Zniewolony. 12 Years a Slave

Nikt z nas nie myśli o tym, że któregoś dnia może stracić wolność. Zostać porwanym i zmuszonym do niewolniczej pracy. Taka wizja nawet nie przychodzi nam do głowy. Przecież jesteśmy ludźmi. Jak ktoś może zabrać nam nasze prawa i zniewolić. Właśnie taka sytuacja przytrafiła się Solomonowi Northupowi. Miał szczęśliwe życie, rodzinę, aż pewnego dnia trafił do piekła. Książka ,,Zniewolony" opowiada o jego niewoli i okrucieństwach, których doświadczył. Zapraszam do zapoznania się z recenzją tej lektury.

jghff
,,Samych siebie oszukują ci, którzy sądzą, iż żyjący w niewiedzy i upodlony niewolnik nie ma pojęcia o wielkości swoich krzywd. Oszukują się ci, którzy wyobrażają sobie, że podniesie się on z kolan, z plecami poranionymi i spływającymi krwią, pielęgnując w sobie ducha łagodności i przebaczenia."

To wydarzyło się naprawdę!
Wstrząsające wspomnienia Solomona Northupa, wolnego człowieka, który stał się niewolnikiem!

Jest rok 1841. Na dwadzieścia lat przed wybuchem wojny secesyjnej Solomon Northup – wolny i wykształcony człowiek z Północy, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca dwanaście lat dramatyczna odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie tracić nadziei na wolność.

Po jakimś czasie spisuje swoją historię – poruszające świadectwo tego, czym było niewolnictwo w XIX-wiecznej Ameryce.

Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze.

Powiem szczerze, że przed przeczytaniem książki obejrzałam film na jej podstawie. Zaszokował mnie i wzburzył. Jak można traktować tak bestialsko inną istotę. Każdy z nas jest taki sam. Niezależnie od koloru skór. Bóg stworzył nas i pokochał. Czemu nie potrafimy zaakceptować drugiego człowieka? Jak możemy oczekiwać miłosierdzia od Pana, a samemu nie okazywać go innym? Książkę ,,Zniewolony" znalazłam w bibliotece i postanowiłam jak najszybciej się z nią zapoznać.

,,Ludzie mogą pisać fikcyjne historie opisujące życie takim, jakie ono jest lub nie, mogą rozwodzić się nad nim z dostojną posępnością, choć są ignorantami, siedząc wygodnie w wygodnych fotelach mówić z lekceważeniem o przyjemnościach niewolniczego życia; ale niech potrudzą się z niewolnikami w polu, pośpią z nimi w chacie, pożywią się ochłapami; niech zobaczą, jak niewolników się chłoszcze, bije, jak się na nich poluje — a wrócą z kolejną opowieścią na ustach."

mjhOpowiada ona o historii czarnoskórego skrzypka, który zastał porwany i sprzedany plantatorowi. To autentyczna historia. Przydarzyła się w XIX w w Ameryce. W tym czasie niewolnictwo było legalne. Zamożne osoby kupowały najczęściej ludzi o innym kolorze skóry, by pracowali na plantacjach lub jako służący. Choć człowiek miał swoje prawa, mógł zostać kupiony jak rzecz. Nikt nie kontrolował tych osób. Większość z nich biczowała swoich niewolników, by szybciej pracowali. To właśnie przeżył Solomon. Był bity, głodował i żył w ciągłym strachu. Znalazł się w piekle, ale w swojej książce głośno mówi, że nie każdy z właścicieli niewolników był zły. Czasami trafiały się osoby, które promieniowały dobrocią i mu pomogły. Niestety było ich bardzo mało. Większość czyhała tylko na zysk. Nie obchodziło ich, w jakim stanie są ludzie, których kupili. Niewolnictwo to okropne zjawisko, które woła o pomstę do nieba. Każdy z nas ma jednakowe prawa i powinien być traktowany z szacunkiem. To, co przydarzył się wszystkim zniewolonym, jest godne potępienia i domaga się sprawiedliwości.

Książka ,,Zniewolony" opowiada brutalną historię człowieka, któremu odebrano wolność. Szokuje, wzbudza oburzenie na cudze okrucieństwo. Zostawia człowieka smutnego i zastanawiającego się nad istotą człowieczeństwa. To historię powinien przeczytać każdy i wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski. To nie lekka, przyjemna historyjka, tylko autentyczna historia zniewolonego człowieka. Warto się z nią zapoznać.

Informacje dodatkowe o Zniewolony. 12 Years a Slave:

Wydawnictwo: Replika