OPIS CZYTELNIKA:
Okładka - Z pamiętnika niemłodej już mężatki

Z pamiętnika niemłodej już mężatki

4.8
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-31, Na półkach: Przeczytałem,
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 26 książek w 2014r,
Bardzo interesująca notka biograficzna.

Niesamowite pióro już nieżyjącej M.Samozwaniec, nie pozwala odczuć nam upływu lat. Mam wrażenie, jakby była napisana wczoraj. Czytając ją, niejednokrotnie dochodziła do mnie refleksja, - jak bogaci, wykształceni ludzie odbiegali cywilizacyjnie od reszty społeczeństwa.

M.Samozwaniec mogłaby być moją prababcią. Otóż i tu kryje się as! Kto to słyszał, żeby w 1963 roku pisać "...bo tam jest największy parking, i na shopping idzie się piechotą, prawie tak jak Odeta de Crecy u Prousta, która pierwsza wprowadziła modę na walking..." Czy nasze prababcie były równie oświecone?

Notki spisane z pikanterią. Bez udawanej pruderii. Emocje płyną jak rzeka. Czuć niesłychanie wielką miłość do ojca Kossaka. Wspomnienia o rodzinie pisane są z pietyzmem.

Z książki można sporo dowiedzieć się również o ojcu M.Samozwaniec, słynnym malarzu Władysławie Kossaku. Niemało słów poświęconych jest też siostrze, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej.

Samozwaniec przypomina nam również o J Iwaszkiewiczu, Janie Styku, rodzinie Malczewskich, - opowiadając o swoich przeżyciach w których i oni uczestniczyli.

Pozycja godna polecenia.

Ulubione cytaty ;
"...Jako satyryk odpowiedziałam aforyzmami; co to jest "młoda dziewczyna"? - piec, w którym powoli piecze się baba..."
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
villemo47 Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 ,Mam,Wyzwanie - sagi rodzinne 2015,
andr Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: