Rozdział V
opowiadania >wściekła. Zrozumiał tylko ostatnie zdanie: ''To ja jestem właścicielem i ja będę decydować. Wynocha!''
Drzwi się otworzyły i dojrzał wychodzące dwie kobiety z spiętymi wyrazami twarzy. Ich spojrzenia skrzyżowały się, uśmiechnął się na przywitanie chcąc im okazać współczucie ale one zareagowały jeszcze bardziej panicznie. Jedna natychmiast opuściła wzrok na podłogę i minęła go jak najszybciej, druga zwolniła krok i spojrzała mu głęboko w oczy jakby chciała coś powiedzieć zamiast tego oczy zaczęły jej drżeć, źrenice skakały z jednego miejsca na drugie jak błędne ogniki. Zatrzymał sie i czekał ale jej oczy zaczęły łzawić, opuściła wzrok i jak koleżanka zawstydzona uciekła w głąb korytarza.
Miał ochotę skląć Sonię za takie traktowanie ludzi. Despotka! Znał ją na tyle aby wiedzieć, że to wyuczona wyższość wykorzystująca słabość innych. Nigdy się nie bał ludzi krzyczących i silniejszych. Większość z nich jest po prostu słaba i wystraszona. Nie potrafią wpłynąć na podwładnych mądrym słowem czy przykładem to używają strachu do narzucania swej woli innym. Przekroczył próg w bojowo - chłodnym nastroju.
- O! Dzień dobry kochanie. Już tak wcześnie? Mam nadzieję, że dobrze spałeś?
W myśli opadła mu ze zdziwienia szczęka ale nie mógł okazać jej zdziwienia, wiec zagrał ''skamieniałą twarzą''. Oglądał bez emocjonalnie jak zmienia się jej charakter ze wściekłej dyrektorki w troskliwą kochankę. Poprawiła kosmyk, który opadł jej na czoło kiedy kłóciła się z pracownicami. Wykonał ten gest specjalnie czy przypadkowo? Była w stresie czy chciała go „ugłaskać”?
- Co się dzieje? – bez przywitania.
- No wiesz. Kryzys. Wszyscy są nerwowi. Ludzie coraz mniej czytają. Sprzedaż książek spada.
- Tak. Tragedia. Będziesz musiała na urlop wybrać się w Tatry a nie na Karaiby. Nie wiem jak wytrzymasz takie obciążenie psychiczne?
Spojrzała na niego krzywo ale pohamowała się z obronną odpowiedzią. Uśmiechnęła się jak zawodowy kelner do pijanego klienta.
- Oj. Jednak źle spałeś. Droczysz się ze mną?
- Nie tak ostro jak ty z pracownikami.
Jej uśmiech znikł gdzieś wciśnięty między segregatory z napisem rzeczy zbyteczne i nie przynoszące zysku.
- Marnie ci idzie z przeprosinami. Nie tworzysz dobrego nastroju abyś mógł wrócić dziś do mnie na noc.
- Mówisz poważnie?
- A co? Przecież chyba wczoraj wszystko sobie wyjaśniliśmy.
- Wczoraj to nie była rozmowa. Wczoraj byłem pijany i to wykorzystałaś. Dziś jestem trzeźwy i teraz rozmawiamy.
- Nie. To ty gadasz. Ja cię słucham.
- To dobrze. W takim razie powiem to krótko i zwięźle. Rezygnuję z pracy.
- Teraz to ty nie mówisz poważnie - roześmiała się diabolicznie. - Nie możesz! Na razie koszty wydania twojej książki są większe niż przychody ze sprzedaży. Jeżeli zerwiesz ze mną umowę zapłacisz! A co z twoją drugą książką? Wyrzucisz do śmieci?
Nie odpowiedział. Mierzyli się wzrokiem przez długą chwilę. On nie zmienił wyrazu twarzy, za to ona coraz bardziej zaczynała przypominać pracownice, która opuściła jej biuro jako ostatnia.
- Chyba nie myślisz o tym poważnie! Pracowałeś nad nią bezustannie od kilku miesięcy.
- Moja praca to tylko myśli zapisane na cyfrowym przenośniku o mało istotnym znaczeniu dla przeciętnego człowieka. Zniszczę je bez cienia żalu. Tak samo jak opuściłem twój dom.
- Ty egoisto! - wywrzeszczała wzbudzając w pomieszczeniu hałas wprowadzający drżenie powietrza, które odbiło się o zamknięte drzwi. - Wynoś się z mojej firmy i spodziewaj się wezwania do sądu!
- To nie jest twoja firma. Twoja matka ją zbudowała na złość swemu mężowi aby udowodnić, że potrafi zadbać o siebie bez mężczyzny. Ty robisz to samo ale nie zaczęłaś od zera. Nigdy nie będziesz lepsza od niej.
- WYPIERDALAJ!
- Pewnie, że wychodzę. I pójdę się pierdolić ale już nie z tobą - był coraz spokojniejszy.
- Ty chamie! Żadna cię nie zechce, bo nawet solidnie zerżnąć nie potrafisz! - Zrobiła się czerwona ze złości.
- A to ciekawe! Moje znajome mówiły co innego. Poznałem w hotelowym barze dwie atrakcyjne dziewczyny. Ruda strasznie wrzeszczała przy orgazmie a ta druga, brunetka przeklinała przy stosunku jak szewc. Wariatki. Dosłownie obydwie wariatki!
- Łżesz jak pies! - wywrzeszczała.
- Nie! Pies szczeka, żre, jebie i sra gdzie chce ale nigdy nie kłamie bo nie potrafi. To człowiek kłamie a nie zwierzęta. To chyba wszystko co mamy sobie do powiedzenia. Cześć.
Uśmiechnął się i zamknął za sobą drzwi bardzo delikatnie zostawiając Sonię samą sobie. Poczuł rozluźnienie wracając przez korytarz, serce rwało go do przodu, na świeże powietrze, w wolność. Ostatni raz rozejrzał się po redakcji, pracownicy pozamykali się w swych biurach w chwili kiedy on wychodził z biura naczelnej, musieli słyszeć wszystko i na moment zapadła w redakcji absolutna cisza. Zupełnie jak na polu po średniowiecznej krwawej bitwie.
Opuszczając budynek rosnące w nim uczucie wolności zaburzyło nagłe wrażenie, że zrobił coś bardzo złego. Przesadził ze słowami i zostawił samotną, cierpiącą kobietę na szczycie świata gdzie nie ma komu ufać. Z drugiej strony, on też został sam ale wytłumaczył sumieniu, że ona miała pieniądze i to w życiu liczy się najbardziej. Zapomniał o swej winie wnioskując, że Sonia dostała to na co zasłużyła a jednak, na samym dnie serca opadła jakaś kropla silnej trucizny i wsiąkła w tkankę przedostając się do krwiobiegu zaczynając proces powolnej degradacji mózgu. Coś było nie tak.
Eh. Ten dzień musi się skończyć tylko w jeden sposób. Kierunek centrum, bar pełen wesołych ludzi, jeden kieliszek, drugi, trzeci... I tak jakoś poleci. Przynajmniej dziś.

- Boli? - Lekarz ściągnął opatrunek i zajrzał pod spód marszcząc brwi i zwężając usta.
Ofiara nie odpowiedziała tylko zacisnęła kurczowo zęby, zasyczała i zaczęła gwałtownie oddychać. Lekarz pokiwał głową zawiedziony i westchnął.
- Jeszcze trzyma pana kac a będzie boleć jeszcze mocniej. Mam bardzo złą wiadomość, poparzenie pierwszego stopnia, blizny będzie pan miał już do końca życia. Przykro mi. Pamięta pan coś z poprzedniego dnia?
Konrad zaprzeczył delikatnym ruchem głowy ograniczonym przez bandaże i ból jaki rozdzierał go od środka i na prawej stronie twarzy.
- Mniejszy problem

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-11-25 09:46:25, Ocena: 5.0
Moim zdaniem trochę za długie zdania, rozdzielane w złych miejscach przecinkami. Ale widać duża pracę nad testem. Błędy, które popełniałeś wcześniej znikają,a to duży plus. Historia też niczego sobie. Rozwija się coraz bardziej:)

Ocenił/a na: 5
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów