S³odycz wybaczenia

Ocena: 4.8 (5 g³osów)
Lori Nelson Spielman z zawodu jest nauczycielk±, jej pasj± jest jednak pisanie. Debiutancka jej powie¶æ ,,Lista marzeñ", przet³umaczona na 27 jêzyków sta³a siê bestsellerem, a prawa do ekranizacji wykupi³a wytwórnia Fox 2000. Motyw wybaczenia przewija siê przez wiele powie¶ci i jako tako nie stanowi w literaturze niczego nowego. W powie¶ci ,,S³odycz wybaczania" autorka chce jednak przekazaæ zdecydowanie wiêcej. Pragnie po¶rednio zmusiæ nas czytelników, aby¶my nie tylko wybaczyli bohaterom powie¶ci pewne ich zachowania z przesz³o¶ci, ale równie¿ poszukali w rzeczywisto¶ci sytuacji, w których mogli¶my zrobiæ drugiej osobie co najmniej przykro¶æ. Ca³a zasada dzia³ania, opiera siê na wys³aniu listu z przeprosinami z do³±czonymi do niego dwoma kamykami. Jeden przyjmuje siê jako wybaczenie, drugi posy³a siê dalej. W takiej w³a¶nie sytuacji jest g³ówna bohaterka ksi±¿ki Hannah Far, prowadz±ca popularny program telewizyjny. Dostaje taki list od osoby, która osobi¶cie opracowa³a ca³y ten ³añcuszek wraz z ogromn± medialn± otoczk±, kasetami, ksi±¿kami. Pech chce, ¿e jest ona jedn± z osób z przesz³o¶ci, o których Hannach najchêtniej by zapomnia³a. Nie jest przekonana do ca³ej teorii jak± ona g³osi i bardzo niechêtnie poddaje siê takiemu eksperymentowi, uwa¿aj±c go jednak za swoist± manipulacjê. Oprócz listu o wybaczenie dostaje równie¿ propozycjê pracy w innym mie¶cie, miejscu w którym przebywa jej niedosz³y m±¿. Czy Hannach zdecyduje siê wyjechaæ i pozostawiæ swojego obecnego partnera Michaela, polityka marz±cego o senacie? Czy potrafi zmierzyæ siê z traum± dzieciñstwa i porozmawiaæ ze swoj± matk±? Czy pomys³ napisania scenariusza programu, w którym w jaki¶ sposób bêdzie mog³a ukazaæ niekoniecznie w dobrym ¶wietle autorkê pomys³u wybaczania, oka¿e siê naprawdê dobrym? Moim zdaniem ,,S³odycz wybaczania" to ¶wietna poruszaj±ca powie¶æ obyczajowa, pe³na zagadek jak i te¿ melancholii. G³ówna bohaterka staje przed olbrzymimi dylematami ¿yciowymi, z którymi tak naprawdê, na pocz±tku nie zamierza siê w ogóle zmierzyæ. Autorka bardzo dobrze ukazuje nam obraz idealizowania córek przez samotnych ojców, jak i ogromn± manipulacjê we wzajemnych ich relacjach, poczucie w³asno¶ci drugiej osoby. Zupe³nie nie rozumiem, czemu tê powie¶æ reklamuje siê jako zabawn±. Owszem jest to lektura idealna na wieczory, cz te¿ wakacje, ale w sumie ogólnie porusza tematy niekoniecznie ¶mieszne, a wrêcz momentami jest troszkê smutna i nostalgiczna. Na pewno ukazane zbiegi okoliczno¶ci powoduj± u¶miech na twarzy, ale dziêki nim istnieje w powie¶ci pewna równowaga, która powoduje, ¿e fabu³a jest idealnie spójna. Powie¶æ czyta siê b³yskawiczne, to co na pocz±tku wydaje siê nam czarne niekoniecznie takim pozostanie i odwrotnie jasne strony, sytuacje stan± siê zdecydowanie mroczniejszymi. Wiara w drugiego cz³owieka zostanie mocno zachwiana, a autorka dostarczy nam moc emocji, które bêd± nam jeszcze po przeczytaniu ksi±¿ki d³ugo towarzyszyæ. My¶lê, ¿e warto poznaæ zarówno schemat dzia³ania kamyków wybaczenia i ich ogromny wp³yw na wielu bohaterów jak i d³ug± drogê jak± musi przej¶æ bohaterka w celu pozbawienia swojego ¿ycia fa³szu i pewnych wyobra¿eñ.

Informacje dodatkowe o S³odycz wybaczenia :

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-06-30
ISBN: 978-83-7818-692-2
Doda³/a opiniê: jezyna122

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce S³odycz wybaczenia

Kup ksi±¿kê S³odycz wybaczenia

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca