Opis ksiązki

Kup Teraz

Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010-03-10
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-276-7
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:PawelG
Dodał/a opinię:dallea
Recenzja - Zjawisko prostytucji w doświadczeniach prostytuujących się kobiet
Praca badawcza na temat prostytucji.
Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Rzecz o prostytucji

 

O prostytutkach zwykło się mawiać, że wykonują one najstarszy zawód świata. Niezależnie od tego, jak będziemy świadczenie usług seksualnych określać, nazywając je właśnie prostytucją, nierządem bądź też wyrażając się w bardziej wulgarnych słowach, nie zmienia to faktu, że jest to proceder istniejący już od wieków

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,


Kim jest obecnie prostytuująca się kobieta? Dlaczego uprawia seks za pieniądze? Czy jest świadoma czyhających na nią zagrożeń? Czy sprzedaż ciała za gadżety, prezenty również jest prostytucją? Takie właśnie pytania stawiałam podczas lektury tej arcyciekawej książki autorstwa Katarzyny Charkowskiej - doktorantki w Katedrze Pedagogiki Społecznej w Olsztynie.


Powszechnie wiadomo że prostytucja jest bardzo częstym zjawiskiem w dzisiejszych czasach. Zarazem jest znana od bardzo dawna. Mimo to, nie ma w tym momencie zbyt wielu opracowań naukowych dotyczących tego zagadnienia w polskiej literaturze. Katarzyna Charkowska postanowiła w swojej książce poruszyć i zgłębić ten kontrowersyjny temat.


Autorka pisze w swojej publikacji o prostytucji zarówno w aspekcie historycznym, piśmienniczym jak i ogólnospołecznym. Z ogromną wprawą spaja w niej teorie dydaktyczne i społeczne. Przeprowadza rewizję świeżych prac teoretycznych i aspektów poznawczych. Ta praca zaznajamia czytelnika dogłębnie ze zjawiskiem prostytucji.


Dane na temat zachowań prostytutek polskich zebrano przy pomocy wywiadu przez email. Kwestionariusz ankiety został wysłany do 1059 kobiet, które zamieściły anonse erotyczne w sieci. Odpowiedzi uzyskano od 66 osób, w tym 21 odmownych a zarazem obraźliwych. Wypełnioną ankietę odesłały 32 prostytutki. Zgodę na udzielenie wywiadu przez email spośród tej grupy wyraziło 19 kobiet. Tylko z 15 udało się porozmawiać. Pięć z nich przerwało wywiad w trakcie, pełnych wywiadów zatem udzieliło tylko 10 kobiet prostytuujących się. Jednak w publikacji autorka zamieściła również wywiady z kobietami, które przerwały wywiad z nieznanych powodów.

Z informacji zebranych podczas rozmów i ankiety dowiadujemy się, że niektóre z nich wywodzą się z patologicznych rodzin, ale aż 7 wychowywało się w dobrych, ciepłych domach. Jednak nie miało to wielkiego wpływu na to czym obecnie się zajmują. Bohaterki opowiadają autorce publikacji o sobie, swoich rodzinach, relacjach ze sponsorami. Otwierają się przed nią. Mówią o swoich planach, pragnieniach. Żadna z nich nie używa wobec siebie słowa prostytutka. Postrzegają siebie w roli dam do towarzystwa. Twierdzą, że nie są podobne do tirówek, ponieważ same dobierają sobie stałych sponsorów. Najczęstszym motywem rozpoczęcia tego procederu podawanym przez badane jest kwestia finansowa, rzadziej chęć dowartościowania się. Wśród badanych jest jedna dziewczyna, która będąc lesbijką uprawia seks za pieniądze tylko z mężczyznami. Niektóre z dziewczyn parają się prostytucją, ponieważ pragną mieć coraz nowsze gadżety. Jedna z badanych kobiet stwierdziła, że nie opłaca jej się dojeżdżać do pracy za 6zł/h i dlatego wybrała prostytucję.


Książkę bardzo interesująca. Dużo przykładów. Ogromna wiedza autorki na opisywany temat. Rozbudowana bibliografia. Bogate źródło informacji w kwestii obecnej kobiecej prostytucji. Innowacyjna, odkrywcza, pionierska i różnokierunkowa analiza tego zjawiska w Polsce. Książka intryguje, jest powodem zadumy, edukuje, oświeca. Powyższa praca została wyróżniona II miejscem w 2010 roku w konkursie Wrocławskiego Stowarzyszenia Wychowawców na najciekawszą pracę z pedagogiki.

dallea plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-05-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Praca badawcza na temat prostytucji.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zebon75 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AlicjaC Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magra52 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
al-ks Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów