Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac

Lubicie powieści historyczne? Takie, które traktują o arystokracji, krwawych pojedynkach, walce o serca młodych dam? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po książkę „Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac”, autorstwa Louisa Galleta.  Zainspirowana autentyczną postacią historyczną opowieść o Sawiniuszu de Cyrano przenosi czytelnika do XVII-wiecznej Francji, gdzie za największą wartość uważano honor, a wszelkie spory rozwiązywało się za pomocą szpady. Mistrzem w sztuce szermierki był zaś tytułowy szlachcic Cyrano de Bergerac, odważny żołnierz i utalentowany poeta, wierny swoim zasadom i oddany kompanom. Paryż. Młody hrabia Roland de Lembrat przygotowuje się do ślubu z piękną Gilbertą. Dziewczyna nie odwzajemnia uczuć narzeczonego – swoje serce oddała wędrownemu cyganowi, lecz związek z nim jest dla niej niemożliwy. Przyjaciel rodziny Gilberty, Cyrano de Bergerac, uważa jednak inaczej. W ulicznym włóczędze rozpoznaje zaginionego przed laty brata hrabiego de Lembrat, Ludwika. Sawiniusz stara się przywrócić Ludwikowi jego majątek i rodowe nazwisko, ale spotyka się ze zdecydowanym oporem hrabiego Rolanda. Chciwy mężczyzna jest skłonny uczynić wszystko, aby pozbyć się niespodziewanego konkurenta. Czy mu się to uda? W książkach przygodowych największe znaczenie ma wartka akcja i tej w „Kapitanie Czarcie” nie brakuje. Louise Gallet nie daje czytelnikowi czasu na odpoczynek, co chwila wrzucając go wir nowej przygody. Z zapartym tchem śledzimy intrygi hrabiego de Lembrat, zakazaną miłość Gilberty i Ludwika oraz bohaterskie kroki Cyrana. Powieść przepełniona jest opisami pościgów, walk czy sprytnych sposobów na wydostanie się z niewoli. Warto wspomnieć, że w opisywanych wydarzeniach ogromną rolę odgrywają kobiety – chociaż w tamtych czasach płeć piękną uznawano za mniej wartościową od mężczyzn, to właśnie panie stały za wieloma dobrymi i niecnymi uczynkami. Louisowi Galletowi udało się również w bardzo wiarygodny sposób oddać obraz XVII-wiecznej Francji i jej mieszkańców. Ojczyznę de Bergeraca poznajemy w pełnej krasie – razem z bohaterami odwiedzamy leśne szlaki, zajazdy, oberże oraz dwory magnackie. Spotykamy tam dumną arystokrację, łasych na zarobek karczmarzy, zabobonnych chłopów, a także bezlitosnych zbójów, którzy gotowi są zabić nawet za liche wynagrodzenie. Barwny przekrój francuskiej ludności jest interesujący na równi z dynamiczną fabułą, a wszystko razem sprawia, że kolejne rozdziały książki pokonuje się w mgnieniu oka. „Przygody Cyrana de Bergerac” to doskonały reprezentant powieści z gatunku płaszcza i szpady. Przy tej książce nie sposób się nudzić – żywa akcja i ciekawe tło historyczne są w stanie przyciągnąć każdego czytelnika. „Kapitan Czart” to lektura na dzień, na wieczór, na lato czy zimę – idealna w każdej sytuacji. Polecam!

Informacje dodatkowe o Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac:

Wydawnictwo: MG