U4. Stéphane

Świat pogrąża się w mroku wywołanym przez groźnego wirusa U4. Epidemia atakuje całą ludzkość oprócz nastolatków pomiędzy 15 a 18 rokiem życia.

Stéphane, córka epidemiologa, wierzy, że istnieje szansa na uratowanie świata. Dziewczyna ma nadzieję, że zaginiony ojciec pracuje nad szczepionką, która wyleczy ludzkość. Walcząc o przetrwanie i wierząc w to, że jej rodzina nie ucierpiała, stara się pomóc wszystkim ocalałym. Podobnie jak 150 innych osób, jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors of Time. Ostatniego dnia przed epidemią, Mistrz Khronos postuluje, aby każdy z graczy pojawił się w Paryżu. Jest to jedyny sposób na przeniesienie się w czasie i uratowanie świata. Waleczna, zdeterminowana i osamotniona Stéphane nie ma zamiaru wybierać się w tę podróż. Jednakże, wskutek nieprzewidzianych okoliczności zostaje zmuszona do opuszczenia tymczasowego azylu. Czworo nastolatków podążających do stolicy Francji, tajna misja odszukania rodziny oraz wiara w naukę jako remedium na koniec świata. Czy Stéphane znajdzie odpowiedzi na swoje pytania? Czy można jeszcze uratować świat?

Stworzenie apokaliptycznej wizji końca świata to dość popularny zabieg w ostatnich latach. Autorzy prześcigają się w wymyślaniu nowych przyczyn i okoliczności, w których ostatni ocalali bohaterowie zmierzą się z wszelkimi niedogodnościami. Jednakże, wykreowanie autentycznego obrazu świata po apokalipsie nie należy do najłatwiejszych zadań.

Vincent Villeminot jako jeden z czterech twórców serii U4 przedstawia nam niesamowicie realne odzwierciedlenie społeczności dotkniętej katastrofą. Tym razem, przy życiu pozostaje grupa nastolatków, która musi stawić czoła nie tylko przeciwnościom losu, ale również dorosłości, która nieoczekiwanie zawitała w ich życiu. Kompleksowość charakterów, nieszablonowe rozwiązania, dziwne w skutkach decyzje podejmowane przez bohaterów, otwierają przed czytelnikami zupełnie nowy świat powieści młodzieżowych. Ukazując krzywdy wyrządzane ludziom, autor nie koloryzuje brutalnej rzeczywistości, która często przechodzi ludzkie wyobrażenia. Właśnie dlatego seria U4 jest innowacyjnym pomysłem poprzez wzgląd na edukujące wnioski, które uważny i dojrzały czytelnik jest w stanie wyciągnąć z tych czterech książek.

Informacje dodatkowe o U4. Stéphane:

Wydawnictwo: Polarny Lis