„Marzenia, wolność i miłość, Proza życia wymieszana z wierszem” cz.3
opowiadania >III.Powtarzający się sen małolata. Pęd powietrza, prędkość, poruszanie się z lekkością bez wysiłku i pedałowania jak w rowerku. Marzenie każdego chłopca, jeździć autem, motocyklem, latać samolotem. Ja śniłem o motocyklu taty, czekał bezdusznie na mnie w ostatniej piwnicy, a ja już nim jeżdżę w myślach. Planuję trasy i wycieczki, nie mogę się doczekać pierwszej przejażdżki, poczuć prawdziwy wiatr we włosach. Musiałem na urzeczywistnienie jeszcze trochę poczekać.WakacjeCzas wakacji już jest w tym roku,


Wystarczy tylko wytrzymać do piątku.


Dziś próba generalna zakończenia roku,


Jutro już apel i rozdanie dyplomów.Podziękowania dla nauczycieli,


Za cały rok szkolny spędzony z nami.


Za wychowywanie naszej osoby,


Za wytrwały upór we wpajaniu wiedzy.Za naszą szkołą już tęsknimy,


Choć czas wakacji miło spędzimy.


We wrześniu chętnie wrócimy do niej,


By uczyć się pilnie, w ławce szkolnej.Czas wakacji, koledzy z dzieciństwa, to dopiero potrafi zamieszania zrobić. Jeden od drugiego ma lepsze pomysły. Lubiłem jeździć za miasto do wujka. Nic dziwnego. Nowe rozkopane osiedle, zaczęte budowy, trochę murów powyrastało z ziemi. Brak telefonu, co za tym idzie spokój od rodziców. Raj dla młodych chłopców z wyobraźnią ( i dziewczyn też, w innym plenerze ). Jak tu się nie bawić w wojnę. Mury przypominające pogorzeliska, rozkopana ulica pod kanalizację jak okopy. Betonowe kręgi jak bunkry wojenne, nic dodać nic ująć. W dodatku blisko puszcza, i górzyste tereny. Przydałby się czołg do kompletu. Nie trzeba było długo szukać. Duży fiat na wujka podwórku najlepiej pasował do tego opisu. Ciężki, toporny, dużo palił, tylko lufy brakowało. Po całym dniu, to nie tylko. Lista brakujących rzeczy się trochę wydłużyła. Kto by się tam przejmował zrujnowanym autkiem. Ktoś się jednak przejął, na pewno właściciel. Niestety naprawa była droga i resztę wolnego czasu trzeba było poświęcić na odpracowanie szkód. Dla takich chwil można być dzieckiem. Nauczyliśmy się prowadzić samochód, niestety tylko w lesie, wykopywać go z różnych dziwnych sytuacji. Zbierając za nim części dowiedziałem się co to jest tłumik i do czego służy, jeszcze mi uszy puchną. Kilka rzeczy odpadło, ale chyba nie były potrzebne, bo dalej jechał. Na szczęście dla nas samochód w końcu stanął. Ile można zarzynać FSO na jednym zbiorniku paliwa, a niby skąd mieliśmy je wziąć. Przecież nie z CPN- u. Najważniejsze było spełnione małe marzenie, przejechać się pierwszy raz czołgiem, znaczy samochodem. W domowej piwnicy stoi stary motocykl po rodzicach. Nie wiem jak to się skończy z tymi małymi zachciankami. Z autem wujka poszło gładko, pominąć fakt zrujnowania ( po małym kołataniu serca wujek przeżył ).


Po powrocie do domu wpadłem na pomysł z kolegą, żeby odpalić motocykl taty, oczywiście pod jego nie obecność. Mądre to nie było. Motocykl, co się później dowiedziałem ważył grubo ponad 100 kg, ja może jedną trzecią jego wagi, albo mniej. Zaczęło się od niewinnego uruchomiania silnika w piwnicy. Cisza w domu. Praca, szkoła, a ja wagary. Tylko w ten sposób mogłem zostać sam w domu.


Motocykl wiekowy, ale pięknie utrzymany. Duma mamy i taty z lat zanim ledwo przyszedłem na świat. Pamiętam jednak coś. Tata pozwolił mi posiedzieć na pięknym, wiśniowym motocyklu z niklowanym bakiem i dwoma chromowanymi tłumikami. Dla trzy letniego bobasa to dopiero przeżycie. Klakson, ruszająca się manetka, wzbudzająca drżeniem ospały silnik z wolnych obrotów. Siła i moc niewyobrażalna dla małolata. Pewnie stąd ta moja miłość do jednośladów Nie rozumiałem tylko dlaczego stoi w ostatniej piwnicy i jak ojciec tam wjechał. Przyjdzie się kiedyś przekonać. Ciekawość młodego człowieka jest straszna i prowadzi do różnych, nie przewidzianych kłopotów.


Nie jest łatwo dwóm młodym wykaraskać duży motor z ciemnej piwnicy, jeszcze do tego tyłem. W nagrodę kilkakrotne próby podjechania ciężkim pojazdem pod stromy podjazd. Żeby odpalić motocykl trzeba przepchać go przez parę ulic na polną drogę prowadzącą do lasu. Niepełnoletni raczej nie pojeździmy po ulicy. Jaki podziw u starszych ludzi widziałem, jak od pierwszego kopnięcia zapalał motocykl z ich lat. Zamiast nauczyć się jazdy jednośladem - motorynką , to ja jak zwykle z pompą od razu odważnie na konkretny motor. Motocykl odpalony, pierwszy bieg, i znalazłem się na siedzeniu pasażera zatrzymany kaczką ( uchwytem pasażera ). Niestrudzony powtarzałem przejażdżki przez parę dni, mozolnie i z ochotą przeciągając motor przez całą piwnicę i garaż.


Wszystko szło dobrze, jak zwykle do czasu. Wyciągnąłem tym razem z bratem kolejny raz motocykl z piwnicy. Zadowoleni przejażdżką, przepychamy z uśmiechem i radością wiśniową bestie przez ulicę. Jakież zdziwienie nas dosięgło, jak nam twarze z kamieniały, gdy dostrzegliśmy na podjeździe parę ton koksu na opał. A rodzice niedługo wrócą. Kto kupuję opał w lato? Za darmo dawali, czy co? Nie mogliśmy pozwolić, że nasz sekret się wyda. To byłby już koniec naszej wyprawy po szczęście. Nie ma wyjścia, trzeba przenieść opał do piwnicy. Z całych sił, nie oszczędzając rąk i nóg, schowaliśmy koks i sprzątnęliśmy podjazd. Sekret uratowany, a tata? Patrzy na nas i mówi - co się stało, że z własnej woli i z ochotą jak nigdy wykonaliśmy nie lubianą przez nas pracę. Ciężko było się wytłumaczyć. Wychodzi na to, że z głupoty można zrobić coś pożytecznego. Za jakiś czas zakończyły się przejażdżki. Motor był stary i trzeba było dać mu spokój. Dorosłem do tematu, następne motocykle snuły moje marzenia po drogach i bezdrożach. Czułem swoje sny, obrotomierz i prędkościomierz, długa szeroka droga, biały pas po środku. Jedyny czas, kiedy mogłem poczuć się wolny i zdobywać nieodkryte wcześniej drogi i

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów