Zbaw nas ode Złego

Nie lubię horrorów. Zawsze się boję. Kiedyś mój mąż powiedział mi, gdy oglądaliśmy jakiś, żebym wyobraziła sobie, iż stoją tam reżyser, kamerzyści i cała ekipa filmowa. Nie powiem, trochę pomogło. Ale inaczej jest jeśli horror związany jest z opętaniami czy istnieniem demonów. Wtedy strach jest prawdziwy bo wierzę, że one istnieją i chcą wedrzeć się do tego świata. Nigdy wcześniej nie przeczytałam książek - horrorów. Kiedyś zaczęłam czytać coś Kinga ale za bardzo się bałam i po kilku rozdziałach porzuciłam ją. Z tą książką było inaczej. Wiedząc mniej więcej o czym jest kiedy wzięłam ją do ręki trochę się bałam. Nie wiedziałam, czy ją przeczytam do końca, czy mnie nie przerazi... Pomogło mi to, ze mój mąż przeczytał ją jako pierwszy. Jeśli ktoś lubi horrory, lubi się bać, to książka może mu się odrobinę nie spodobać. Nie ma tam wielu scen pokazujących egzorcyzmy czy wypędzanie demonów z domów. Autor, a zarazem główny bohater, skupia się bardziej na tym, co sprowadziło złego ducha czy demona na tę rodzinę, dom, konkretną osobę. Ralph Sarchie przedstawia działanie Złego, co się dzieje w domu, etapy prowadzące do opętania a potem jak, z Bożą pomocą, starają się wypędzić zło. Jeśli chodzi o same egzorcyzmy to nie ma tam tego, co pokazują horrory: obracające się głowy, lewitacje, oczy ,,wywrócone" na drugą stronę gałki ocznej itp. Nie. Prawdopodobnie dlatego, że osoby uczestniczące w obrzędzie egzorcyzmów mają zakaz opowiadania szczegółów o nich bo to może przywołać złe duchy. Dlatego osoby nastawiające się tylko na takie sceny w książce będą zawiedzione. Ale dla kogoś, kto przywiązuje wagę do swojej wiary, albo nawet nie wierzy lecz poszukuje Boga, książka dobrze pokazuje działanie Szatana na świecie. Nie da się jej przeczytać bez żadnych przemyśleń dotyczących wiary w złe duchy czy demony, a jednocześnie zadając sobie pytania o miejscu Boga w swoim życiu. Jeśli chodzi o język książki, to od razu widać, że nie pisał jej pisarz ,,zawodowy". Autor jest policjantem i jego opisy przypominają relacje policyjne, podobnie jak i sposoby jego działania. Dość często autor stosuje retrospekcje. Opisując jakąś sprawę wraca myślami do podobnych im wcześniejszych spraw. Czasem opisuje też jak to, czym się zajmuje wpływa na jego rodzinę. Ogólnie czyta się nieźle, choć czasem, po retrospekcjach, trzeba sobie przypomnieć o co chodziło. Nie można też się nie zastanowić nad sobą podczas czytania książki. Ale też wiele można się od niej dowiedzieć o działaniu zła. Na pewno warta polecenia.

Informacje dodatkowe o Zbaw nas ode Złego:

Wydawnictwo: Esprit