Z innej bajki

Chyba każdy z nas miał taki okres w dzieciństwie, kiedy wierzył, że gdy wszyscy śpią zabawki ożywają i żyją swoim życiem. Ale czy komukolwiek przyszło do głowy, że z bohaterami książek mogłoby być podobnie? Samantha Van Leer wpadła na taki właśnie pomysł i podzieliła się nim z matką- Jodi Picoult, której zapewne nikomu nie muszę przedstawiać. Tak powstała książka duetu matka- córka (a może bardziej córka-matka?) "Z innej bajki". Deliah McPhee ma 15 lat i nie może pozbierać się po rozwodzie rodziców. Ma tylko jedną przyjaciółkę, a jej sytuacja towarzyska zdaje się ciągle pogarszać, zwłaszcza od kiedy Deliah zaczęła identyfikować się z książką... dla dzieci. Ale książka nie jest zwykłą opowiastką- jej bohaterowie odgrywają role zgodne ze scenariuszem kiedy książka jest otwarta, ale gdy tylko książka się zamyka wracają do swoich codziennych zajęć. Oliver, podobnie jak Deliah nie czuje się dobrze w swoim świecie i niczego innego nie pragnie, jak tylko wydostać się z bajkowego świata. Czy Deliah mu w tym pomoże? A może trafi do domu wariatów za rozmawianie z ilustracjami w książce? Muszę przyznać, że oryginalny tytuł, który można przetłumaczyć jako "Między wierszami" bardziej mi się podoba. Przechodząc do samej treści- pomysł jest dobry. Świetny i świeży, jednak nie wnosi wiele. Niestety główna bohaterka jest nieznośnie szablonowa. Samotniczka, która ma na bakier ze szkolną elitą, wychowuje się bez ojca, nikt jej nie lubi, poza jedną buntowniczką. Nie obyło się też bez przymusowej lekcji biologii z żabą w roli głównej. Wiele jest jeszcze w książce drażniących motywów, jednak myślę, że nie będą one tak wielkim problemem dla rówieśników głównej bohaterki. Książka, jak już wspomniałam nie porusza szczególnie ważnych tematów, ale jest wspaniałą rozrywką nie tylko dla nastolatek. Książkę czyta się błyskawicznie, a akcja wciąga już od pierwszych stron. Podział narracji jest ciekawym urozmaiceniem. Debiut duetu jest naprawdę obiecujący. Z niecierpliwością czekam na kolejną wspólną powieść Picoult i Van Leer a tymczasem polecam serdecznie "Z innej bajki" wszystkim nastolatkom.

Informacje dodatkowe o Z innej bajki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-04-02
Dodał/a opinię: Justyna Rychlik

Zobacz opinie o książce Z innej bajki

Kup książkę Z innej bajki