Damy Z³otego Wieku

Ocena: 5.45 (11 g³osów)
opis
Inne wydania:

Bohaterki Kamila Janickiego, postacie autentyczne, to kobiety, które zdecydowanie wyró¿nia³y siê w¶ród niewie¶ciego rodu swoich czasów. Oczywi¶cie, nie zawsze pozytywnie. O ile ,,Pierwsze damy II Rzeczpospolitej" stanowi³y pewien wzór do na¶ladowania, to ,,Upad³e damy II Rzeczpospolitej" z pewno¶ci± nie. Najbardziej niejednoznaczne w ocenie s± bohaterki trzeciej ksi±¿ki Janickiego a zarazem ósmej czê¶ci serii ,,Prawdziwe historie" - ,,Dam z³otego wieku".


Tytu³owe damy to Bona Sforza, El¿bieta Habsbur¿anka, Barbara Radziwi³³ówna i Anna Jagiellonka Najwa¿niejsza jest Bona, która jest wiod±c± postaci± dwóch rozdzia³ów, oraz co najmniej wa¿n± wszystkich pozosta³ych. Jej wybór na najistotniejsz± postaæ tej ksi±¿ki nie jest przypadkowy - Bona mia³a wyczucie polityczne, by³a sprytna i przebieg³a, gdyby napotka³a w Polsce na nieco bardziej przychylne ,,bia³og³owim rz±dom" otoczenie, mog³aby przej¶æ do historii jako w³adczyni równie utalentowana co Izabela Kastylijska czy El¿bieta Tudor. Z dwóch jej znienawidzonych synowych, Habsbur¿anki i Radziwi³³ówny, Janicki upodoba³ sobie tê drug±, bardziej wyrazist±. Potulna El¿bieta nawet na kartach tej ksi±¿ki nie zosta³a obdarzona jakimkolwiek temperamentem. Dziwi nieco kreacja Barbary Radziwi³³ówny, szczwanej jak ca³y jej ród. Jej postaæ zosta³a w tej ksi±¿ce niemal¿e wyidealizowana; win± za wszelkie przypisywane jej przywary autor obwinia Miko³aja Czarnego, któremu rzeczywi¶cie przez ca³e ¿ycie daleko by³o od ¶wiêto¶ci, zreszt± najprawdopodobniej tak jak jego kuzynce. Anna Jagiellonka, od dziecka uwa¿ana za niewart± zainteresowania, dopiero pod koniec ¿ycia da³a wyraz swojemu silnemu charakterowi i determinacji. To dziêki niej w Polsce w³adzê przejê³a dynastia Wazów - potomkowie Jagiellonów.


W przeciwieñstwie do pozosta³ych czê¶ci wspomnianej serii, w ,,Damach z³otego wieku" nie zastosowano podzia³u jeden rozdzia³-jedna postaæ. Ich nazwy na to wskazuj±, ale ich tytu³y s± jedynie koniecznym zabiegiem porz±dkuj±cym spis tre¶ci. Losy tytu³owych dam s± tak ze sob± spl±tane, ¿e rozdzielenie ich, nawet blisko piêæset lat po ¶mierci wszystkich heroin, by³oby niepowa¿ne i przede wszystkim niepotrzebne.
Z lektury wynika, ¿e Janickiemu najbardziej zale¿a³o na ukazaniu portretu psychologicznego swoich bohaterek. Nie da³oby siê ich stworzyæ, nie opieraj±c siê na faktach historycznych i ¼ród³ach z epoki, których w tej ksi±¿ce nie brakuje, jednak zabawa w odtwarzanie charakteru osoby, z któr± nie mia³o siê do czynienia, zawsze nosi znamiona wybitnie niehistorycznego gdybania. Janicki sam przyznaje, ¿e ,,Damy z³otego wieku'' nie s± ksi±¿k± naukow±. Nietrudno to zauwa¿yæ i bez wzmianki Janickiego, ale pisarz sam najlepiej wyja¶ni³, jaki mia³ pomys³ na swój najnowszy tekst:


,, ,,Damy z³otego wieku" to ksi±¿ka przygotowana na podstawie literatury i ¼róde³ historycznych, nie jest to jednak praca naukowa. Oceny zachowañ i charakteru bohaterów, a tak¿e fabularyzowane sceny wzbogacaj±ce poszczególne rozdzia³y stanowi± wizjê autora - jedn± z mo¿liwych, ale na pewno nie jedyn±. Zarazem ,,Damy z³otego wieku" nie s± w ¿adnym razie powie¶ci±. Wszystkie wypowiedzi i cytaty wyszczególnione w ksi±¿ce w cudzys³owach pochodz± ze ¼róde³ historycznych...*"


Pomimo tego, ¿e publikacja ta nie jest powie¶ci±, tak w³a¶nie siê j± czyta. G³ównym tego powodem s± liczne fabularyzowane wstawki oraz styl autora. Janicki lubi fantazjowaæ na temat swoich bohaterek, ale nie waha siê pochwaliæ swoim warsztatem profesjonalnego historyka, polemizuj±c z przywo³anymi kolegami po fachu. Czasami te¿ ujawnia siê i przenosi akcjê (ksi±¿ka jest na tyle zbeletryzowana, ¿e nie waham siê u¿yæ tego s³owa) do wspó³czesno¶ci, opowiadaj±c o tym, jak obecnie wygl±da grobowiec Bony czy jak dojechaæ do Neapolu. Nie jest to zbyt udany zabieg - niepotrzebnie odrywa czytelnika od zg³êbiania siê w staropolsk± rzeczywisto¶æ. Za tym, ¿e ,,Damy z³otego wieku" nie s± ksi±¿k± stricte naukow± ¶wiadczy równie¿ to, ¿e brak w niej przypisów. Na szczê¶cie tê wadê nadrabia rozbudowana bibliografia zawieraj±ca a¿ dwie¶cie dwana¶cie pozycji.


,,Damy z³otego wieku" to ksi±¿ka o najs³ynniejszych kobietach bêd±cej u szczytu potêgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Kamil Janicki, oprócz wizerunku Boby Sforzy, El¿biety Habsbur¿anki, Barbary Radziwi³³ówny i Anny Jagiellonki, nakre¶la te¿ obraz kraju, który w³a¶nie prze¿ywa lata swojej ¶wietno¶ci jednocze¶nie tworz±c podwaliny pod swój przysz³y upadek. Piêknie wydana, ozdobiona licznymi ilustracjami ksi±¿ka jest lekcj± historii, któr±, jak to mia³a w zwyczaju, podporz±dkowa³a sobie w³adcza pani spod znaku po¿eraj±cego dziecko smoka. Zachêcam do lektury.
*Janicki Kamil, ,,Damy z³otego wieku", Kraków 2014, s. 471.

Informacje dodatkowe o Damy Z³otego Wieku:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-11-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-3030-9
Liczba stron: 400
Jêzyk orygina³u: polski
Doda³/a opiniê: Franca

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Damy Z³otego Wieku

Kup ksi±¿kê Damy Z³otego Wieku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
¯elazne damy
Kamil Janicki0
Ok³adka ksi±zki - ¯elazne damy

Musia³y byæ silne, by prze¿yæ w bezwzglêdnym ¶wiecie polskiej polityki. Dobrawa wie, ¿e jej przysz³y m±¿ Mieszko to zatwardzia³y poganin i morderca. Mimo...

Damy W³adys³awa Jagie³³y
Kamil Janicki0
Ok³adka ksi±zki - Damy W³adys³awa Jagie³³y

Kolejna fascynuj±ca ksi±¿ka Kamila Janickiego! Kamil Janicki, autor m.in. bestsellerowych Dam z³otego wieku, powraca do historii kobiet i proponuje...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiañski ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane ró¿e
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane ró¿e
Ko³atanie
Artur ¯ak
Ko³atanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musia³ ;
W rytmie serca
Mapa poziomów ¶wiadomo¶ci
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów ¶wiadomo¶ci
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jeste¶ jak kwiat
Beata Bartczak
Jeste¶ jak kwiat
Poka¿ wszystkie recenzje
Reklamy