tak świetną!
TrzebaPrzeczytac plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014 ,52 książki 2014 ,Mam,Przeczytane,
Po przeczytaniu "Hobbita" od razu zabrałam się za "Władcę Pierścieni". Książkę, którą miałam w rękach nie po raz pierwszy, której ekranizację znam prawie na pamięć.
Recenzja będzie dotyczyła całości, nie będę dzieliła jej na części, z uwagi na fakt, iż w zamyśle Tolkiena miała to być jedna książka, nie zaś trylogia.

"Władcę Pierścieni" czytałam pierwszy raz chyba w gimnazjum, może pod koniec podstawówki, w okresie, w którym zrobiło się głośno z powodu nadchodzącej ekranizacji. Nie będę ukrywać, że w tamtym okresie poza określeniem "genialna" z tą książką łączyło się dla mnie jeszcze stwierdzenie "trudna". Dziś, mając już swoje lata na kark i nie wiem czy to w związku z tym, czy też z uwagi na to, że przez te kilkanaście lat kilka pozycji z działu "fantastyka" już przeczytałam- książka jest łatwa i przyjemna. Aż sama byłam zaskoczona lekkością i szybkością, z jaką ją czytałam.
Dziś poza określeniem "genialna" będzie też "łatwa, przyjemna". Ale dość tych wspomnień do rzeczy.

"Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie
W krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
Jeden by wszystkimi rządzić, Jeden by wszystkie odnaleźć,
Jeden by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać,
W krainie Mordor, gdzie zaległy cienie."

Jedyny pierścień jest można by rzec "głównym bohaterem" tej powieści. To właśnie za jego sprawką zaczyna się cała przygoda. Frodo, który mieszka wraz z Bilbem (którego znamy z "Hobbita") dostaje od tego drugiego Pierścień. Pierścień ten Bilbo zdobył w trakcie swojej wyprawy wraz z Krasnoludami. Frodo nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż ten podarek jest niezwykle istotny dla całego Śródziemia. Pierścień ten wydaje się być jedynie niegroźną, magiczną zabawką, która pozwala osobie, która go nosi na stanie się niewidocznym.
Dopiero Gandalf Szary (którego też znamy z "Hobbita") odkrywa sekret Pierścienia. Wtedy też Frodo wraz z 3 przyjaciół - Samem, Merrym i Pippinem - wyrusza w niebezpieczną, acz pełną przygód podróż. Celem ich misji jest Rivendell, tam do drużyny dołącza Legolas - Elf, Gimli - Krasnolud, Boromir i Aragorn - ludzie, a także Gandalf, który jest przewodnikiem wyprawy.
Drużyna ta ma jeden cel - zniszczyć Pierścień, co jest konieczne dla ocalenia Śródziemia. Na naszych bohaterów czekają niezliczone, fascynujące przygody.

Nie powiem nic nowego o Tolkienie, ani o świecie przez niego wykreowanym. Geniusz Tolkiena nie pozostawia nic do życzenia, świat który stworzył, postaci które są bohaterami jego powieści są wręcz idealne - idealnie wkomponowane w książkę, doskonale odpowiadające fabule, która to zdecydowanie jest wybitna. Powieść pomimo, że jak już wcześniej wspomniałam będzie dla mnie łatwą i przyjemną, jest także wyjątkowo ambitna, stawia dla innych dzieł z tego gatunku niesamowicie wysoko poprzeczkę. Nie wyobrażam sobie nie znać tego dzieła, nie wyobrażam sobie przeczytać go tylko raz, nie wyobrażam sobie nie polubić świata wykreowanego przez Tolkiena, nie polubić bohaterów, nie martwić się ich losem. Zdecydowanie jest to jedna z tych powieści, po przeczytaniu których zostaje olbrzymia pustka - dlatego, że to już koniec.
CorkaHermesa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Tak naprawdę to chyba nigdy nie uda mi się znaleźć powieści tak niezwykłej jak "Władca Pierścieni" Tolkiena. To arcydzieło, bo tylko tak można ją nazwać, jest jedyne w swoim rodzaju. Nigdzie nie spotka się takiej wierności i oddania, jak u Sama Gamgee. Nie znajdzie się przyjaciół większych niż Merry i Pippin, ani przykładu prawości, honoru i męstwa jak u Aragorna. Nikt nie potrafi w tak piękny sposób pokazać, że osoby na pozór skrajnie różne, jak Legolas i Gimli, mogą stać się najbliższymi towarzyszami w wędrówce. W żadnym innym dziele żaden bohater nie przezwyciężył samego siebie tak jak Frodo. Tylko Gandalf jest mędrcem, który, nie zważając na swoją pozycję, wyrusza, by służyć pomocą przyjaciołom; mędrcem, który z dobrego serca wyrusza ocalić świat.
Nie da się wspaniałości "Władcy" opisać w kilku słowach. To po prostu trzeba przeczytać, a tym wszystkim, którzy nie chcą: przykro mi, że z własnej woli odsunęliście od siebie najcudowniejszą historię na tej ziemi. Świat pełen heroizmu, baśniowości, uczciwości - czegóż chcieć więcej? Nie wyobrażam sobie, by ktoś mógł przebić piękno Śródziemia, jego historii, rozmachu w tworzeniu najmniejszych szczegółów i wręcz epickich opisów przygód, przyrody i bitew. Można powiedzieć - a co niby mają dawać takie powieści? A nadzieję. Nadzieję na to, że honorowi, bohaterscy ludzie istnieją, i wiarę w to, że ludzka wyobraźnia może dać nam najpiękniejszą przygodę w życiu.
wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Kontynuacja Drużyny Pierścienia to kolejny etap porywającej podróży Frodo Bagginsa i jego przyjaciół ku krainie Mordoru. Tolkien w iście mistrzowskim stylu stworzył świat Śródziemia i z wielką starannością opisuje wszystkie wydarzenia i miejsca. Czytając Władcę Pierścieni można wyobrazić sobie wszystkie emocje jakie towarzyszyły bohaterom tego dzieła. Polecam gorąco przeczytać całą serię, którą ja czytałam zawartą w jednej książce.
jarko plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
spoko book :D
monweg Linia koment
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Warto przeczytać,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2012-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
IzaaK Linia koment
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2006-06-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,100 książek BBC - przeczytane,
Rainbow Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Na półkach: Przeczytałem,
nimloth19 Linia koment
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytane wiele razy ,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Shallan Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,Ulubione,
Nimphelos Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,Mam,Ukochane lektury,
madz Linia koment
Przeczytane:2013-12-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Shatti Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
justim Linia koment
Przeczytane:2004-10-25, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
brygiida Linia koment
Przeczytane:2000-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Tinger Linia koment
Przeczytane:2013-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,Przeczytane,
aggi Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,