Król
opowiadania >inni ludzie nie potrafią pojąć tego, o czym im mówisz i po prostu przytakują z głupimi minami?


- No tak…


- To czy nie jest możliwe, że również twój Król będzie się czuł podobnie? W końcu nie wraca z jakiegoś tam dziecinnego teatrzyku, tylko z walki o władzę nad światem i sobą samym.


- Tak, tylko, że ja nie będę taka obojętna! – Królewna zaczynała reagować irytacją na natarczywe pytania swojego rozmówcy. – Będę go słuchać tak bardzo jak się tylko da!


- Nie wątpię w to, moja droga. Śmiem jednak sądzić, że Twoi rodzice również słuchali cię w ten sam sposób, jednak ciągle byłaś na nich zła, że nie potrafią odpowiedzieć, ponieważ sami nie mieli takich przeżyć.


- Sugerujesz, że kiedy mój Król wróci, to będzie na mnie zły?


- Tego nie powiedziałem. Całkiem możliwe, że będzie się bardzo cieszył z powrotu, jednak ta radość może nie trwać tak długo jak jego nieobecność.


- Dlaczego mi to wszystko mówisz? Dlaczego tak nagle zacząłeś się przejmować mną i moim życiem uczuciowym?


- Mówisz tak, jakbyś była pewna, że wcześniej się nie interesowałem, a tego pewna być nie możesz. Poza tym, sama wybrałaś to, żeby odpowiadać na moje pytania w taki a nie inny sposób, zamiast zbywania mnie ogólnikami. Po trzecie w końcu, chcę ci pokazać, że ludzie którzy wybrali drogę podobną do twojego Króla bardzo rzadko z niej schodzą. Już nigdy nie przestają odczuwać pociągu do samotności, do przygód i do radzenia sobie samodzielnie. Ludzie, którzy nie wybrali drogi podobnej do nich zdają się im być ograniczeniem raczej niż radością. Dla nich wędrowanie w poszukiwaniu odpowiedzi może stać się ważniejsze od ich poznawania. Nie uważasz, że to tragiczne, kiedy osiągnięcie celu jest największą tragedią, która zabiera sens życia?


- Mówisz tak, jakbyś uważał, że lepiej jest siedzieć ciągle w domu i nie poznawać niczego nowego.


- Mówię tak, jakbym uważał, że wybór samotnego przeżywania świata jest błędny. Mówię tak, jakbym chciał Cię ostrzec przed rzeczami, których być może się nie spodziewasz, ale które są równie możliwe jak te, których oczekujesz po powrocie swojego Króla. Mówię tak, jakbym cierpiał widząc cię oczekującą na urzeczywistnienie się jakiegoś mirażu, ułudy, którą sobie zbudowałaś w ciągu tych wszystkich lat w czasie których obserwowałem cię i adorowałem z ukrycia. Nigdy nie miałem odwagi by spróbować zwrócić na siebie twoją uwagę, więc tylko rozmawiałem z tobą wtedy, kiedy było to usprawiedliwione. Nigdy nie odważyłem się na stworzenie okazji do tego, by porozmawiać z tobą w spokoju, w ciszy, bez tych wszystkich ludzi dookoła. Spacerowałem tu dzisiaj tak samo, jak robię to niemal codziennie. Nawet do głowy by mi nie przyszło, że jakimś szczęśliwym zrządzeniem sprzyjających mi sił spotkam tu dziś ciebie. Skoro jednak już to nastąpiło nie mam zamiaru zmarnować tej okazji i nie rozmawiać z tobą tak szczerze i otwarcie jak zawsze o tym marzyłem. Zawsze chciałem ci powiedzieć, że będąc na miejscu twojego Króla, którego tak uwielbiasz, nigdy bym cię nie zostawił samotnej. Ja wiedziałbym jaki skarb znajduje się tuż obok i zabrałbym go ze sobą w każdą podróż. Z radością zabrałbym cię wszędzie tam, gdzie zawsze chciałem pojechać. Wspólnie stawilibyśmy czoła wszelkim przeciwnościom, wszelkim kłodom jakie tylko świat rzuciłby nam pod nogi. Wspólnie przeżywając nie tylko przygody ale i dni spokojne budowalibyśmy związek pełen zrozumienia, jako że mielibyśmy o czym rozmawiać, co wspólnie robić i co wspominać.


Możesz sądzić, że słuchasz właśnie rozpaczliwych wynurzeń kogoś przegranego. Kogoś, kto nie wie czego jest wart, skoro prawie niczego w życiu nie przeżył, a swój czas zmarnował na włóczenie się po dworskich komnatach za tobą. Jeśli tak spojrzysz na mnie, to równocześnie będziesz musiała w ten sam sposób ocenić swoją własną egzystencję, jako że prowadzisz ją w tych samych miejscach co ja. Uwierz, że często napadały mnie te wątpliwości w chwilach słabości. Pokonałem je jednak wszystkie, wiesz dlaczego?


Dlatego, że w końcu do mnie dotarło czego chcę w życiu i co jestem w stanie zrobić, żeby to osiągnąć. Odpowiedzi na te dwa pytania są niezwykle proste, mimo ich fundamentalności. Otóż, w życiu chcę być z tobą, a jestem w stanie zrobić wszystko, żeby tak się stało. Oczywiście, za tą konstatacją nie poszło zbyt wiele czynów, jako że w gruncie rzeczy jestem bojaźliwym człowiekiem. Uwierzyłem jednak, że kiedyś będę w stanie dopiąć swego, a jeśli teraz moje wszystko ogranicza się do zwykłych rozmów od czasu do czasu to niech i tak będzie. Nie wiem, czy postawa, którą przyjąłem ma sens, nie wiem, czy wyjdzie mi ona na dobre. Wiem jednak, że jeśli miłość to trwanie przy drugiej osobie, troszczenie się o nią nawet wtedy, kiedy ona o tym nie wie i wytrwałość w dążeniu do wspólnego szczęścia, to moja Królewno, kocham cię najbardziej na świecie.


Po ostatnich słowach Króla zapadła niezwykła cisza pełna nietajonego zdziwienia. On sam był zadziwiony, że dane mu było wyrzucić z siebie to wszystko, co więził w sobie latami, a ona wciąż nie oswoiła się z myślą, że ktoś kogo zupełnie o to nie podejrzewała może żywić tak silne uczucia wobec niej. Siedziała ze spojrzeniem utkwionym w kredowy napis, który nagle zaczął się jej wydawać jakiś nierealny. Słuchała niespokojnego oddechu Króla, po którym widać było zmęczenie większe od tego powodowanego przez przebiegnięcie maratonu. Na jego czole gęsto perlił się pot, z jego ust wylatywały kłęby pary łącząc się z tymi, które uchodziły w przestrzeń z jego rozgorączkowanej głowy. Gdzieś w trakcie swojego płomiennego wywodu rozpiął swój gruby płaszcz wielbłądziego koloru i teraz wyzierała spod niego rozchełstana błękitna koszula. Stał przed nią w lekkim rozkroku z rękami w kieszeniach, ale w niczym nie przypominał tego przybitego, zasmuconego i zgarbionego Króla, który do niej podszedł. Teraz był wyprostowany, z całej jego sylwetki biła siła, która tak długo oczekiwała na swe uwolnienie. Pełne ognia spojrzenie, którym wciąż się w nią wpatrywał powodowało, że sama nie wiedziała gdzie podziać swój wzrok.


Niezliczone myśli i emocje przebiegały przez jej umysł i całe ciało, powodując fale gorąca przeplatające się z falami chłodu, nagłe drętwienie dłoni,

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów