Myśli filozofa uniwersalnej miłości
opowiadania >
A oto informacja pochodząca z wiarygodnego źródła, a jakby inaczej - po prostu z wrodzonej inteligencji filozofa uniwersalnej miłości: psychologiczne etapy przejmowania władzy nad osobowością człowieka. Po pierwsze: należy wyjątkowo delikatnie przekonywać; po drugie: stosować metodę wymownego milczenia; po trzecie: kierować logiczne rozumowanie na bezmyślną wiarę; po czwarte: wykorzystywać pod różnymi pozorami zaufanie; po piąte: kształtować świadomość za pośrednictwem nieświadomości; po szóste: wydawać różne pozwolenia; po siódme: ostrożnie wyłapywać słabe punkty; po ósme: obserwować w głębokiej tajemnicy zachowania; po dziewiąte: apelować do ukształtowanego światopoglądu; po dziesiąte: zatajać bardzo ważne informacje; po jedenaste: spokojnie manipulować ogromnym strachem; po dwunaste: udawać dobrodusznego boga. Na zakończenie pragnę zadać refleksyjne pytanie: czy warto być niewolnikiem?

Jeśli nawet zostanę zmuszony do pracy, oczywiście - wbrew własnej woli - zapewniam z całą mocą boską: będę wykonywał nie swoje obowiązki w przerażającym milczeniu, nikogo nie obdarzę żadnym uśmiechem i będę wyjątkowo spokojnie opanowany. Czy naprawdę wytrzymacie piekielnie depresyjną atmosferę, a jakby inaczej - wykreowaną przez moją osobę dzięki wrodzonej inteligencji, pardon: łaskawemu poczuciu humoru?

Tak więc aktualnie obowiązująca konstytucja gwarantuje mi wolność słowa, a tym samym: umożliwia rozwój języka poetyckiego, twórczą interpretację prawa i merytoryczną krytykę rzeczywistości.

Pytanie natomiast brzmi: dlaczego większość ludzi szuka bezbronnej ofiary, aby potem móc bezkarnie przelewać na nią własne problemy?

Człowieku, moc refleksyjna zmusza do samodzielnego myślenia - pokora, szacunek i miłość wymuszają uległe posłuszeństwo, a jakby inaczej - po prostu łaskawie zamilczę...

Czasem po prostu mam wrażenie, że do ludzi nic kompletnie nie dociera - posiadają wobec mnie tylko ogromne wymagania. Czy tak trudno zauważyć, że przez te chore, irracjonalne i głupie, a jakby inaczej - katolickie poświęcenia: omal nie dostałem wylewu przez wysokie ciśnienie, trzy razy byłem w stanie przedzawałowym serca i prawie oszalałem z powodu nadmiaru energii hormonalnej?

Człowieku, nigdy nie słuchaj ludzi, którzy ciągle mówią: jesteś w ogromnym błędzie! Oni tak naprawdę pragną narzucić tobie własny punkt widzenia - pozbawić potężnej, niesamowitej i zdrowej broni: samodzielnego, wolnego i krytycznego myślenia!

I nawet historia mogłaby być wspaniałą nauką: od monarchii dziedzicznej - dynastia Piastów (960-1370), Jagiellonów (1370-1696) i Wettynów (1696-1914) do monarchii elekcyjnej (1914-2016).


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów