Rozstanie. Prolog.
opowiadania >Panował półmrok. Na niebie pojawiały się pierwsze gwiazdy a wiatr lekko muskał chłodem rozpalone policzki dziewczyny. Patrzyła przed siebie wzrokiem przepełnionym nieobecnością i ciepłem. W powietrzu unosiło się poczucie spełnienia, zaufania i wyrozumiałości. W ręku trzymała kartkę, którą podarła na kawałki i a następnie oddała światu. Wiatr porwał strzępy ze sobą i rozrzucił po ulicy, część na chodniku część na jezdni. Okna odbijały kolorowy zachód słońca przez co przestrzeń zdawała się nierealna.


Jej piękne, szare oczy rozbłysły, przecinając niewyraźny półmrok, kiedy ostatni kawałek znalazł się na ziemi. Zamknęła je i westchnęła głęboko. Wiedziała, że tego właśnie potrzebuje. Chciała być wolna, zależna tylko od siebie pełna spokoju i zaufania. Wiedziała, że ufać może jedynie sobie. Ani rodzinie, ani przyjaciołom, tylko sobie. Sama nigdy siebie nie zawiedzie, bo będzie walczyć o siebie do ostatniej chwili. Wdychanie chłodnego, rześkiego powietrza oczyszczało jej organizm z przeszłości. Z każdego głębokiego zakamarka jej ciała. Miała ochotę śmiać się głośno i tańczyć.


Kiedy zaczynało robić się całkiem ciemno ruszyła w drogę powrotną do swojego mieszkania. Kraków był utkany z baśni i czarujący. Uśmiechnęła się widząc nadjeżdżający niebieski tramwaj. „Ostatni raz” – pomyślała. Słońce zaczęło znikać za Kopcem Kościuszki. Rozlało się po niebie a kolorowa jajecznica prawie zgranatowiała. Jazda do domu trwała na ogół pół godziny. Nigdy nie czytała książki w tramwaju. Miasto ją wciągnęło. Architektura, kultura i ludzie… Ludzie interesowali ją najbardziej.


Codziennie rano z ciekawością przyglądała się swojemu chłopakowi, kiedy spał. Jej kasztanowe włosy miękko opadały na jego klatkę piersiową, gdy się nad nim pochylała i próbowała odgadnąć o czym on może śnić. Kiedy otwierał czarne, zaspane oczy i przyglądał jej się przez chwilę, nierozumiejąc co się dzieje, uśmiechała się do niego. Kochała te oczy i jednocześnie szalenie się ich bała, mimo że nigdy nie zrobiły jej krzywdy. Sebastian był wyrozumiały. Za bardzo wyrozumiały. Zastanawiała się w jaki sposób ma mu powiedzieć prawdę i jak on ją przyjmie.


Kiedy tramwaj zatrzymał się na jej przystanku, nie miała siły, aby wstać z miejsca i wysiąść. Przejechała przystanek i wysiadła na następnym. Postanowiła przejść się, aby nabrać dystansu do reakcji chłopaka. Ciągle nie potrafiła zrozumieć, dlaczego on tak gorliwie chce z nią być.


Osiedle było puste i ciche. Szła sama. Nikt jej nie mijał, ani nie szedł za nią. Dziękowała za to Bogu, że może spokojnie pokonać ten dystans. Drzwi były jak zwykle otwarte, kiedy był sam. Weszła do małej kawalerki, w której nie było przedpokoju ani kuchni. Tylko sypialnia z aneksem. Zauważyła, że mieszkanie jest wysprzątane z radia rozbrzmiewają piosenki Celine Dion. Po cichutku zdjęła buty na obcasie i torebkę, które schowała do drewnianej szafy, znajdującej się tuż przy drzwiach. Skrzypnięcie drzwiczek zdradziło jej obecność.


- To ty kochanie? – krzyknął spod prysznica w łazience.


- Tak! – odpowiedziała i usiadła. Nie musiała nic dopowiadać. Nie chciała. Usłyszała jak mężczyzna zakręca kurek i za chwilę wychodzi z łazienki. Przyjrzała mu się uważnie. „Po raz ostatni” – znów pomyślała. Jego ciało było piękne. Sebastian miał ciemną karnację, czarne oczy i włosy. Nie należał do mężczyzn bardzo stanowczych ani pewnych siebie, ale miał w sobie to „coś”, co przyciągało uwagę. Był zabawny, bardzo sarkastyczny i szalenie inteligentny. Uśmiechnęła się smutno na jego widok i szybko spuściła wzrok, gdy on zauważył, że mu się przygląda.


- Co jest mała? Nie wyglądasz za dobrze… - usiadł obok niej i przytulił. – Coś się stało?


- Wszystko w porządku. – Zdobyła się na uśmiech. Nie potrafiła mu powiedzieć, przez co czuła się jeszcze gorzej. – Kochasz mnie?


- Co to za pytanie? – zdziwił się. – Przecież wiesz, że tak. Co jest Iza?


- A co byś zrobił, gdybym odeszła? – Dodała mniej pewniej.


Ściągnął brwi i spojrzał na nią podejrzliwie. Widziała jak zastanawiał się nad odpowiedzią. Zawsze wszystko brał do siebie bardzo poważnie.


- Dałbym sobie radę. – Odparł ze szczerością dziecka. Nie przeszło mu to przez gardło łatwo, ale właśnie za to go kochała. – Gdybym musiał zostać sam, dałbym sobie radę. Przecież wiesz, że zawsze sobie poradzę i nie musisz się o mnie martwić. – Spojrzał jej głęboko w oczy. Nie musiała mu za to dziękować. Całe jej ciało to robiło, ale nie wiedziała co ma mu powiedzieć dalej. Czy iść za ciosem, czy czekać. A jeśli czekać? Jeśli tak to na co, skoro podjęła już decyzję…


- Chciałabym odejść. – Powiedziała cichutko wpatrzona w swoje dłonie. – Bardzo chciałabym odejść. – Poczuła jak drgnął. Nie widziała jego twarzy, ale wyczuła, że jest zdenerwowany.


- Dlaczego? – zapytał, gładząc ją po głowie.


- Ponieważ muszę to zrobić dla siebie. Nie jestem gotowa na poważny związek i na myślenie o rodzinie. Nie potrafię dzielić z tobą mieszkania i życia. Muszę wyjechać… - Urwała, słysząc jego ciche westchnięcie. Przytulił ją do siebie a ona nie zaprotestowała.


- Dobrze to przemyślałaś? – szepnął w jej ucho, aby nie poznała, że drży mu głos.


- Tak. Musiałam do tego dojrzeć, ale teraz już wiem.


- Dobrze. Jeżeli jesteś tego pewna dobrze, obiecywałem ci, że nigdy cię do siebie nie przywiążę. – Podniósł się i zaczął ubierać. Patrzyła na niego z wdzięcznością i zastanawiała się dokąd ją ta decyzja zawiedzie… Czy pozna jeszcze kogoś podobnego do niego? Kogoś tak dobrego?


- Pewnie jesteś głodna, chodź! – Chwycił ją za rękę i pociągnął w kierunku małego kwadratowego stołu. – Coś nam przygotowałem. – Kiedy wyjął z lodówki pieczonego kurczaka, i butelkę wina zamarzyła o kominku, ale wiedziała jakie są realia. Kochała go za jego troskę. Zawsze myślał najpierw o niej później o sobie, mimo że nie miał kieszeni wypchanych pieniędzmi.


- Jesteś kochany! – Była bardzo głodna, od rana nie miała nic w ustach, bo nie potrafiła nic przełknąć. Teraz, kiedy wszystkie zmartwienia poszły w niepamięć, była niemal nieprzytomna z głodu. Zjadła swoją porcję z pośpiechem ale z gracją.


W mieszkaniu panował półmrok. Jedynie fioletowa lampka przy łóżku była włączona i wieża, której wyświetlacz również emanował fioletami. Za oknem widać było ulicę, którą co chwilę przecinały pojazdy i rozdzierały ciemność światłami. Dzisiaj mieszkanie wydało jej się całkowicie nieznane. Zbyt czyste, ciche i tajemnicze. Cienie, chodzące po ścianach przypomniały jej mroczne zakamarki jej duszy. Przypomniała sobie jak bardzo dała się we znaki Sebastianowi a mimo to ona od

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Whistler61 Linia koment
Dodany:2016-06-16 01:53:38, Ocena: 5.0
Whistler61 Linia koment
Dodany:2016-06-16 01:56:24, Ocena: 5.0
Przypomina mi pewną niedawną sytuację... i imię... do tego napisane w prosty, choć opisowy sposób. Ale co najważniejsze mówi, że obie strony w związku mają uczucia i że każde z nich może być zranione sytuacją rozstania.
Whistler61 Linia koment
Dodany:2016-06-16 01:56:44, Ocena: 5.0
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów