Zostań przy mnie

Data wydania: 2013-04-12
Dodał/a książkę:natasha92
Dodał/a opinię:IlonaAnoli
Recenzja - Zostań przy mnie
Ray Levine robi zdjęcia chłopcuna jego bar micwie. Teraz pracuje w firmie paparazi do wynajęcia, która świadczy usługi niedoszłym celebrytom. Właścicielem jest Fester. Ray ciągle przypomina sobie o obrazach krwi. Miał talent w dziedzinie fotoreportażu, ale spadł na samo dno. Kiedy wsiada do auta, ktoś próbuje zabrać mu aparat. Akurat tego dnia mija rocznica tragicznej nocy, 17 lat. W telewizji mówią, że zaginął Carlton Flynn. Ra przegląda zdjęcia, które zrobił w parku i dochodzi do pewnego wniosku.

Megan Pirce ma męża Dave'a, dzieci Kalie i Jordana. Jednak tak naprawdę ma na imię Maygin. Ukrywa swe dawne życie, a była striptizerką i lubiła to. Pracowała jako Casie. Ktoś do niej dzwoni i spotyka się z dawną przyjaciółką Lorraine. Megan poszła do La Creme, swojej dawnej pracy, i ktoś ją tam zauważył. Widział ją również policjant. W tym barze widziano też dawno zaginionego Stewarta Greena. Tymczasem detektyw Broome odwiedza Sarah, której mąż zaginął .

Ray przegląda zdjęcia i wspomina o Cassie. Kiedy idzie do parku, znajduje tam krew. Okazuje się, że 18 lutego zniknął Stewart i Casie. Megan odwiedza prawnika, który zna ją jako Cassie - Sutton.

Ojciec Flynna wynajmuje dwoje ludzi, aby pomogli odnaleźć jego syna, ale stosują oni bardzo przekonujące metody. Okazuje się, że na posterunku jedne z policjantów jest przekupny. Cassie spotyka się z Brome i mówi mu o brutalności Stewarta.

Brome dochodzi wraz ze swoją pratnerką do pewnego wniosku i wiedzą, kiedy znikają mężczyźni. A dalej to już nie zdradzę nic.

No i Coben mnie nie zawiódł, świetny kryminał, a zabójca oczywiście zaskakujący. Gdy już myślimy, że mają mordercę, pojawia się punt zwrotny. Problematyka:
- seryjny morderca,
- życie w kłamstwie,
- przeszłość nie umiera nigdy,
- rodzina,
- praca policji,
- przekupstwo policjantów.
Polecam na 100% i więcej.
IlonaAnoli plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,

- seryjny morderca,
- życie w kłamstwie,
- przeszłość nie umiera nigdy,
- rodzina,
- praca policji,
- przekupstwo policjantów.
Polecam na 100% i więcej.
Stenka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwania czytelnicze 2014,
Wartka akcja, nieprzewidywalne rozstrzygnięcia. Dobry bohater okazuje się złym, a podejrzany niewinnym
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_52 książki 2015 (181),
Detektyw Broome od 17 lat zajmuje się sprawą zaginięcia przykładnego ojca i męża - Stewarta Greena - fana tańców egzotycznych ze skłonnością do nadużywania siły. Dokładnie po 17 latach w identycznych okolicznościach znika bez śladu kolejny mężczyzna, a detektyw trafia na schemat działań seryjnego mordercy, działającego na terenie Atlantic City od wielu lat. W sprawę zamieszany jest były fotoreporter, a obecnie paparazzi do wynajęcia - Ray oraz była tancerka z nocnego klubu (Cassie), aktualnie idealna pani domu (Megan). Ray, Megan i Green byli ze sobą silnie związani, a wydarzenia pamiętnej nocy odcisnęły piętno na ich życiu.
Kiedyś Coben był moim ulubionym autorem - "Nie mów nikomu", "W głębi lasu", "Mistyfikacja" to moje ulubione pozycje. Obecnie rozczarowuje i brakuje mu tego charakterystycznego błysku. Kiedyś od Cobena nie mogłam się oderwać, czytając do późna w nocy, bo koniecznie chciałam poznać zakończenie. Teraz całość była niespójna, momentami nudna i nie potrafiłam wczuć się w czytaną historię.
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
I w tej powieści nierozwiązana zagadka z przeszłości wiąże się z teraźniejszością. 17 lat wcześniej zaginął przykładny mąż i ojciec rodziny Stewart Green. Tego samego dnia, czyli 18 II zniknął Carlton Flynn. Nad tą zagadką biedzi się detektyw Broome. To on przez 17 lat próbował rozwikłać, co się stało ze Stewartem, to on przez te lata odwiedzał żonę zaginionego i podtrzymywał ją na duchu, służył pomocą. W trakcie śledztwa okazuje się, że nie tylko ci dwaj mężczyźni zaginęli w tym czasie. Lista zaginionych mężczyzn zaczyna się wydłużać...
Detektyw Broome z pomocą swej byłej żony policjantki wpada na trop, kiedy znikają mężczyźni, którzy często bywali w klubie La Creme. Tam pracuje od lat barmanka Lorraine, tam przed laty jako tancerka pracowała Cassie, obecnie Megan Pierce. Wówczas była prześladowana przez Greena. 18 lutego przed 17 laty zniknął Green, zniknęła też Cassie, zniknął też jej ówczesny chłopak, fotograf Ray Lewin, który widzi świat przez szkło obiektywu i który w swym zawodzie sięgnął dna. To on do Atlantic City wrócił wiele lat temu, a teraz po latach również Casie powraca na stare śmieci. W sekrecie przed mężem i dziećmi postanawia poznać prawdę o swej przeszłościach, o wydarzeniach owej pamiętnej nocy. Widocznie noszenie maski przez 17 lat stało się dla niej zbyt ciężkie, zbyt uciążliwe. Przecież ,,każdy ma jakąś przeszłość. Wszyscy mamy sekrety. Coś, o czym nie chcemy mówić innym".
Sprawa zaginięć wielu mężczyzn jest coraz bardziej skomplikowana, lecz detektyw Broome ma swoją teorię. Stety niestety jego teoria ,,jest irytująca i pełna dziur, ale w trakcie wieloletniej pracy przekonał się, że prawda ma lepiej wyczuwalny zapach niż kłamstwa. Nie musiał jednak polegać wyłącznie na swojej intuicji". Detektyw próbuje połączyć ze sobą różne wątki, bo doszedł też wątek tragicznej śmierci adwokata Cassie Harrego Suttona. A policjant nie wie, iż istnieje para zabójców o sympatycznej nazwie Ken i Barbie.
Fabuła staje się coraz bardziej zagmatwana, akcja przyspiesza i intryguje, co się naprawdę stało z mężczyznami. Gdzie zaginęli? Czy żyją, czy nie? Co się stało z nimi bądź z ich ciałami? Tego próbuje się dowiedzieć policja, Cassie i jeszcze kilka osób. Zagadka zostaje rozwiązana, ale jej finał mnie zaskoczył, nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Harlan Coben ponownie zaskakuje czytelnika intrygą i pomysłem na fabułę, a całość przedstawia prostym stylem i zrozumiałym językiem. Daje do zrozumienia, że tajemnice z przeszłości wcześniej czy później ujrzą światło dzienne, że wyjdą na jaw, że nie ma zbrodni doskonałej.

white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Megan, Ray i Broome - przykładna żona i matka, podrzędny paparazzi i detektyw. Pozornie ta trójka nie powinna mieć ze sobą nic wspólnego, a jednak łączy ich sprawa tajemniczego zniknięcia mężczyzny przed siedemnastoma laty. Jak się okazuje, Megan i Ray mają bogatą przeszłość, która może pomóc w rozwiązaniu zagadki sprzed lat, która w pewien sposób łączy się ze sprawą ostatnio zaginionego Carltona.
Sięgając po jeden z nowszych thrillerów Cobena, spodziewałam się, że utrzyma on poziom innych jego książek, które czytałam. Przykro mi to stwierdzić, ale trochę się zawiodłam. Chyba po raz pierwszy udało mi się rozwikłać zagadkę, i to w dodatku mniej więcej w 2/3 objętości książki, tak więc zakończenie nie było dla mnie zaskoczeniem. Choć intryga nie spełniła moich oczekiwań, to na szczęście autor nie stracił poczucia humoru, które świetnie wpasowało się w kilka scen. Na pochwałę z mojej strony zasługuje też kreacja kilku bohaterów, szczególnie mrożących krew w żyłach fanatycznych Barbie i Kena, a także psychologizm postaci. Ogółem książkę czytało mi się dobrze, aczkolwiek mam nadzieję, że uda mi się znaleźć jeszcze lepsze kryminały autorstwa Harlana Cobena.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Historia Megan, kobiety z bogatą przeszłością, Ray'a, kiedyś wziętego fotografa, obecnie paparazzi, Broom'a detektywa wydziału zabójstw. Ich losy splatają się za sprawą zniknięcia mężczyzny w święto Mardi Gras oraz sytuacji sprzed kilkunastu lat. Dobrze opowiedziana opowieść, sprawnie, z tempem.
natasha92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Z amerykańskim pisarzem Harlanem Cobenem już od dosyć dawna miałam styczność, jak nie w pracy, to w domu mojego chłopaka. Jednak los dopiero teraz łaskawie się do mnie uśmiechnął i zaaranżował moje pierwsze spotkanie z dziełem tego niesamowitego pisarza. Kiedy dotarła do mnie książka „Zostań przy mnie” nie mogłam zbyt długo powstrzymać moich spragnionych dłoni i czym prędzej zabrałam się za lekturę. Jak myślicie, czy teraz moje niesforne rączki łakną zapoznania się z innymi dziełami Harlana Cobena?

Oczywiście, jak to u mnie bywa, przed rozpoczęciem czytania nie miałam pojęcia ani o fabule, ani o bohaterach. Jakie było moje zdziwienie, iż jedną z postaci jest Ray Levine zajmujący się fotografią , a drugą natomiast była striptizerka Megan Pierce. Co takie połączyło tych dwojga i jaką rolę w tym wszystkim ma detektyw Broome, który lada chwila ma przejść na emeryturę? Dlaczego nie daje mu spokoju sprawa sprawa zagadkowego zniknięcia, uchodzącego za przykładnego męża i ojca, Stewarta Greena? I jaki związek ma z tym wszystkim tajemnicze zaginięcie mężczyzny w święto Mardi Gras, oprócz daty 18 lutego?

Wracając do dwóch najważniejszych bohaterów „Zostań przy mnie”. Zapytacie, skąd moje zdumienie na słowa fotograf i striptizerka?

Mój brat jest fotografem, więc ta profesja w jakimś stopniu jest mi bliska. To sprawiło, iż Ray od pierwszej chwili zdobył moją sympatię i zaufanie. Głęboko pragnęłam dowiedzieć się co było przyczyną jego zawodowego oraz życiowego upadku. W jaki sposób z prawdziwego mistrza fotoreportażu stał się nagle topiącym smutki w alkoholu paparazzo do wynajęcia?

Natomiast striptizerka...

Nigdy nie pochwalałam kobiet kręcących gołym tyłkiem przed jakimś niewyżytym facetem, ani oczywiście mężulków, którzy chodzą to takich klubów i zdradzają swoje żony. Dlatego zainteresowała mnie historia Megan i byłam ciekawa jak podchodzi do swojego byłego zawodu. Jednakże nie zaraziła mnie swoim tokiem myślenia i nadal nie rozumiem jak można robić coś takiego. Jak ja chcę się wyszaleć to wolę już ze swoim chłopakiem iść na jakąś imprezę i tam razem z nim potańczyć. Moje zdanie na ten temat raczej nigdy nie ulegnie zmianie. A już na pewno nie rozumiałam jak można tęsknić za taką przeszłością, kiedy ma się wszystko czego pragnie chyba każda kobieta. Kochający mąż, wspaniałe dzieci, dom z ogrodem i basenem. Mówiąc wprost - ucieleśnienie American Dream.

Harlan Coben ma u mnie ogromnego plusa za stworzenie naprawdę intrygujących i oryginalnych postaci. Pomijając Megan i Raya, na wyróżnienie zasługuje także niezwykła para jaką tworzą Ken i Barbie. Jedyny błąd jaki autor popełnił to potraktowanie tej dwójki trochę po macoszemu. Ale do tego dochodzi jeszcze fascynująca, pełna zagadek i różnych zawiłości fabuła, która wszystko nadrabia. Napięta akcja, przerażające momenty, sytuacje sprawiające, iż włos jeży się na całym ciele. Nie jest to może tak straszne jak w „Mistery” Kinga, ale niektórych makabrycznych fragmentów w nocy wolałabym nie czytać. ;)

Cieszę się, że wreszcie miałam okazje zapoznać się z dziełem Harlana Cobena. Książka„Zostań przy mnie” spodobała mi się na tyle, iż mam ochotę zapoznać się z kolejnymi książkami tego autora. Myślę, że każdy kto rozpocznie przygodę z Harlanem Cobenem od tej pozycji, nie zawiedzie się nawet przez moment. Wierzę, że także i fani amerykańskiego pisarza będą zachwyceni najnowszym jego dziełem. :) Osobiście gorąco polecam!
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Klasyka kryminału. Cobena czytam namiętnie, a ta książka to kolejna doskonała pozycja.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Najnowsze dzieło mistrza gatunku może nie zachwyca, ale autor utrzymuje poziom. Jak zwykle u Cobena ciekawa intryga, tajemnica goni tajemnicę, wartka akcja, humorystyczne dialogi.
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
Barso Linia koment
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane odkąd pamiętam do końca 2013 ;),
wiki9850 Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
iwona-w Linia koment
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Harlan Coben,