Gdy s³oñce by³o bogiem

Ocena: 5.27 (15 g³osów)
Ksi±¿ka "Gdy s³oñce by³o bogiem" zosta³a wydana po raz pierwszy w 1956 roku. Od tamtego czasu minê³o sporo czasu, ale niezmiernie ciekawe przygody w niej opisane nadal intryguj± kolejne pokolenia. Zainteresowa³am siê t± publikacj± dziêki mojej mamie, która wiele razy wyra¿a³a uznanie na temat tej pozycji gdy porusza³y¶my w rozmowach kwestie archeologiczne. Zatem zachêcona opini± mojej rodzicielki zdecydowa³am siê po ni± siêgn±æ. Czy na mnie wywar³a równie ogromne wra¿enie - sami zobaczcie... Autor w tej publikacji ukazuje jak dosz³o do odkryæ archeologicznych w ró¿nych zak±tkach ¶wiata (Bliski Wschód, Egipt, Grecja, Panama, Kolumbia, W³ochy, Meksyk). Robi to jednak z niespotykan± wpraw± ubarwiaj±c fakty historyczne licznymi perypetiami przysz³ych s³awnych odkrywców. Przybli¿a równie¿ ich ¿yciorysy, ale nie s± to jedynie suche fakty. Okrasza je mnóstwem bardzo interesuj±cych ciekawostek. Wszystko wzbogaca o ujawnienie pobudek ich dzia³añ, obna¿a ich niczym niepohamowan± pasjê i uczucia. Do tej pory nie mia³am styczno¶ci z ksi±¿k±, która ukazywa³aby ¿ycie odkrywców z tak intryguj±cej strony. A¿ sama zapragnê³am choæ na chwilê staæ siê jednym z nich. Nawet zmagania kolejnych naukowców w procesie odczytu pisma klinowego uda³o siê autorowi przedstawiæ nader ciekawie. Jest to lektura lekka i bardzo szybko siê w ni± wsi±ka. Przystêpny jêzyk. Niezwykle barwny, obrazowy styl autora sprawia, ¿e do¶wiadczamy nadzwyczajnych przygód wraz z bohaterami a wrêcz identyfikujemy siê z nimi. Przenosimy siê w czasie i zwiedzamy odleg³e, fascynuj±ce miejsca. Opisy bez w±tpienia bardzo pobudzaj± wyobra¼niê. Lektura niekiedy wzrusza, momentami ¶mieszy. Ponadto wprowadza spor± dawkê napiêcia. Autor podszed³ do tematu z ogromnym dystansem, zachowuj±c przy tym subiektywizm. Ksi±¿ka niezmiernie absorbuj±ca, zajmuj±ca. Nie sposób siê od niej oderwaæ. Z pewno¶ci± nie ma tu miejsca na nudê. Czyta siê j± jakby by³a powie¶ci± przygodow±, a przecie¿ to raczej publikacja popularnonaukowa. Nawet kto¶ kto nigdy wcze¶niej nie interesowa³ siê archeologi± po tej lekturze mo¿e zapa³aæ do niej wielkim uwielbieniem. Warto siê z ni± zapoznaæ choæby ze wzglêdu na wiedzê o staro¿ytno¶ci, któr± przekazuje w bardzo przystêpny sposób. Ksi±¿ka wywar³a na mnie tak ogromne wra¿enie, ¿e w niedalekiej przysz³o¶ci planujê zapoznaæ siê z pozosta³ymi ksi±¿kami tego autora. Zenon Kosidowski (1898-1978) polski pisarz, eseista, poeta. Urodzi³ siê w Inowroc³awiu. W szeregach armii pruskiej walczy³ pod Verdun. Pó¼niej by³ uczestnikiem powstania wielkopolskiego. Absolwent germanistyki i polonistyki. W latach 1919-1920 wspó³redagowa³ czasopismo "Zdrój". Debiutowa³ w 1919 roku publikuj±c poezje. Pracowa³ równie¿ jako nauczyciel jêzyka polskiego. Od 1928 do 1937 roku by³ kierownikiem a pó¼niej wicedyrektorem poznañskiej rozg³o¶ni Polskiego Radia. Od 1934 przez 3 lata by³ prezesem Zwi±zku Zawodowego Literatów Polskich w Poznaniu i jednym z g³ównych inicjatorów Czwartków Literackich. W roku 1938 otrzyma³ Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Gdy wybuch³a II wojna ¶wiatowej wyjecha³ do USA, gdzie w latach 1942-43 redagowa³ Tygodnik Polski, w latach 1945-49 by³ wyk³adowc± historii kultury polskiej na Uniwersytecie w Los Angeles a od 1950 redagowa³ "Poland of Today" (pismo ambasady polskiej w Waszyngtonie). W 1952 roku wróci³ do kraju i zacz±³ pisaæ aby zarobiæ na ¿ycie. W 1964 roku otrzyma³ Nagrodê Pañstwow± II stopnia, a rok pó¼niej zosta³a mu przyznana Nagroda Towarzystwa Krzewienia Kultury ¦wieckiej. Autor "Gdy s³oñce by³o bogiem" (1956), "Królestwo z³otych ³ez" (1960), "Opowie¶ci biblijne" (1965), "Rumaki Lizypa" (1965) i "Opowie¶ci ewangelistów" (1979). Jego utwory by³y t³umaczone na wiele jêzyków.

Informacje dodatkowe o Gdy s³oñce by³o bogiem:

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2013-12-04
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-244-0215-1
Doda³/a opiniê: Agnieszka Chmielewska-Mulka

wiêcej

Zobacz opinie o ksi±¿ce Gdy s³oñce by³o bogiem

Kup ksi±¿kê Gdy s³oñce by³o bogiem

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca