Złote nietoperze

Moje drugie spotkanie z twórczością Grażyny Jeromin-Gałuszki należy do udanych. "Złote nietoperze" to mądra powieść obyczajowo-psychologiczna. Dwie kobiety Matyldę i Lorę połączył ten sam mężczyzna, chociaż żadna nie wiedziała o istnieniu tej drugiej. I, aby nikt nie odebrał tego niewłaściwie, nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zdradą małżeńską. Mateusz, bo tak miał na imię ten mężczyzna, to szanowany wyplatacz koszów wiklinowych i właściciel Wzgórza. Po jego śmierci, do uporządkowanego życia Matyldy wkracza przebojowa kobieta Lora, żona Mateusza. Początkowo, chce ona sprzedać Wzgórze, jednak po czasie zmienia zdanie. Można powiedzieć, że w pewnym sensie pokochała to miejsce i jego lokatorkę. Gdy na jaw wychodzi ukryte życie, które wiódł cichy, spokojny Mateusz, obie doznają szoku (chociaż Matylda większego). Jednak poza samą fabułą ważniejsza wydaje się płaszczyzna psychologiczna. Autorka nakreśliła świetne portrety kobiet, głównych bohaterek. Chociaż różniło je wiele: spojrzenie na świat, pochodzenie, sposób ubierania się, traktowanie ludzi, a w szczególności mężczyzn, wiele też je łączyło: obie miały pogmatwane dzieciństwo i relacje z najbliższymi ( matkami, Lora dodatkowo z córką). Pomimo tego, że sprzeczały się na każdym kroku, czuły do siebie sympatię. Gdy jedna popadała w apatię, druga wszelkimi sposobami usiłowała przywrócić ją do życia. Często od niechcenia, zazwyczaj podczas sprzeczek, opowiadały o swojej przeszłości. Te fragmenty składają się tak naprawdę na właściwą fabułę. Obok portretów psychologicznych autorka nakreśliła obraz małomiasteczkowej społeczności. Dla niej, zarówno Lora jaki i Matylda, były obiektami plotek. Głównym powodem było to, że obie były "obce". Gdy Matylda przyjmowała to, jak coś naturalnego, Lora nie szczędziła swoich uszczypliwości. Widać to dobrze na przykładzie zakupów. "Złote nietoperze" to jedna z tych lektur, która po odłożeniu na półkę wymusza na czytelniku refleksję. Na pewno nie przechodzi się koło niej obojętnie.

Informacje dodatkowe o Złote nietoperze:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-7469-504-6
Dodał/a opinię: papetka

Zobacz opinie o książce Złote nietoperze

Kup książkę Złote nietoperze