Zwyk³y cz³owiek

Ocena: 4.14 (7 g³osów)
G³ównym bohaterem, choæ nie trudno zgadn±æ, jest zabójca, który w ksi±¿ce opisuje nam swoje codzienne ¿ycie. Jak na morderce przysta³o, na swoim koncie ma mnóstwo trupów, w koñcu siedzi w tym bagnie wiele lat. Na pocz±tku poznajemy go jako bezdusznego i wrogo nastawionego na ¶wiat mê¿czyznê, który ca³y swój dzieñ spêdza na ³apaniu przysz³ej ofiary. Nie obchodzi go ¶wiat codzienny, podczas którego, jak normalny cz³owiek, chodzi³by do pracy czy odbiera³ dzieci ze szko³y. Rutyna g³ównego bohatera ogranicza siê jedynie do jedzenia i picia, czy okazjonalnego pój¶cia spaæ. Warto równie¿ wspomnieæ, ¿e w swoim zwyczaju ma wiêzenie ofiary w swojej piwnicy oraz przyrz±dzanie potrafy ze swojej zdobyczy/cz³owieka. Niepokoj±ce, a zazrazem ciekawe jest równie¿, ¿e morderca co jaki¶ czas urz±dza, jak sam mawia "grê", która polega na gonieniu swojej ofiary z broni± w rêce po ca³ym lesie. Zaciekawieni? :) Takich zachowañ, których raczej nie jeste¶my ¶wiadkami na codzieñ jest naprawdê sporo, a dziêki nietuzinkowej wyobra¼ni autora mo¿emy poznaæ zadziwiaj±ce, a zarazem ciekawe historie, w krórych udzia³ ma tytu³owy morderca i przysz³y zabity (bo, nie oszukujmy siê, nikt nie ma z nim szansy) Na pocz±tku nie wiemy, ile g³ówny bohater ma lat, jak siê nazywa, dlaczego jego rodzina nie ¿yje. W pewien sposób Graeme Cameron próbuje pobudziæ czytelnikowi wyobra¼niê, aby¶my sami wymy¶lili sobie przesz³o¶æ tej osoby. Z czasem jednak poznajemy, z kim tak naprawdê mamy do czynienia, czytaj±c tê ksi±¿kê i to jest najlepsze - mo¿emy bowiem sprawdziæ, czy nasze przypuszczenie by³y prawdziwe. W Zwyk³ym cz³owieku, oprócz mrocznej i kryminalnej fabu³y mo¿emy zobserwowaæ rozwijaj±cy siê w±tek mi³osny, który jednak nie gra w ksi±¿ce g³ównej roli. Autor bowiem wola³ skupiæ siê na g³ównym bohaterze, w którym mo¿emy doszukaæ siê po pewnym czasie zmian, jednak czy wysz³y one na dobre, musicie sami siê o tym przekonaæ. Przyznam szczerze, ¿e na pocz±tku obawia³am siê, czy moje s³abe nerwy dadz± radê z fragmentami o mordowaniu, czy ucinaniu której¶ czê¶ci cia³a. Ale wierzcie mi, naprawdê nie by³o tak ¼le. Co prawda, pojawi³o sie kilka takich momentów, w których sceny by³y do¶æ drastyczne, jak dla mnie, ale nie pojawia³y siê ona na tyle czêsto, ¿e chcia³am przerwaæ czytanie. Co¶, co mnie mi³o zaskoczy³o, to to, ¿e w ksi±¿ce spotkamy równie¿ i humorystyczne w±tki, które okaza³y siê naprawdê genialne. Ubóstwiam ironiczny humor tej ksi±¿ki, a scena z dwoma policjantami, którzy przyjechali przes³uchaæ g³ównego bohatera, totalnie mnie rozbroi³a, dos³ownie tarza³am siê ze ¶miechu na pod³odze. Zwyk³y cz³owiek to naprawdê dobra ksi±¿ka, z któr± do¶wiadczy³am kilka chwil grozy i strachu. Szczegó³owo rozbudowana fabu³a i akcja nie pozwalaj± na nudê, tym bardziej, ¿e Graeme Cameron potrafi trzymaæ czytelnika w napiêciu, wiêc sami nie wiemy, co bêdzie siê dzia³o na nastêpnej stronie. Co¶, co w tej ksi±¿ce uwielbiam, to ciête riposty bohaterów, przy któych nie w sposób siê nie u¶miechn±æ. G³ówny bohater, z którym na pocz±tku siê nie polubi³am, zaskoczy³ mnie swoim tokiem my¶lenia oraz wyobra¼ni±. Dziêki niemu, mo¿emy ujrzeæ ¶wiat z punktu widzenie zupe³nie innej osoby, co mi siê niesamowicie spodoba³o. Zwyk³y cz³owiek to jedna z niewielu powie¶ci o tej tematyce, która przypad³a mi do gustu, dlatego zachêcam Was do przeczytania tej ksi±¿ki, jednak nie nastawiajcie siê na mro¿±cy krew w ¿y³ach thriller.

Informacje dodatkowe o Zwyk³y cz³owiek:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2015-08-12
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-276-1460-5
Doda³/a opiniê: Oliwia Bumshakalaka

wiêcej

Zobacz opinie o ksi±¿ce Zwyk³y cz³owiek

Kup ksi±¿kê Zwyk³y cz³owiek

Cytaty z ksi±¿ki

Jedynie nieliczni szczê¶ciarze potrafi± okre¶liæ precyzyjnie tê chwilê, kiedy ich ¿ycie zaczê³o obracaæ siê wniwecz. Wiêkszo¶æ mo¿e siê tego tylko domy¶laæ, czepiaj±c siê odleg³ych wspomnieñ o bogactwie, bezpieczeñstwie i szczê¶ciu, dumaj±c o tym, gdzie siê to, u diab³a, podzia³o, próbuj±c rozpaczliwie odzyskaæ resztki niezale¿no¶ci.

Wiêcej
Wiêcej cytatów z tej ksi±¿ki

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca