Harry Potter i Przeklęte Dziecko (Harry Potter and the Cursed Child)

Jeszcze nigdy nie miałam tak dużego problemu podczas oceniania książki. Przeczytałam ją już w październiku po północy w dniu premiery ale nie miałam odwagi jej ocenić. Gdyż sprzeczne uczucie poniewierały mną jeszcze długi czas po skończeniu lektury. Dziś wracam do niej po raz kolejny jak do każdej książki o Harrym Potterze. Od dziecka byłam wielką fanką więc i na tą cześć czekałam z wytęsknieniem i ze strachem jednocześnie. Usłyszałam bowiem parę komentarzy, że ta książka wręcz niszczy Pottera. Z tym się absolutnie nie zgodzę. W pełni zadowolona po przeczytaniu jednak też nie byłam i od tego może zacznę. Po pierwsze forma książki. Od początku było wiadomo, że będzie to scenariusz i każdy nad tym ubolewał. Ja również. Nie cierpię czytania scenariuszy. Zwłaszcza, że w trakcie czytania już miałam wizje jakby można było to wspaniale w normalnej książce przedstawić. Po drugie fabuła nic nie wnosi do całej serii. powiedzmy sobie to wprost tego typu przygoda mogłaby się zdarzyć w każdej innej serii, która jest zakończona. Taki nic nie wnoszący dodatek. Niby pojawiały się postacie z poprzednich książek ale nie dowiedzieliśmy się o nich niczego szczególnie nowego. Coś tam się wniosło z Cedrikiem ale to i tak znacznie za mało. A trochę na to liczyłam. Chciałam więcej szczegółów z mojego ukochanego świata. Fabuła było dość przewidywalna. Forma scenariusza jeszcze bardziej wszytko ułatwiała. Niby są zwroty akcji ale każdy szło przewidzieć. Wszystko działo się stanowczo za szybko. Tysiąc rzeczy dzieje się jedna po drugiej a najchętniej by się chciało podzielić to na przynajmniej dwie grube książki. Poznać dokładniej młodego Albusa, nie mówiąc już dwójce pozostałych dzieciach Harry'ego które się tylko gdzieś tam przewijają. Dodałabym w tym miejscu jeszcze parę takich może mniej znaczących błędów. Mianowicie nie podobało mi się poprzestawianie ról na początku w porównaniu z ostatnią częścią. Mamy niby fragment z epilogu Insygnii Śmierci, w którym jest tylko poprzestawiane co kto mówi i w jakiej kolejności dzieją się drobne wydarzenia. Niby nic takiego ale jakoś mnie to drażniło. Pogubiłam się też trochę jeśli chodzi o Scorpiusa raz był przedstawiany jako kujon a raz jako nieudacznik. Więc to takie drobne niedociągnięcia. Nie chcę za dużo dodawać, żeby nie robić spojlerów. Pojawiła się moja ulubiona postać, która nie do końca mi pasowała z charakterem. Scena w pociągu była co najmniej dziwna... Widać, że Rowling miała w to duży wkład a jednak to nie jest w zupełności jej książka. Z takim właśnie rozczarowaniem małym skończyłam czytać. Jednak nie potrafiłam powiedzieć, że książka jest zła w końcu jak już zaczęłam czytać nie mogłam odstawić jej na półkę i na dodatek teraz sięgnęłam po nią jeszcze raz. Właśnie teraz dochodzę do zupełnie innego wniosku. Scenariusz (dokładnie, nie książka tylko scenariusz)jest świetny. Brakuje mi Pottera i chciałabym, poczytać więcej jego przygód i stąd ten niedosyt. Jednak uświadamiając sobie, że to była przecież sztuka teatralna i właśnie tak powinien wyglądać scenariusz dobrej sztuki. Akcja musiała się szybko toczyć bo cała przygodę przedstawiono na scenie. Nie można było dokładnie poznać niektórych postaci. Nie da się tego tak dobrze przedstawić w teatrze. To miała być osobna historia nawiązująca do poprzednich ale taka żeby zaciekawiła sama sobą a nie po to żeby szukać nowych informacji o świecie Pottera. Brakuje tego ale tak właśnie miało być i wyszło to bardzo dobrze. Dzięki temu, że była trochę odrębna mogła zaciekawić nawet ludzi, którzy tak dobrze Pottera nie znają. Za to na pewno były świetne efekty specjalne. Dużo przezabawnych dialogów. Krótkich i prostych to fakt ale tu znów wracamy do wątku, że jest to przedstawienie. W dodatku zarówno dla widzów najmłodszych jak i już dorosłych. Sztuka jest zrozumiała dla osoby w każdym wieku i jednocześnie dla każdego ciekawa. Na pewno żaden fan ani nawet osoba, która średnio zna książki Rowling na przedstawianiu się nie nudziła. Jestem wiec szczęśliwa, że ten scenariusz został wydany. Zawsze to jakiś powrót do świata czarów. Jednocześnie jednak rozpaczam, że nie dane mi było zobaczyć przedstawienia ani, że autorka nie chciała zmienić fabuły na rozwinięta książkę ze szczegółami opisującą życie dzieci Harry'ego. gdyby jednak taki pomysł i chęci się narodziły to ja już jestem pierwsza w kolejce pod księgarnią.

Informacje dodatkowe o Harry Potter i Przeklęte Dziecko (Harry Potter and the Cursed Child):

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2016-10-22
ISBN: 978-83-8008-228-1
Dodał/a opinię: Sadu

Zobacz opinie o książce Harry Potter i Przeklęte Dziecko (Harry Potter and the Cursed Child)

Kup książkę Harry Potter i Przeklęte Dziecko (Harry Potter and the Cursed Child)

J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (Fantastic Beasts and Where to Find Them: The Original Screenplay)

Pomysł na tę książkę pisarka zaczerpnęła z wcześniejszej swojej książki, również zatytułowanej "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć". Był to podręcznik...

Gwiazdkowy prosiaczek
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Gwiazdkowy prosiaczek

Gwiazdkowy prosiaczek to wzruszająca, przewracająca strony przygoda o miłości jednego dziecka do jego najcenniejszej zabawki i o tym, jak daleko się posunie...