Rozdział V
opowiadania >pytania, które cisną się na usta ale wie się, że odpowiedzi i tak się nie dostanie.
- Sama mi kiedyś powiedziałaś, że są problemy z którymi musimy sobie radzić sami.
Pożałował słów jeszcze zanim skończył zdanie. Pośpiech! Cholerny pośpiech. Trzeba trzy razy zastanowić się co powiesz, bo możesz kogoś bardzo zranić kilkoma słowami wbitymi jak szpilka w oko. Stara kobieta opuściła głowę i zalała się łzami.
- Mamo! Przestań. To zła przeszłość. Trzeba o niej zapomnieć a brać z sobą, tylko to co dobre. Ważne, że wydałem książkę. Przynajmniej raz dokończyłem coś co zacząłem.
- Oj, tak. - wytarła łzy do haftowanej chusteczki - Ojciec byłby z ciebie dumny.
- Nie. Nie byłby. Zresztą nie robiłem tego dla niego. On pewnie wolałby żebym wstąpił do wojska, policji lub robił cokolwiek ''męskiego''. A ja wybrałem coś zupełnie innego i przegrałem. Pewnie by ze mnie teraz szydził.
- Tego nie możesz wiedzieć, przecież osiągnąłeś sukces, piszą o tobie w gazetach. Tylko za jaką cenę? Jak ty teraz będziesz żył? Znajdziesz jakąś normalną kobietę z taką twarzą. Boże drogi! Przepraszam! - Znowu zaczęła wycierać nos w chusteczkę.
- Heh. Będziesz na mnie skazana do końca życia i będziesz mnie całować w lewy policzek. To cała różnica.
Próbował się uśmiechnąć ale ból mu nie pozwolił, matka to zauważyła i zmartwiła się jeszcze bardziej. Musiał udawać, że ból go opuścił i szybko chciał zmienić temat rozmowy na inny aby przestała myśleć o jego twarzy.
- Piszą o mnie? W jakiej gazecie?
Wolałby zostać już sam, udawanie sprawiało mu wiele trudu ale nie potrafił wyprosić matki. Zadał pytanie chociaż w ogóle go to nie interesowało.
Kobieta przestała miętolić mokrą chusteczkę, sięgnęła do torebki i wyciągnęła starannie poskładaną gazetę.
- Dziennik zachodni, w sobotnim wydaniu piszą, że autor besss... Coś po angielsku, nie wiem co to za słowo. Dalej piszą... został napadnięty w swym hotelowym pokoju i okaleczony. Artykuł jest na drugiej stronie i zdjęcie dali te z książki. Jaki ty tu byłeś wtedy przystojny, zupełnie jak ojciec.
I znowu się rozpłakała ale Konrad zignorował lament matki, ocknął z letargu i otworzył szeroko jedno oko niedowierzając własnym uszom.
- Mamo co ty powiedziałaś? Co napisali? Autor czego?
Kobieta uspokoiła się, rozłożyła gazetę i zaczęła powoli czytać, skupiając się na każdym słowie, mrużąc zmęczone smutkiem i wiekiem oczy oraz zwilżając po każdym zdaniu spierzchnięte usta.
- No piszą: W hotelu Qubus miał miejsce brutalna napaść. Nowy, młody, dobrze zapowiadający się pisarz został oblany żrącym środkiem który oszpecił na trwałe twarz...
- Co??? Daj mi ją!
Gwałtownym ruchem wyrwał matce gazetę i z trudem wstał z łóżka aby zbliżyć się do okna. Ledwie co utrzymał równowagę po zrobieniu kilku pierwszych kroków po kilkudniowym bezruchu. Z trudem rozłożył gazetę drżącymi dłońmi aby przyjrzeć się kolorowemu papierze w słonecznym świetle.
Jedno, nie obandażowane oko łzawiło i nie mógł na początku zobaczyć układu strony a co dopiero liter. Przetarł oko, mrugnął kilka razy i ze zdumieniem dojrzał swą postać. Zdjęcie zrobione na prośbę Sonii u zawodowego fotografa, które było umieszczone z tyłu książki, w gazecie zajmowało ćwierć strony, w mózg wbiła mu się gruba trzcionka tytułu krzyczącego: Autor bestselleru oszpecony! Zakręciło mu się w głowie, zaczął czytać głośno i pośpiesznie.
- Nakład pięciuset egzemplarzy rozszedł się szybko po pochlebnej opini krytyków literackich i rezenzji w tematycznej prasie. Jeszcze przed wypadkiem pisarza, zrobiło się głośno o jego książce, ponieważ wydawnictwo w którym autor był zatrudniony wstrzymywało promocje i dostawy swego produktu. W ciągu poprzedniego tygodnia do księgarni w całym kraju dotarła wreszcie nowa dostawa powieści wspomnianego autora i rozeszła się w błyskawicznym tempie...
Gazeta cicho opadła na ziemie jak klonowy liść. Konrad zakołysał się niebezpiecznie, więc przytrzymał się parapetu okna i opuścił głowę.
- Synku, co to oznacza?
Pacjent szarpnął za klamkę szpitalnego okna i otworzył je szeroko, stanął w przeciągu świeżego powietrza i wziął głęboki oddech wypełniając płuca do granic powierzchni i wytrzymałości na ból twarzy. Zdrowa połowa twarzy zrobiła się nagle sina.
- Jak to? Nic już z tego nie rozumiem. Co jest? Do kurwy nędzy o co tu chodzi? Jakim cudem...do chuja!
- Synek jak ty się odzywasz? - zaprotestowała cicho kobieta.
Zakołysał się ponownie, tym razem nie chwycił równowagi i nieprzytomny runął na ziemię jak długi.

- Tak się tu znaleźliśmy?
- Nie. Ja się tu tak znalazłem. Ty pojawiłeś się później.
- Co się dokładnie stało?
- Mogę opowiadać po swojemu? Tak, żebyś mnie zrozumiał no i żeby było ciekawiej.
- Dobra. Poczekam. Rozumiem, że Sonia to była zła kobieta?
- Nie. Nie ma złych ludzi. Są tylko słabi ludzie, którzy dają się ponieść złemu prądowi. Ludzie, którzy nie wiedzą czego chcą.
- Nie rozumiem, przecież tak można powiedzieć o wszystkich.
- Oczywiście. Nie wyłączając ciebie.
- O co ci chodzi?
- Ciągle pytasz. Koniecznie chcesz wiedzieć już i wszystko. Nie możesz mi zaufać i poczekać?
- Ale na co?
- Na wiedzę, która pozwoli ci zwyciężyć.
- Możesz mówić jaśniej?
- Czy rodzice prowadzą za rękę swe dziecko przez całe życie? Nie mogę dać ci prostej odpowiedzi sam musisz dojść do właściwych wniosków inaczej będziesz stawiał opór jak uparte dziecko.Lekarz badał puls kiedy pacjentowi powróciła przytomność. Nie zadawał pytań, spojrzał mu tylko na twarz i opuścił wzrok z powrotem jakby w oczach nie dojrzał objawów jakiejś groźnej choroby. Spokojnie wykonywał swoje czynności w asyście surowej ale oddanej pracy pielęgniarki, która wcześniej przegoniła gliniarzy.
- A więc już pan wie? Wyrzuciłem ze szpitala sporo ludzi kiedy był pan w śpiączce farmakologicznej. Nie pozwalałem dopuszczać do pana prasy. Nie był pan gotowy. Chciałem to jeszcze przedłużyć, pańska matka współpracowała i zadziwiająco długo wytrzymała z milczeniem. Jak się pan teraz czuje?
- Czy ktoś chciał mnie odwiedzić poza moją matką? - Zapytał stanowczo ignorując troskę lekarza.
Lekarz spojrzał na pielęgniarkę a ona

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-11-25 09:46:25, Ocena: 5.0
Moim zdaniem trochę za długie zdania, rozdzielane w złych miejscach przecinkami. Ale widać duża pracę nad testem. Błędy, które popełniałeś wcześniej znikają,a to duży plus. Historia też niczego sobie. Rozwija się coraz bardziej:)

Ocenił/a na: 5
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów