Pożegnaj się

Poznajcie Dincharę, sadystę i mordercę w jednej osobie. Jeśli będziecie mieć okazję poznać jego, on przedstawi wam stadko swoich przyjaciół, kosmatych, jadowitych i śmiertelnie niebezpiecznych pająków. Oto, z czym zetkniecie się w kryminale Lisy Gardner, Pożegnaj się.

Ten tajemniczy mężczyzna, będzie przedmiotem śledztwa Kimberly, agentki FBI, która poszukiwać będzie domniemanego mordercy prostytutek. Problem w tym, że zaginięć nie zgłosił oficjalnie nikt, podobnie jak nie odnaleziono jakichkolwiek dowodów na to, że kobiety zostały zamordowane. Kimberly zaś, w zaawansowanej ciąży, da się wciągnąć w śmiertelnie niebezpieczną grę prowadzoną przez Dincharę.

Śledztwo prowadzone w zasadzie na własną rękę wraz z agentem Salem doprowadza do konfliktu pomiędzy Kimberly a jej mężem martwiącym się zarówno o żonę, jak i nienarodzone dziecko. Lisie Gardner udało się w ciekawy sposób wpleść w ten mrożący krew w żyłach kryminał opowieść o oczekiwaniu na narodziny, obawach związanych z tym faktem, czy o oczekiwaniach społecznych wobec matek. Gardner oddaje w interesujący sposób punkt widzenia nowoczesnej kobiety na życie rodzinne, karierę, pasję, macierzyństwo, a z drugiej strony pokazuje problemy, z jakimi borykać musi się kobieta, gdy do wyboru ma karierę kontra rodzinę.

Jednak wątek obyczajowy, to zaledwie kropla w morzu, wobec głównego wątku, czyli opowieści o Dincharze. Pożegnaj się, to powieść mroczna, brutalna, zatrważająca. W tle rozgrywają się dantejskie sceny, gdzie pedofilia, gwałty i tortury są chlebem powszednim. To dość popularny w kryminałach wątek (chociażby u Nesbo), jednak podsycony dodatkowo zamiłowaniem do … pająków. Stają się one bohaterami, którzy odgrywają sporą rolę w koszmarze zgotowanym bohaterom powieści. Te w rzeczywistości delikatne stworzenia, są motorem napędowym sadystów. Książka ta pozwoli wam poznać lepiej pająki, zwłaszcza te, które uznawane są za gatunki niebezpieczne, ich zwyczaje, tryb życia, etc. Być może właśnie dzięki powieści Gardner, staniecie się zagorzałymi fanami tych zwierzaków… Podobnie, jak córka autorki, której hodowla pająka ptasznika, zainspirowała Lisę Gardner do napisania kryminału, z pająkami w jednej z głównych ról.

Jeśli zdecydujecie się sięgnąć po książkę Gardner, będziecie zauroczeni tą bardzo emocjonującą powieścią. Przywołuje ona najstraszniejsze obrazy przed oczy, największe leki. A jednocześnie stawia pytania, gdzie są granice ludzkiej wytrzymałości, ludzkiej podłości, zezwierzęcenia i egoizmu, jakie są nasze priorytety w życiu i czy gotowi jesteśmy zrezygnować z własnych celów w imię miłości.

Charakterem pisania Lisa Gardner przypomina inne wielkie nazwiska amerykańskich pisarzy kryminałów, a jej bohaterka, to druga Maggie o’Dell, znana z kryminałów Alex Kavy. Jednak Lisa Gardner ma swój niepowtarzalny styl: mamy tu do czynienia z fantastycznym wręcz stopniowaniem napięcia, retrospekcją, suspensem. Wszystko to tworzy niesamowitą całość, która przyprawia o ciarki. A jeśli dodać do tego agentkę FBI, która będzie musiała zmierzyć się z czyhającym na jej życie sadystą, będziemy mieć do czynienia z pochłaniającym bez reszty kryminalnym cacuszkiem.

Polecam.

Informacje dodatkowe o Pożegnaj się:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-7508-146-6
Dodał/a opinię: Edyta Staniec

Zobacz opinie o książce Pożegnaj się

Kup książkę Pożegnaj się

Hide
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Hide

I found this book to be an easy, enjoyable read. It pulled me in right from the beginning. It alternates between first and third person narratives which...

Krok za tobą
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Krok za tobą

Bestsellerowa autorka „New York Timesa” Przed laty brat Sharlah zatłukł pijanego ojca, by uratować im obojgu życie. Teraz, gdy adoptują ją...