Dobrani

Przeczytałam naprawdę mnóstwo książek o podobnej tematyce, większość z nich jest dość przewidywalna, chodź w każdej bez wyjątku zaskoczył mnie przynajmniej jeden fragment. I ta powieść również nie odróżnia się pod tym względem od reszty. Łatwo przewidzieć fabułę, i tak naprawdę przez sporą część powieści nie dzieje się praktycznie nic. Dopiero w drugiej połowie akcja nabiera tempa, Cassia zaczyna coś dostrzegać, uświadamia sobie, że idealne Społeczeństwo nie jest takie perfekcyjne jak do tej pory myślała. Rzecz jasna powieść kończy się w najciekawszym momencie. Zawsze gdy czytam powieści opowiadające o wizjach przyszłości, zastanawiam się czy ta wizja jest prawdopodobna, czy jest taka możliwość, że w naszym świecie, w tym w którym żyjemy obecnie, za kilkadziesiąt, kilkaset lat dojdzie do takich wydarzeń jakie opisuje książka. Wizja "Dobranych" nie do końca mnie przekonała. Owszem te aranżowane małżeństwa są w pewien sposób możliwe, natomiast zupełnie nie przekonuję mnie ten brak myślenia ze strony ludzi. Oni nie mają własnego zdania, uważają, że wcale nie muszą decydować o swoim życiu, że ktoś inny to za nich zrobi. To jest trochę absurdalne. Ta książka, podobnie jak inne zbliżone do niej tematyką, jest trylogią, niestety jej kolejne części jak do tej pory nie zostały wydane w Polsce, mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Informacje dodatkowe o Dobrani:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka