Opis ksiązki

Kup Teraz

Zupa z ryby fugu

Ocena ( 23 osób )
5.0
Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2010-04-20
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62405-03-9
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa
Monika Szwaja
Recenzja - Zupa z ryby fugu

Ryba fugu jest bardzo smaczna, ale jeśli będziemy obchodzić się z nią nieostrożnie - możemy otruć siebie i współbiesiadników. Na śmierć. Podobnie z naszym życiem. Jest ono jak potrawa dla inteligentnych. Trzeba zawsze myśleć o tym, co robimy, jakie decyzje podejmujemy - choćby targały nami szekspirowskie zgoła emocje - inaczej może się tak zdarzyć, że ktoś (my sami?) zapłaci wysoką cenę za nasz brak rozwagi.

Kobieta chce mieć dziecko - czy to zbyt wielkie żądanie? Chce być matką - czy jest w tym coś złego? Wykorzystuje możliwości, które daje współczesna nauka - po to jest nauka! W pewnym momencie jednak schodzi z bezpiecznej ścieżki - emocje wzięły górę, rozum zasnął, obudziły się upiory. Kobieta podejmuje decyzje, nie licząc się z nikim. Ważne jest tylko osiągnięcie celu. Młoda dziewczyna, studentka - rozsądna, inteligentna, zrównoważona - chce studiować na mało opłacalnym kierunku, dla własnej satysfakcji teraz i w przyszłości. Jest osamotniona w swoich dążeniach, rodzice widzieliby ją na bardziej praktycznych studiach, a w przyszłości w rodzinnym biznesie. Dziewczyna nie ma wsparcia z ich strony. Przyjaźń kolegów z uczelni nie wystarczy na mieszkanie, jedzenie, życie. Dziewczyna podchwytuje podsunięty jej pomysł na zarobienie pieniędzy i od razu wie, że podejmuje ryzyko. Nie wyobraża sobie jednak rozmiarów tego ryzyka.

Obie te młode kobiety przypominają trochę kucharza, który beztrosko bierze rybę fugu za ogon i w całości wrzuca ją do garnka z zupą. Ktoś będzie musiał zapłacić za ten brak refleksji... a cena może być wysoka.

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:
Japoński przysmak śmierciJedzenie ryby Fugu to symboliczny rytuał dla bogaczy, który można przypłacić życiem. Fugu jest wysoce toksyczna, lecz mimo tego (a może właśnie dlatego) w Japonii uchodzi za kulinarny przysmak, jest również istotnym motywem w sztuce tego kraju. Ryba ta zawiera śmiertelną dawkę trucizny zwanej tetrodoksyną, występującą w organach wewnętrznych, głównie wątrobie i jajnikach oraz w skórze i jądrach. Przygotowywać i sprzedawać fugu mogą jedynie licencjonowani kucharze, a jednym z najczęstszych potraw z Fugu jest Fugu-chiri, czyli ryba gotowana na wolnym ogniu z
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
"Zupa z ryby fugu" przedstawia szeroki obszar problemów, rozterek życiowych i pragnień, nie zawsze prostych do spełnienia, jednym z taki marzeń jest chęć posiadania dziecka, kiedy z medycznego punktu widzenia jest to niemożliwe, wiele par decyduje się wynająć surogatkę. Jest to oczywiście w prawie polskim nielegalne działanie, ale często stosowane. Surogatka to kobieta, która "wynajmuje" swój brzuch, aby później oddać dziecko rodzicom którzy za nie zapłacą, najczęściej są to młode dziewczyny, które chcą zarobić szybką kasę, ale czy takie postępowanie jest moralne? Gdzie dziecko będzie bardziej szczęśliwe? Co zrobić kiedy okaże się, ze surogatka jednak pokocha dziecko, które nosiła pod sercem?
lucynka17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo fajna książka, historia przedstawiona w niej potrafi tak pozytywnie wciągnąć. Bardzo dobrze się czyta, zaskakujące wydarzenia, jestem zachwycona tą książką, może dlatego, że sama niedawno urodziłam dziecko i przeżywam losy bohaterek razem z nimi... Gorąco polecam, a ja zagłębiam się w pozostałe pozycje literackie autorki, mam nadzieję, że będą równie fascynujące co ,,Zupa z ryby fugu,,..
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Książka na pierwszy rzut oka lekko i z humorem napisana ale na na poważne tematy. Dwie młode kobiety - jedna ogarnięta potrzebą posiadania dziecka,próbująca wszystkiego co na rynku medycznym dostępne, druga pozostawiona przez rodzinę emocjonalnie i finasowo, decydująca się na bycie surogatką. Wokól nich życzliwi, wspierający, złosliwi, zazdrośni, maralizujący, cyniczni, odrzucający, nietolerancyjni, szantażujący bliscy i dalsi ludzie. I ważne pytanie - gdzie jest granica ludzkich potrzeb, możliwości, kiedy i gdzie się zatrzymać by nie zniszczyć siebie i drugiej osoby.
ivka86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

    Sięgnęłam po książkę Moniki Szwai z polecenia męża. A najśmieszniejsze jest to, że on sam nie skończył jej czytać. Początek mu się podobał, przynajmniej z tego co pamięta. Postanowiłam zaryzykować. Patrząc na okładkę i tytuł spodziewałam się innej lektury, niż to co nam serwuje pani Monika.


      Anita i Cypek (Cyprian) po intensywnych naciskach i presji wywoływanej przez matkę Cypka starają się o dziecko. Jednak niestety z marnym skutkiem. Po kilku latach próbowania załamana para postanawia spróbować metody in-vitro. Kolejne próby także nie przynosiły rezultatów. A Anita wręcz dostała bzika na punkcie jeszcze nienarodzonego dziecka. Jej myśli ciągle krążyły wokół jednego tematu. Nie umiała skupić się na niczym. Zaniedbywała pracę, męża, dom. Nastrój Anity udzielił się także Cypkowi. Wydawać by się mogło, że wszyscy są przeciw młodemu małżeństwu. Tylko Eliza, przyjaciółka Anity przejmuje się ich losem. Przynajmniej takie sprawia wrażenie. Ach, jakże mylące to pozory.


          Po czterech nieudanych próbach zapłodnienia metodą in-vitro, wspaniała Eliza wpada na jakże "genialny" pomysł, który podsuwa Anicie. Bo przecież Anita z Cypkiem mogą wynająć matkę-surogatkę, która donosi im ciążę. Anita podchwyciła tą myśl, Cypek był zszokowany pomysłem, ale dla dobra kochanej żony po długich namowach uległ. Szczęśliwie się okazało oczywiście, że Eliza zna dziewczynę, która bardzo potrzebuje pieniędzy i mogłaby "wynająć" swój brzuch, za około sześćdziesiąt tysięcy złotych (oczywiście prowizja dla Elizy została już ujęta- całe dziesięć tysięcy złotych, dla wspaniałej przyjaciółki. Oczywiście Anita i Cypek nie mają o tym zielonego pojęcia). Miranda jest młodą studentką, współlokatorką Elizy. Dwudziestolatka, która potrzebuje szybko pieniędzy. Postanawia zgodzić się na ten "biznes".  Jeszcze nie wie, że metaforycznie właśnie wrzuciła do garnka całą rybę fugu, co może się źle skończyć. 


          "Zupa z ryby fugu" to niby lekka, zabawna powieść o młodym małżeństwie, które stara się o dziecko. Niby. Autorka porusza dość delikatny temat, jakim jest wynajmowanie matek-surogatek oraz kwestia in-vitro. Jednak książka nie ma typowego moralizatorskiego przekazu. No może troszkę, ale jest on praktycznie nieodczuwalny. Monika Szwaja pokazuje jak można nieświadomie wpaść w tarapaty. Jedna nieprzemyślana decyzja może zmienić całe życie młodej dziewczyny. Chęć zarobienia pieniędzy i chęć posiadania dziecka za wszelką cenę mogą doprowadzić do katastrofy.


         Bohaterowie wykreowani przez Monikę Szwaję są bardzo charakterystyczni. Nie da się przejść obok żadnego z nich obojętnie. Albo się ich kocha albo nienawidzi. Od pierwszych stron znielubiłam Elizę. Tak fałszywej i dwulicowej osoby dawno nie spotkałam w powieści. Miałam ochotę za każdym razem strzelić ją w pysk. Anitę na początku polubiłam, jednak zmiana, jakiej ulegała w tej swojej fobii posiadania dziecka sprawiła, że przestałam darzyć ją sympatią. Przez te swoje chore myśli i ślepe wierzenie Elizie zrobiła z siebie wrak człowieka. Stała się płaczliwą miągwą, jakich nie znoszę. Biedny Cypek, aż jestem pełna podziwu, że z nią wytrzymywał. Ach ta miłość.


        "Zupa z ryby fugu" to sympatyczna, czasem nawet zabawna powieść poruszająca trudne tematy, które skłaniają do refleksji. Jest to typowo kobieca lektura. Szybko i nawet przyjemnie się czytało. Miła odskocznia od innych lektur, po jakie ostatnimi czasy sięgałam.


 Polecam kobietom.


http://ivka86.blogspot.com/2013/06/zupa-z-ryby-fugu-monika-szwaja.html

magi18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Książka ciekawa, wciągająca, poruszająca trudne tematy. Bohaterowi prawdziwi, których można pokochać, znienawidzić, bądź być wobec nich obojętnymi.
Na pewno każdy znienawidzi jedną bohaterkę, choć można takie osoby spotkać na świecie. Wredny charakter, który nie pozwalał nawet być prawdziwym przyjacielem. Osoba, która wszystkim zazdrości i tak naprawdę życzy innym krzywdy. Jakby nie patrząc to przez nią się zaczęły te problemy, to ona zasugerowała coś, na co pewnie bohaterowie nie zdecydowaliby się.
Ale nie można jej też za wszystko winić...
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Bardzo ciekawa pozycja. Porusza ważne problemy - in vitro, surogatki i rozterki moralne z tym związane. Skłania do refleksji.
Huana plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jak każda książka p. Szwaji wciąga na maxa.
Pokazuje bardzo aktualne tematy o których sie aktualnie debatuje na forum publicznym. Tym razem na tapecie "in vitro" i "matki surogatki". Pakzuje obie strony medalu, blaski i cienie, radość i tragedię....
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Przed przeczytaniem tej książki spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami na jej temat. Mnie natomiast jakoś szczególnie nie urzekła. Na początku obcowania z tą książką współczułam Anitce teściowej jednak im wiecej prob zajścia w ciąże miała bohaterka tym mniej pałałam do niej sympatią. Rozczarowało mnie można powiedziec zakończenie ponieważ myślałam że Miranda stworzy związek z Szasza.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki na długi wieczór,Mam,
Książka podejmuje ważne społeczne dylematy, pokazuje jak z pozoru proste, czasem pochopnie podejmowane decyzje mogą wpływać na ludzkie życie. To książka, którą każdy odczyta po swojemu.
monika_rr_86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Swietna ksiązka prosta, lekka i nieskomplikowana dla zwykłych i niezwykłych kobiet :)
grazyna68 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-08-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Warta przeczytania, szczególnie dla tych, którzy mają wątpliwości.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gracjana Linia koment
Przeczytane:2016-08-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Gabkka Linia koment
Przeczytane:2015-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
marta79 Linia koment
Przeczytane:2014-11-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emanuella Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Na półkach: Przeczytałem,
mandy Linia koment
Przeczytane:2014-08-26, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
maadr43a Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
monikad Linia koment
Przeczytane:2012-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2010,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
faraboveclouds Linia koment
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
break
Okładka - Zupa z ryby fugu Słońce świeci wszystkim
Monika Szwaja
Okładka - Zupa z ryby fugu Suka w szołbiznesie
Pruchniewska Agata
Okładka - Zupa z ryby fugu Okno z widokiem
Magdalena Kordel
Okładka - Zupa z ryby fugu Nie tylko o łajdakach
Magdalena Kulus
Okładka - Zupa z ryby fugu I dobry Bóg stworzył aktorkę
Agata Pruchniewska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów