Rozdział V
opowiadania >to ręka, szybko się zagoi. Musiał się pan bronić i trafił pan w czaszkę albo w ścianę zamiast w przeciwnika. Złamanie częste u bokserów. Tak to już jest po alkoholu, kiedy człowiek robi sobie w życiu wrogów. Policja czeka na korytarzu. Ma pan dość siły aby odpowiedzieć na pytania? Mogę im powiedzieć, że nie jest pan w stanie ale oni mocno naciskają. Dziwna sprawa... To jak? Mogę ich wpuścić?
- Czy... - Trudno było mu wymówić słowa, ledwie co otwierał usta tworzące wąską szparę, przez którą słowa wypadały bardzo zminimalizowane - ... człowiek ma jakikolwiek wpływ na to czego chce czy nie chce? Życie się toczy a my jesteśmy jak piłeczki w losowaniu totolotka. Właśnie zostałem wybrany, dziś wygrałem przesłuchanie.
Lekarzowi uniósł brwi. W myśli pojawiło ostrzegawcze światełko i natychmiast trybiki w jego głowie zaczęły intensywnie pracować, zgrzytając i stukając aż z szafek pamięci wysunęła się szuflada z imionami przyjaciół poznanymi na studiach medycznych i wyciągnięta została teczka z imieniem i nazwiskiem najlepszego psychologa jakiego znał. Był tu potrzebny jak cholera.
- Hmm. Pójdę z nimi pogadać a pan niech postara się zasnąć. Dostanie pan zaraz środki uspakajające, które pomogą panu jak najszybciej zasnąć.
Znikł za drzwiami w pośpiechu zostawiając Konrada samego w pustej szpitalnej jednoosobowej salce. Z korytarza dobiegły szepty lekarza rozmawiającego z dwoma innymi mężczyznami. Konrad nie dosłyszał słów ale z tonu głosu lekarza wywnioskował, że stawiał opór dwóm spokojnym cichym i stanowczym głosom. Rozmowa ucichła kończąc się dźwiękiem kroków oddalających się w głąb korytarza. Zapadła cisza w której ból twarzy wydawał się krzyczeć, pacjent wbił palce w pościel gniotąc i ciągnąc ją jakby chciał ją wyrwać spod ciężaru własnego ciała albo unieść się, podnieść ciało nad łóżko i lewitować. Odciąć od ziemi i bólu jaki przynosił człowiekowi upadek z dużej wysokości. Zniwelować konsekwencje prawa ciążenia, bo jak Ikar im wyżej wzlecisz tym boleśniej upadniesz.
Niemal udało mu się odfrunąć od przygnębiających myśli i wspomnień poprzednich dni ale do rzeczywistości przywróciło go nagłe wtargnięcie do środka dwóch mężczyzn. Przymknęli po cichu drzwi i zbliżyli się do łóżka. Jeden od stanął od strony okna i milczał, drugi podsunął sobie krzesło, obrócił je oparciem do przodu i usiadł w szerokim rozkroku opierając ręce o oparcie. Nie odezwał się a już było wiadomo, że jest pewny siebie i bezczelny.
- Jak się pan czuje? Lekarz mówił, że nie jest pan w dobrym stanie chociaż sam pan podobno twierdzi inaczej. Możemy zadać kilka pytań? Nie musi pan odpowiadać zdaniem, wystarczy kiwnięcie głową na ''tak'' lub ''nie''.
Gliniarz od strony okna nie odzywał się tylko spoglądał na Konrada wyłapując każdą mimikę nieobandażowanej połówki twarzy.
- Proszę pytać. – Konrad postarał się mówić głośno i wyraźnie chociaż był to dla niego ogromny wysiłek.
- To świetnie! Podobno jest pan początkującym pisarzem? Fascynujące, chociaż osobiście nie przeczytałem nawet szkolnych lektur a jednak osiągnąłem sukces w policji. Wie pan, przez ciężką pracę, determinację i rozum. Nie muszę wiedzieć wszystkiego co się dzieje na świecie wystarczy mi ten mój mały, skromny świat. A pan od zawsze był pisarzem?
- Jestem od niedawna i można powiedzieć, że już nim nie jestem. Straciłem pracę.
- Nie tylko pracę jak widać - gliniarz szczerząc zęby zerknął na partnera. - Brakuje panu pół twarzy! Na pewno nie pamięta pan co się stało? Ma pan wrogów w pracy? Ktoś życzy panu śmierci?
Trzeba naprawdę kogoś nienawidzić aby wkraść się do hotelu ze żrącym środkiem, napaść człowieka w jego własnym pokoju i trwale okaleczyć jego twarz. To jest ściśle zaplanowane działanie a nie przypadkowa próba morderstwa w afekcie. Ktoś pana nienawidzi bardziej niż własną wolność. Co pan narobił?
- Napisałem idiotyczną powieść i ponoszę teraz konsekwencje.
- A co? Ma pan chorego psychicznie fana?
- Na boga nie. Fana? Nie mam fanów, książka się nie sprzedaje.
- Skąd pan wie, że to nie fan. Przecież nic pan nie pamięta to skąd ta pewność, że to nie jakiś czytelnik głupot jakie pan wymyślił.
Gliniarz przenikliwie przeszył wzrokiem leżącego jakby chciał dobić umierającego na polu bitwy. Konrad poczuł niechęć jaka biła od strony stróża prawa do jego osoby. Uwaga o głupotach jakie napisał była dość wymowna. Nie znali go, nie szanowali i nie wierzyli mu.
- Nie wiem jak panom pomóc.
Zamknął oczy ze zmęczenia i bólu jaki go przeszył dokładnie w chwili kiedy do salki weszła starsza, surowa pielęgniarka.
- A panowie co tu robią? Przecież doktor zabronił rozmawiać z pacjentem i wyraził się chyba
jasno! Proszę natychmiast wyjść!
- My właśnie wychodziliśmy. - Wstał i zasunął grzecznie krzesło. - Zanim pan zaśnie... Odwiedziliśmy już pańską byłą pracodawczynie. Pani Sonia to oryginalna kobieta, bardzo się przejęła pańskim wypadkiem, co prawda nie tak jak jej pracownicy... Ale wyjdzie pan ze szpitala to czeka pana niezły szok. Sam pan zobaczy. Powodzenia. Przyda się panu.
Konrad z ulgą przyjął opiekę pielęgniarki i sztuczny chemiczny sen jaki mu podarowała na polecenie troskliwego lekarza. Odpłynął do koszmaru jaki był tylko początkiem tego co mu przyniosło życie.

Izolacja szpitalna odrywa cię na krótki czas od codziennego życia. Sen, odwiedziny, lekarz, znowu sen i tak w kółko. Ciężko jest powrócić do rzeczywistości kiedy podczas rehabilitacji, zamiast poczuć się lepiej słyszysz słowa zniechęcające do życia.
- Oj synek, synek. Mówiłam ci na samym początku, że ta kobieta mi się nie podoba. Zobacz jak przez nią skończyłeś.
Te same słowa co wczoraj i w zeszłym tygodniu. Aż chce się powiedzieć dość i wyjść z siebie.
- Mamo. Proszę cię przestań! To nie jej wina.
- To czyja jak nie jej? Co ci się stało tamtego dnia?
- Mówiłem już, nie pamiętam.
- Nie. Ty wiesz. Tylko nie chcesz ze mną rozmawiać. – dodała smutnie w kierunku pustego kąta, jakby rozmawiała z duchem męża a nie z synem leżącym tuż obok.


Zapadła cisza. Kobieta siedzi jak na rozżarzonych węglach i rozgląda się bez celu siląc się aby powstrzymać

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-11-25 09:46:25, Ocena: 5.0
Moim zdaniem trochę za długie zdania, rozdzielane w złych miejscach przecinkami. Ale widać duża pracę nad testem. Błędy, które popełniałeś wcześniej znikają,a to duży plus. Historia też niczego sobie. Rozwija się coraz bardziej:)

Ocenił/a na: 5
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów