Opis ksiązki

Kup Teraz

Zielenina na talerzu. Wegetariańsko, sezonowo, lokalnie

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2015-05-25
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 978-83-64190-08-7
Liczba stron: 225
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Zielenina na talerzu. Wegetariańsko, sezonowo, lokalnie

Wśród ogromnej liczby pojawiających się na rynku książek kucharskich trudno znaleźć taką, która w największym stopniu spełni oczekiwania czytelnika. A wymagań tych jest sporo: oczekujemy niebanalnych, ale prostych i szybkich przepisów, chcemy, by towarzyszyły im piękne fotografie inspirujące do niebanalnego podania potrawy, oraz by składniki dań były - chociaż sezonowo - dostępne i mieściły się w rozsądnych granicach cenowych. Jeśli zależy nam, by książka spełniała powyższe oczekiwania czeka nas nie lada wyzwanie. Jeśli jednak krąg naszych poszukiwań zawęzimy do jeszcze węższych granic i poszukiwać będziemy pomysłów na dania wegetariańskie z pomocą przyjdzie nam publikacja Magdaleny Cielengi-Wiaterek.

,,Zielenina na talerzu" to książka kierowana nie tylko do wegetarian, ale także do osób, które chciałyby ,,ulepszyć" swój jadłospis i przede wszystkim zacząć jeść zdrowiej. Autorka już na samym początku podkreśla, że nie jest dietetykiem, a zakochaną w zdrowej kuchni wegetarianką, zatem jakiekolwiek drastyczne kroki związane z nagłą zmianą diety i przyzwyczajeń kulinarnych powinny być skonsultowane ze specjalistą w tej dziedzinie. 

Niemniej jednak książka Magdaleny Cielengi-Wiaterek zabiera czytelnika w pełną aromatów podróż po kuchni wegetariańskiej, która - co stanowi ogromny plus publikacji - korzysta z bogactwa polskich, sezonowych składników. Dzięki takim założeniom, ,,Zielenina na talerzu" nie tylko inspiruje do stawiania pierwszych kroków w ,,zielonej" kuchni, ale sprawia, że publikacja jest bardzo przejrzysta i czytelna. Ogromnym atutem książki jest jej podział na rozdziały związane z poszczególnymi porami roku oraz dodatkowo także na podrozdziały dotyczące dań serwowanych na śniadania, obiady i kolacje. Nie musimy martwić się, że wybrane przez nas w połowie grudnia pięknie prezentujące się danie możemy przygotować jedynie wiosną, kiedy wchodzące w jego skład elementy są ogólnie dostępne i co najważniejsze - świeże i pochodzą od regionalnych dostawców. Autorka pozostawia jednak czytelnikowi spore pole do popisu. Prezentowane w książce pomysły na ,,słodkie" śniadania możemy wykorzystać jako desery, a lekkie warzywne sałatki zamiast na obiad, możemy zjeść nieco później - na podwieczorek czy kolację.

Przygotowane przez Magdalenę Cielengę-Wiaterek przepisy na kolejne dania są przystępne, jasno i czytelnie opisane. Nawet osoby, które w kuchni jedynie ,,podgrzewają" gotowe dania bez trudu przygotują większość prezentowanych przez autorkę posiłków. Wbrew powszechnie panującej opinii i błędnym stereotypom, książki nie zalewa fala dań z sałaty i marchewki. Wśród niewielu ,,typowych", zielonych sałatek w książce znajdziemy przede wszystkim pomysły na dania niebanalne: słodkie jagodzianki, kotleciki z kalafiora (do złudzenia przypominające ,,mielone"), kakaowe naleśniki czy pełnoziarniste chleby. Kuchnia wegetariańska daje niegraniczone pole do popisu. Wystarczy umiejętnie łączyć smaki, a powstałe dania nie raz nas jeszcze zaskoczą.

Każdemu przepisowi towarzyszą profesjonalne i z ogromną dbałością o szczegóły wykonane fotografie. Zdjęcia zachęcają do przygotowania przedstawionych w książce dań, ale także stanowią podpowiedź dotyczącą podania i prezentacji potrawy na stole i talerzu. W przeciwieństwie do większości wydawanych w ostatnim czasie książek kucharskich, wydawca zrezygnował z kredowego, błyszczącego papieru, na rzecz utrzymanych w pełnym kolorze prostych (i przez to przyjaznych!), matowych, nieco rustykalnych stron. 

,,Zielenina na talerzu" to mocny głos wśród publikacji kulinarnych - nie tylko wegetariańskich, jakie ukazują się ostatnimi czasy na rynku księgarskim. Warto poprawić bądź urozmaicić swój jadłospis, jeść zdrowo oraz korzystać z produktów regionalnych i sezonowych, a książka Magdaleny Cielengi-Wiaterek tylko nam w tym pomoże.

Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2015-05-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Wśród ogromnej liczby pojawiających się na rynku książek kucharskich trudno znaleźć taką, która w pełni spełni oczekiwania czytelnika. A wymagań tych jest sporo: oczekujemy niebanalnych, ale prostych i szybkich przepisów, chcemy, by towarzyszyły im piękne fotografie, inspirujące do efektownego podania potrawy oraz by składniki dań były – chociaż sezonowo – dostępne i mieściły się w rozsądnych granicach cenowych. Jeśli zależy nam, by książka spełniała powyższe oczekiwania, czeka nas nie lada wyzwanie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
justka2012 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
warto mieć w swojej biblioteczce :)
madak plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ada22 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Styrana Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów