Okładka książki - Wołanie kukułki

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2013-12-04
ISBN: 978-83-271-5073-8
Dodał/a opinię: Gosia Krak

I nic do tego nie dopowiem, żeby nie odbierać Wam przyjemności z czytania.

Autor(ka) stworzyła świetny duet, którego nie sposób nie polubić.

Nie można zapominać o Robin Ellacot – pomysłowej i przebojowej sekretarce Strike’a. Jest to niezwykle kompetentna, pomocna, błyskotliwa i pełna energii młoda kobieta, która pomaga Cormoranowi prowadzić śledztwo.

Cormoran i Robin zupełnymi przeciwieństwami, ale doskonale się rozumieją.

Barwne postacie to z pewnością jeden z większych atutów tej lektury.

Akcja toczy się powoli, nie ma zaskakujących zwrotów akcji ani szalonych pościgów. Śledztwo skupia się na ludziach zamieszanych w sprawę.

"Wołanie kukułki" to świetna propozycja dla fanów "spokojnych" kryminałów bez rozlewu krwi na książkowych kartach.

Kup książkę

Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam, Moje ebooki,
W przypadku drugiej powieści Jeanne K. Rowling, której akcja rozgrywa się poza światem Harry'ego Pottera, nasunąć się muszą liczne pytania. Czy autorka rzeczywiście potrafiła poradzić sobie z wyzwaniem napisania powieści wystarczająco udanej, by móc przestać być kojarzona z jedną tylko serią? Czy Wołanie kukułki moźe być początkiem cyklu, który nie tylko nie zrazi dotychczasowych fanów, ale i zjedna jej nowych czytelników - czytelników, którzy po fantastykę czy powieść młodzieżową nigdy by nie sięgnęli? Czy - wreszcie - ktokolwiek doceniłby lub zauważył tę książkę, gdyby jej autorką była zupełnie inna pisarka?Cormoran Strike to były żołnierz, wykonujący obecnie zawód prywatnego detektywa. Niestety, jego agencji nie idzie dobrze. Dość rzec, że Cormoran jest jej jedynym stałym pracownikiem, długi znacznie przekraczają przychody, a wierzyciele częściej dzwonią tu do drzwi niż potencjalni klienci. W dodatku życie osobiste naszego bohatera właśnie się rozsypało, przydałaby mu się również nowa proteza nogi, bowiem dotychczasowa coraz gorzej spełnia swoją rolę. Cormoran ma już zwijać interes, gdy u jego drzwi staje Robin - przysłana przez agencję tymczasowa pracownica, mająca pełnić rolę sekretarki. Przybycie bystrej dziewczyny, której nie satysfakcjonuje nudna praca biurowa, to dopiero początek wielkich zmian. Cormoran Strike wkrótce bowiem zostanie zaangażowany ...

Avatar użytkownika - werka777
werka777
Kiedy pierwszy raz zobaczyłam na wystawie sklepowej książkę „Wołanie kukułki” autorstwa niejakiego Roberta Galbraith’a, nie miałam pojęcia, że nieznane dotąd nazwisko może być mi tak bliskie. Osoby interesujące się tą książką, mogą bowiem z łatwością dotrzeć do informacji, że ów autor to kobieta ukrywająca się pod takowym pseudonimem. I to jeszcze jaka kobieta! J.K.Rowling jest przecież znana na całym świecie ze słynnej siedmiotomowej serii opowiadającej o życiu niezwykłego czarodzieja, Harrego Pottera. Pani Rowling nie bez przyczyny nie podała na okładce Wołania kukułki swojego nazwiska. Zabierając się za pisanie kryminałów, z pewnością nie chciała być kojarzona ze światem magii. Czy jednak autorka, która w niesamowity sposób opowiadała o wyimaginowanym i nierealnym świecie czarodziejstwa jest w stanie napisać wiarygodny kryminał? Przekonałam się o tym, że tak…   Lula Landry, niezwykłej urody, znana modelka, wypada z okna i ginie. Przeprowadzone przez policję śledztwo wykazuje, że jest to samobójstwo. Jedni z większą, inni z mniejszą wiarygodnością przyjmują to do wiadomości i sprawa cichnie.   Pewnego dnia, w biurze detektywistycznym byłego wojskowego, Cormorana Strike’a, zjawia się brat zmarłej gwiazdy. Jest przekonany o tym, że Lula nie popełniła samobójstwa, lecz wręcz przeciwnie, została zamordowana. Takie twierdzenie detektywowi wydaje się szaleńcze, gdyż wszystkie dowody wskazują na ...
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2016-08-29, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2016,
Piękna, sławna modelka Lula Landry popełniła samobójstwo, skacząc z balkonu pokoju hotelowego- tak uważa policja i nawet media. Ale brat zmarłej, John Bristow nie wierzy w tą wersję wydarzeń, stąd udaje się do Cormorana Strike'a, detektywa, aby przeprowadził śledztwo. Ten dzień dla detektywa nie jest za szczęśliwy: właśnie rozstał się z narzeczoną i z braku mieszkania musi spać w biurze, a także od jakiegoś czasu jego firma sunie po spirali ruiny finansowej. Co ciekawe ten dzień, to też pierwszy dzień w pracy Robin, jako sekretarki przysłanej z agencji tymczasowej. ,,Wszyscy wiedzą kim była Luna, a przynajmniej tak im się wydaje." Zmarła była dziewczyną z problemami, z chorobą dwubiegunową, z dysfunkcyjną rodziną, żyjącą w świecie fleszy, rywalizacji i zazdrości. Strike bierze tę sprawę, aby wyłuskać prawdę z zlekceważonym zeznań świadków, kłamstw i fałszu, owszem potrzebuje pieniędzy, ale sprawiedliwość jest jeszcze lepszym powodem. Robin zaś jest bardzo podekscytowana pracą, nawet wykonywaniem zwykłych telefonów, zdobywaniem potrzebnych jej szefowi informacji, czuje się ważna i potrzebna. Między tą dwójką nawiązuje się nić porozumienia, ale ,,tylko dotąd i ani kroku dalej." Podoba mi się przedstawienie metod pracy detektywa: skrupulatne i staranne przesłuchiwanie świadków, odtwarzanie życia Luny, tropienie prawdy ukrytej za kłamstwami. Większość bohaterów jest ciekawie przedstawiona: Strike jako weteran, który stracił pół nogi i narzeczoną, Robin, która ma pasjonującą p ...
Avatar użytkownika - HouseOfBooks
HouseOfBooks
Przeczytane:2016-08-12, Przeczytałem,
"Umarli mogą mówić jedynie ustami tych, którzy nadal żyją, i za pośrednictwem pozostawionych po sobie śladów" /Robert Galbraith/ „Wołanie kukułki” to pierwsza część cyklu o prywatnym detektywie – Cormoranie Strike’u i jego „tymczasowej” asystentce Robin Ellacot. Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod oknem balkonu jej londyńskiej rezydencji. Policja stwierdza samobójstwo, ale brat celebrytki w to nie wierzy, dlatego zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike’a. I nic do tego nie dopowiem, żeby nie odbierać Wam przyjemności z czytania. Książka spełnia wszelkie  oczekiwania czytelnika.  Kryminał jest tajemniczy, intrygujący i trzyma w napięciu do samego końca. Autor(ka) stworzyła świetny duet, którego nie sposób nie polubić. Cormoran Strike jak już wcześniej wspomniałam jest prywatnym detektywem, znacznie różniącym się od ‘kolegów z branży”. To weteran wojenny, który w czasie służby w Afganistanie stracił nogę. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się ze swoją wieloletnią partnerką. Przeprowadza się do swojego biura.  Strike jest bohaterem dość specyficznym: ma trudny charakter i bywa nieprzyjemny w obyciu jest jednak bardzo spostrzegawczy i nieprzeciętnie inteligentny.  Jego postać wzbudza w czytelniku zaufanie. Nie można zapominać o Robin Ellacot – pomysłowej i przebojowej sekretarce Strike’a. Jest t ...
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2016-06-08, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Książka niby dobrze napisana, ale nudna. Zupełnie mnie nie wciągnęła. Czegoś tu zabrakło. Wątek kryminalny mnie nie zachwycił, a i bohaterowie nie wzbudzili u mnie żadnych emocji.
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 w 2016,
Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod oknem balkonu jej londyńskiej rezydencji. Policja stwierdza samobójstwo, ale brat celebrytki w to nie wierzy, dlatego zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike'a. Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli jest dla niego szansą na odbicie się od dna, ale im bardziej detektyw wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo. Wciągająca, elegancka intryga zanurzona w atmosferze Londynu - od spokojnych uliczek Mayfair, przez ciasne bary East Endu, aż po zgiełk Soho - sprawia, że "Wołanie kukułki" jest nadzwyczajną książką. To pierwsza powieść z Cormoranem Strikem napisana przez J.K. Rowling pod pseudonimem "Robert Galbraith"
Avatar użytkownika - kjakksiazka
kjakksiazka
J. K Rowling zazwyczaj kojarzy nam się z Harrym Potterem i światem magii. Osobiście jestem ogromną fanką autorki, w związku z tym  na bieżąco  śledzę jej twórczość. Początkowo myślałam, że pisarstwo Brytyjki zakończy się na cyklu o młodym czarodzieju, skierowanym typowo do młodzieży. Zostałam pozytywnie zaskoczona. Po kilku latach od wydania ostatniej książki na rynek czytelniczy wszedł ‘Trafny wybór’, a ponad rok po drugim debiucie, mamy możliwość poznać J.K Rowling (pseudonim Robert Galbraith)  z całkiem innej strony w kryminale ‘Wołanie Kukułki’. Świat oszalał.   Nasza historia zaczyna się w momencie, kiedy zostaje znalezione ciało supermodelki, Luli Landry. Policja stwierdza samobójstwo, nikt nie wierzy w przedstawiony bieg wydarzeń. Brat ofiary nie daje za wygraną, za wszelką cenę chce poznać prawdę. Zatrudnia prywatnego detektywa Cormorana Strik’a, weterana wojennego, który zmaga się z problemami finansowymi. Zlecenie ratuje mu życie.  Do rozwiązania zagadki wykorzystuje swój cały wolny czas. Poznaje świat celebrytów,  zaczyna w nim funkcjonować i zaglądać do każdego zakamarka sławy. Dowiedzie prawdy? Czy samobójstwo stanie się z premedytacją zaplanowanym zabójstwem? Musimy zaufać detektywowi.   Zacznę od bohaterów. Jeśli chodzi o ich kreację,  jest wiele do powiedzenia. Postać Cormorana, dobrze wykreowana. Mamy d ...
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2016-03-18, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Zdecydowanie jeden z najlepszych kryminałów jakie kiedykolwiek czytałam.
Avatar użytkownika - dziewczyna84
dziewczyna84
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 5, Przeczytałem, 2015,
Bardzo dobra powieść. Trzyma w napięciu, pozwala pobawić się czytelnikowi w detektywa. Połączenia fabuły są logiczne i płynne.
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2014-11-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, J.K. Rowling, Kryminały,
Ciekawa, do końca trzymająca w napięciu fabuła. Bardzo dobrze się czyta.
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2015,,
Nie ma rewelacji, więc trochę nie rozumiem atmosfery - fenomenu i podniecenia panującej wokół tej książki, - teraz chodzi o zupełnie inną materię, ale to kawał dobrej literatury. więcej tu. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/198661/wolanie-kukulki/opinia/28321336#opinia28321336
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Kto kłamie, a kto mówi prawdę? Czy prywatny detektyw Cormoran Strike będzie w stanie udowodnić, że głośne samobójstwo wcale nim nie było? A może, mimo przeczucia brata słynnej modelki, które udziela się Strike’owi, prawda okaże się jednak zgodna z ustaleniami policji? Jak detektyw poradzi sobie z nową sprawą i, co być może ważniejsze, czy odnajdzie się ponownie w swoim życiu? Jak bardzo zawistni potrafią być ludzie z bliskiego otoczenia i czy paparazzi potrafią przyczynić się do śmierci gwiazdy?   Więcej na: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/6534/35/
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2015, Mam,
Wołanie kukułki to pierwszy tom cyklu o Cormoranie Strike'u, autorstwa nikomu nieznanego Roberta Galbraitha. Czyżby? Galbraith to pseudonim wszystkim znanej Joanne Kathleen Rowling. Autorka zasłynęła siedmiotomową serią o młodym czarodzieju, Harrym Potterze. Muszę oddać Galbraithowi/Rowling, że postać Cormorana Strike'a wykreowała genialnie. Zresztą ci, którzy czytali Pottera wiedzą, że autorkę cechuje nieprawdopodobna dbałość o szczegóły. W Wołaniu kukułki znów możemy podziwiać jej kunszt pisarski. Bardzo dobrze prowadzona akcja sprawia, że każda nowo poznana postać, staje się potencjalnym winowajcą. Wołanie kukułki to bardzo dobrze napisany kryminał z ciekawymi bohaterami. Żadna z pomniejszych postaci nie została potraktowana po macoszemu. Każdy ma swój niepowtarzalny charakter. Dawno nie czytałam kryminału, gdzie trup nie ściele się gęsto i tempo nie gna jak kolejka górska (oczywiście nie licząc książek Agathy Christie). Cudownie spędziłam na lekturze czas, nie musząc się nigdzie spieszyć, przemierzając, trochę leniwie, z Cormoranem ulice Londynu.
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek - 2015,
Sherlock Holmes i Watson na współcześnie. Też jest w tle Afganistan i Londyn pełen dziwnych postaci.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 3, Przeczytałem, 26 książek -2014,
Rowling zdecydowanie lepiej wychodzi pisanie powieści obyczajowych. W "Wołaniu kukułki" rozczarowujący okazał się przede wszystkim wątek kryminalny - przekombinowany, nieprawdopodobny, naiwny; finałowe "odkrycie kart" wywołało u mnie gorączkę poirytowania i katar sarkastyczny. Szkoda, bo całość, i w języku i w treści, do pewnego momentu prezentowała się naprawdę dobrze. Jeśli wziąć pod uwagę sam styl Rowling, Autorka po raz kolejny udowodniła, że jako pisarka ma czytelnikowi wiele do zaoferowania. Książka nie była lichą piramidą skonstruowaną z prostych zdań, przeplatanych inwektywami, jak to często w kryminałach (i nie tylko w nich) bywa. Wręcz przeciwnie. Moja mama mawia o takich powieściach, że są "gęsto napisane". Długie, skrzące od szczegółów, solidne ciągi zdań, wyczerpujące literackie szkice ludzi i miejsc, klimatyczne obrazy prosto z londyńskich ulic, detal królujący w opisie. Położenie czytelnika nie było szczególnie komfortowe, gdyż obok standardowego zadania, jakim jest zapamiętanie mrowia mniej lub bardziej podejrzanych postaci, ich stanowisk, rodzinnych relacji i stosunków łączących je z ofiarą, chcąc nie chcąc przyswajał on także szczegółowe informacje na temat ułożenia kwiatów w wazonie, (nie)apetycznej zawartości nadgryzionej kanapki, kolorystyki i wystroju wnętrz czy kroju ubrań oraz pieczołowitego doboru towarzyszących im dodatków. Owo nagromadzenie szczegółów intrygowało i męczyło, czytelnik grzązł wraz z akcją, przysypywany lawiną detali z trudem ruszał d ...
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2014-12-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2014,
,,Wołanie kukułki" to tak naprawdę powieść autorstwa nie Roberta Galbraitha, a właśnie J.K. Rowling. Czego możemy spodziewać się po autorce Harrego Pottera? Rowling stworzyła całkiem zgrabną powieść sensacyjną, głównie za sprawą świetnego bohatera, detektywa Strike Cormorana to faktycznie detektyw, jakiego jeszcze na kartach powieści kryminalnej nie spotkałam, co prawda nie wyróżnia się on specjalną błyskotliwością czy urodą, nie jest miłym i sympatycznym gościem, ale przyciąga czytelnika swoją "zwyczajnością". Akcja powieści rozpoczyna się pewnej zimowej nocy, przed luksusowym apartamentem leżą zwłoki supermodelki - Luli, policja bardzo szybko zamyka śledztwo uznając je za samobójstwo, jednak brat Luli nie wierzy w to że siostra mogła się zabić. Wynajmuje Cormorana,weterana wojennego, będącego na swoistym zakręcie życiowym, człowieka z długami, bez dachu nad głową, śpiącego w kancelarii, po rozstaniu z dziewczyną. Nasz detektyw - pechowiec niespodziewanie dostaje pomoc w postaci sekretarki Robin. Sprawa okazuje się bardzo interesująca, a detektyw, z pomocą swej nieocenionej sekretarki, drąży temat, przepytuje świadków i zbiera nowe dowody. Wołanie kukułki" odsłania kulisy życia celebrytów, ich zakłamanie, rządzę sławy i pieniędzy, chciwość i zazdrość. Zakończenie sugeruje ciąg dalszy, który chętnie przeczytam.
Avatar użytkownika - korcia
korcia
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Kryminał jest ciekawy, a rozwiązanie zagadki bardzo zawiłe. Czyta się ją dobrze, ale niestety nie jest to powieść, od której nie potrafiłabym się oderwać, którą czytałabym z wypiekami na twarzy. Muszę przyznać, że początek bardzo mnie wciągnął, potem miałam kilkakrotnie wrażenie, że akcja toczy się trochę zbyt leniwie. Ja zdecydowanie wolę wartką akcję, gdy wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Natomiast ta powieść bardziej przypomina klasyczne kryminały, w których wszystko opiera się na sile dedukcji detektywa, który uparcie pracuje nad sprawą i prawie do końca nie dzieli się z czytelnikiem swoimi domysłami. "Wołanie kukułki" jest początkiem serii kryminałów z Cormoranem Strikiem, jestem więc ciekawa, czy autorka utrzyma to leniwe tempo akcji, czy może nada jej więcej życia. Chętnie się o tym przekonam... http://korcimnieczytanie.blogspot.com/2014/04/robert-galbraith-woanie-kukuki.html
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2014-12-24, Ocena: 6, Przeczytałem, z_52 książki 2014 (100),
Rewelacyjny klasyczny kryminał, bez zbędnych udziwnień, liczy się spryt mordercy i ogromna przenikliwość detektywa prowadzącego śledztwo. Duet Cormoran Strike i asystentka Robin świetnie dopasowany, zabawny i nie sposób ich nie lubić. Rozwiązanie sprawy zgodne z moimi podejrzeniami, świetnie się bawiłam rozmyślając nocami nad scenariuszem zbrodni.
Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2014-12-12, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Wbrew powszechnym zachwytom uważam, że szału nie ma. Nie ma też tragedii. Ot, bardzo przeciętna powieść kryminalna, której poziom określiłabym jako "rzemieślniczy". Jestem więcej niż pewna, że gdyby autorem był ktoś inny niż pani Rowling, pozycja przeszłaby bez echa. Plusy: - wyrazisty główny bohater, który nie tylko zajmuje się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych, ale także ma jakieś własne życie osobiste; - wartka akcja, dobrze skonstruowana linia fabularna; - zagadka trzymająca w napięciu (ale bez przesady, czytałam bardziej wciągające powieści), Minusy: - przekombinowane rozwiązanie, zaskakujące to fakt, ale z gatunku takich, w które nie sposób uwierzyć; - zbyt nachalnie podana warstwa ideologiczna. Nie od dziś wiadomo, że pani Rowling ma poglądy mocno lewicujące (nie trudno krzyczeć o wyższości "być" nad "mieć" gdy ma się własny zamek i dochody większe niż całkowity przychód mojej gminy). Nie mam nic przeciwko powieściom zaangażowanym społecznie lub politycznie, ale nie lubię natrętnego dydaktyzmu.
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2014-11-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Do książki podchodziłam ze sporym oporem-w końcu nie chciałam się zawieść piórem Rowling. Pomysł na intrygę niezły, zakończenie niezwykle szokujące. Jednak jak na kryminał książka jest spokojna, bezkrwawa i pozbawiona mrocznego klimatu. Strike i Robin oczywiście wzbudzają sympatię, bo kreacja postaci jest bardzo dobra (czego innego spodziewać się po Rowling). Jednak czytając książkę nudziłam się, walczyłam o każdą stronę, ale przecież jako fanka książkowych morderstw nie mogłam nie dowiedzieć się co się stało. Nie można zarzucić autorce złego pióra, ale nie pasuje ono zupełnie do kryminałów. Fabuła się rozciąga, nie porywa.
Avatar użytkownika - inspired7
inspired7
Przeczytane:2014-09-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2014,
Lula Landry, światowej sławy modelka, zostaje znaleziona na chodniku pod balkonem swojego mieszkania. Dla organów ścigania - sprawa jest prosta - modelka popełniła samobójstwo. Ale czy na pewno? By rozwikłać tę zagadkę, do mającego kłopoty finansowe detektywa Cormorana Strike, zgłasza się brat topmodelki - John Bristow, który nie może uwierzyć w teorię policji. Akurat wtedy, gdy Strike dostaje nowe zlecenie, życie wali mu się na głowę. Z drugiej strony rozwiązanie zagadki śmierci Luli to dla detektywa ogromna szansa - możliwość wyjścia z długów (rodzina Bristow to tak zwane grube ryby), a także rozsławienia agencji, ponieważ o sprawie Luli można przeczytać w każdym brukowcu. Strike to weteran wojenny, który stracił nogę podczas służby w Afganistanie. Nie jest przystojnym mężczyzną. Jednak jego umysł, w przeciwieństwie do ciała, nie ma żadnej skazy. Dlatego też tak szybko zyskuje sympatię Czytelnika. Cormoran łączy fakty, dedukuje, analizuje wszystko na wiele sposobów. Pomaga mu w tym Robin, dziewczyna przysłana przez Tymczasowe Rozwiązania, która bardzo chciałaby zostać w agencji na dłużej. Oboje tworzą zgrany duet: ona - uporządkowana i niezwykle ambitna oraz on - roztrzepany, a jednocześnie nad wyraz inteligentny detektyw, dla którego detal to skarb. Robin wykazuje się również taktem i przyzwoitością, szanując prywatność Strika, którego wszyscy oceniają przez pryzmat światowej sławy ojca, bezwstydnie wypytując o przeszłość. Czy i tym razem Cormoran, tropiąc po londyńskic ...
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-09-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Naprawdę dobry kryminał. Autorką jest J.K. Rowling, napisała ją jednak pod pseudonimem Robert Galbraith. Czytałam, że książka nie sprzedawała się dość dobrze dlatego ujawniono prawdziwego autora. Uważam, że jest to niezasłużona opinia, bo książka jest po prostu bardzo dobra. Wciąga od pierwszej strony. "Wołanie kukułki" to odkrywanie prawdy o śmierci znanej modelki, która popełniła samobójstwo. Zagadkę próbuje rozwiązać prywatny detektyw Cormoran Strike. Jest on postacią pełną sprzeczności, raz miłą, raz gburowatą. Jego tymczasowa sekretarka Robin wspiera go w jego detektywistycznych działaniach. Warto sięgnąć po tą pozycję. Czekam na kolejne przygody detektywa Strika.
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2013-12-25, Ocena: 6, Przeczytałem, kryminały, Mam,
Jest to kryminał, który wciąga już od pierwszych stron. I tym razem pani J.K. Rowling chociaż pod pseudonimem mnie nie rozczarowała, gdyż wprost uwielbiam jej styl pisania. Ciekawa intryga, detektyw z przeszłością oraz jego pomysłowa asystentka Robin od samego początku wzbudzili we mnie sympatię.Jest między nimi ta chemia, wzajemne porozumienie, które bardzo cenię w książkach detektywistycznych. Jest to powieść, którą z czystym sumieniem mogę polecić nie tylko czytelnikom kryminału, ale wszystkim którzy lubią się zrelaksować przy dobrze napisanej i interesującej literaturze;)
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2014-08-21, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki w 2014,
Byłam sceptycznie nastawiona do tej książki po próbie lektury "Trafnego wyboru". Jak uwielbiam sagę o Potterze, tak "Trafny wybór" męczyłam i w końcu odłożyłam w kąt. Tym mocniej zachwyciło mnie "Wołanie kukułki" - zręcznie napisany i gładki w czytaniu kryminał, z wartkimi zwrotami akcji i ciekawymi postaciami. Jedna z książek, które ostatnio udało mi się dosłownie "połknąć" w kilka godzin. Szczerze polecam.
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-07-23, Przeczytałem, 52 książki 2014, audiobooki,
Prywatny detektyw zajmuje się sprawą śmierci bardzo znanej modelki, która pewnej nocy wypadła z okna swojego mieszkania. Śmierć została uznana za samobójstwo. nie zgadza się z tym przyrodni brat modelki. Chce wyjaśnienia sprawy.Zatrudnia detektywa, który ma problemy finansowe, uczuciowe, nie ma zbyt wielu spraw. Wspomaga go sekretarka, która trafiła do agencji na tydzień, a została na stałe.Sprawnie opowiedziana historia.
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2014,
Pierwszy kryminał J.K. Rowling wbrew opiniom, które o nim słyszałam jest dobry! Wciąga powoli, acz nieubłaganie, a postać detektywa po przejściach, który wbrew pozorom posiada ludzkie uczucia, da się lubić! Na pewno sięgnę po następny kryminał pani Rowling.
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2014-06-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Pani J. K. Rowling jest na pewno wszystkim znana. W końcu jej seria o nastoletnim czarodzieju to bestseller, a filmy powstałe na jej podstawie również zdążyły zaskarbić sobie fanów na całym świecie. Aż mi wstyd, że do tej pory nie udało mi się przeczytać żadnej z części Harry'ego Potter'a. Tak się złożyło, że swoją historię z tą autorką zaczęłam od powieści ,,Wołanie kukułki", którą to wydała pod pseudonimem Robert Galbraith. Domyślać się mogę, że saga magiczna jest znakomita i z pewnością jeszcze kiedyś sama się o tym przekonam, ale na chwilę obecną mogę powiedzieć tyle - powieść detektywistyczna wyszła tej pani znakomicie. Supermodelka Lula Landry popełniła samobójstwo - a przynajmniej tak wynika z policyjnego śledztwa i właściwie wszyscy w to uwierzyli. Wszyscy, poza jej bratem, który po trzech miesiącach od tej tragedii postanawia wynająć prywatnego detektywa - Cormorana Strike'a. Przed nim nie lada zadanie - wszystko wskazuje na to, że modelka miała problemy psychiczne, a dotarcie do wszystkich osób związanych z tą sprawą wcale nie jest czymś prostym. Zwłaszcza, gdy jest się weteranem wojennym, śpi się w miejscu pracy, kobieta Twojego życia odeszła do innego, a Twój stan fizyczny i psychiczny pozostawia wiele do życzenia. No ale Cormoran jest fachowcem i nie przyjmuje do wiadomości faktu, że czegoś zrobić się nie da. Powieści detektywistyczne nie są może moim priorytetem czytelniczym, ale z pewnością czytanie ich sprawia mi sporo radości. Lubię wcielić się w rolę dete ...
Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2014-04-16, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 Książki - 2014 rok, Mam,
Dobry chwyt marketingowy. Oto, co napędza książkowy biznes (nie tylko książkowy z resztą). Intrygujący tytuł, to drugi krok do sukcesu, z czego zdaje sobie sprawę chyba każda osoba parająca się pisaniem, a chwytliwa nazwa przykuwa zdecydowanie większą uwagę potencjalnego czytelnika. Ta prawda sprawdza się świetnie, zwłaszcza w przypadku mało znanych nazwisk pisarzy, którzy nie zdobyli jeszcze takiej renomy, by to ich nazwisko było wabikiem czytelników. Czasem jednak trzeba połączyć i jedno i drugie, i trzecie, by sukces był murowany. Tak stało się w przypadku Wołania kukułki Roberta Galbraitha. Dobry tytuł powieści i dobra lektura nie wystarczyły, by książka szybko zawojowała serca czytelników. Zastosowano więc chwyt marketingowy, który przyniósł natychmiastowy skutek. Gdy czytelnicy dowiedzieli się, że pod nikomu nic nie mówiącym nazwiskiem Robert Galbraith, kryje się jedna z najbardziej poczytnych autorek angielskich J.K. Rowling, sprzedaż powieści diametralnie wzrosła, a Wołanie kukułki zaczęło okupować listy bestsellerów. Pod pseudonimem, czy nie, nie ulega wątpliwości, że kryminał i autor, o których zrobiło się nagle głośno, w istocie zasługują na uwagę. Londyn. Z balkonu w swoim apartamencie wyskakuje Lula Landry, światowej sławy modelka. W samobójczą śmierć będącej u szczytu sławy supermodelki, nie wierzy brat dziewczyny. By dowieść, że Lula nie popełniła samobójstwa, wynajmuje stojącego na skraju b ...
Avatar użytkownika - Booko24
Booko24
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
,,Wołanie kukułki" oceniam generalnie pozytywnie, jednak samo zakończenie nie do końca jest dla mnie do przyjęcia, dlatego też ono w znaczącej części wpływa na wystawioną przeze mnie ocenę. Plusem jest sam sposób prowadzenia śledztwa, który Galbraith nam proponuje, dlatego też książkę polecam jak najbardziej fanom kryminałów, szczególnie tych z klasyki brytyjskiej.
Avatar użytkownika - konwallia
konwallia
Przeczytane:2014-04-03, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Lubię niespodzianki, to przyjemne uczucie, kiedy książka do której podchodzę dosyć sceptycznie, mile mnie rozczarowuje. Bardzo boję się lektur okrzykniętych bestsellerami lub jak w tym przypadku - autorstwa kogoś, kto wcześniej pisał coś w zupełnie innym stylu i gatunku. Niemniej jednak "Wołanie kukułki" mnie zaskoczyło. Pozytywnie. Duet pod postacią charakterystycznego Cormorana Strike'a i jego zaradnej asystentki Robin wypadł oryginalnie. Sama zagadka, która stała się przedmiotem ich dochodzenia została dosyć dobrze przemyślana. Do końca nie udało mi się zgadnąć kto tak naprawdę zabił Lulę (w co sama nie potrafię uwierzyć, gdyż kryminałów przeczytałam już w swoim życiu setki i zazwyczaj bardzo szybko udaje mi się rozwikłać intrygę). Uważam to za ogromny atut tej powieści. Sama historia jest "jakaś", dość klimatyczna i wciągająca. Początkowo odrobinę się dłuży (fabuła opiera się na szeregu pytań zadawanych przez Strike'a i odpowiedzi świadków i podejrzanych), jednak w miarę kolejnych przeczytanych stron jest tylko lepiej i ciekawiej. Mimo iż sama lektura była prawdziwą przyjemnością (jest to taka typowo rekreacyjna książka) to pozostał mi mały niesmak. Dotyczy on polskiego przekładu. Wyjątkowo irytowały mnie spolszczone na siłę wyrazy typu: "lancz", "dżetlag", "pendrajw". Książka jest godna uwagi. Na pewno usatysfakcjonuje fanów kryminałów oraz zwolenników lekkiej, niewymagającej literatury.
Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2014-03-26, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Do samego końca nie wiedziałam, kto zabił. Bardzo przyjemna książka, czekam na kolejne :)
Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
zaprzyjaźniłam się z Cormoranem. sympatyczny to gość, chciałoby się rzec. czemu więc tylko 4 wystawiona została? bo już samo nazwisko J.K Rowling - ustawia poprzeczkę baaaaaardzo wysoko. a Wołanie kukułki nie powala na kolana, książka spokojna, jak na kryminał, krew się nie leje strumieniami, pomimo tego wciąga i chce się dowiedzieć co dalej. spokojna lektura.
Avatar użytkownika - KsiazkowoLC
KsiazkowoLC
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Przeczytałem, 2014, Mam, Recenzenckie/Autorskie, Wyzwanie 2014,
Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Dolnośląskiemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Przyznam szczerze, iż powieści detektywistyczne nie należą do moich ulubionych, jednakże tym razem zachęcona intrygującą okładką, niezgorszym opisem oraz osobą autorki kultowej już dziś serii o przygodach Harrego Pottera, która podała się za Roberta Galbraith'a postanowiłam sięgnąć po niniejszą powieść. "Wołanie kukułki" otwiera serię o prywatnym detektywie Cormoranie Strike'u, który od brata swojego nieżyjącego przyjaciela z dzieciństwa otrzymuje zlecenie, aby raz jeszcze zbadać sprawę rzekomego samobójstwa znanej modelki Luli Landry, która de facto jest również przyrodnią siostrą zleceniodawcy... Życie nie oszczędzało Strika, relacje w jego rodzinie nie należały do łatwych, a podczas służby w Afganistanie stracił nogę. Aktualnie rozstał się po raz kolejny ze swoja partnerką, a z powodu trudnej sytuacji finansowej zmuszony jest zamieszkać w swoim biurze, które też podupada... Dodatkowo agencja przysyła tymczasową sekretarkę - Robin... W całym tym morzu życiowych zawirowań pojawia się nagle John Bristow i prosi o ponowne zbadanie śmierci Luli... W ten sposób zaczyna się zagmatwane i pełne mylących tropów śledztwo... Z biegiem czasu zaczynają ginąć kolejne osoby... Jeśli chcecie dowiedzieć się czy Srike'owi i Robin, która okazuje się bardzo kompetentna i pomocna, uda się poznać prawdę na temat tej skomplikowanej sprawy i czy policja ma rację twierdząc usilnie, iż było to sam ...
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2014-01-04, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Długo trwało zanim zrozumiałam tytuł tej książki. Podobała mi się postać Robin, początkowo przypadkowej asystentki detektywa. To typowa książka detektywistyczna, gdzie detektyw- schorowany, sfrustrowany, samotny (właśnie rozstał się narzeczoną i śpi we własnym biurze, co ukrywa przed sekretarką) rozwiązuje zagadkę śmierci tytułowej bohaterki. Na kilka wieczorów.
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2014-01-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Świetnie skonstruowana powieść, kapitalni bohaterowie i nieźle wymyślona zagadka kryminalna, może trochę za dużo gadania, jak na kryminał i nieco mało akcji, ale ogólnie jestem jak najbardziej za:)
,,Wołanie kukułki" to z pewnością gratka dla wielu osób. Jednak bardziej wymagający czytelnik, który jest miłośnikiem kryminałów, z pewnością odczuje tutaj pewnego rodzaju zawód. Powieść jest stosunkowo dobra, jednak do świetności brakuje jej kilku elementów. Niewiele, ale są one istotne, aby stworzyły dobry klimat i fascynującą zagadkę. Robert Galbraith, czy raczej J.K. Rowling, na pewno miała dobry zamiar i świetny pomysł, jednak rodzi się pewne pytanie: czy pisanie kryminałów to aby dobry kierunek? Wiadomo, każdy autor chciałby pójść w różne strony, spróbować czegoś innego, jednak nie każdemu taki krok służy. I to widać tutaj czarno na białym. Czy polecam? Ciężko powiedzieć. Najlepiej przetestować ją samemu...
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Właśnie czegoś takiego spodziewałam się po autorce "Trafnego wyboru". Klimatyczny kryminał z wyrazistym bohaterem i super portretami występujących postaci.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-12-13, Ocena: 5, Przeczytałem,
świetna książka, bardzo wciągająca... Strike... uwielbiam takich typów- w dobrym kryminale...polecam serdecznie DOZACZYTANIA, nie tylko na wieczór:)
Avatar użytkownika - danutka
danutka