Spotkanie
opowiadania >
SPOTKANIEMężczyzna siedział przy kawiarnianym stoliku ustawionym tuż obok głównej promenady wiodącej w kierunku plaży. Czytał w skupieniu książkę i wydawało się, że w ogóle nie zwraca uwagi na tłumy ludzi przewijające się obok niego. Co pewien czas sięgał po filiżankę z kawą nawet na chwilę nie odrywając oczu od czytanego tekstu. Niespodziewanie jego uwagę rozproszył przeraźliwy dźwięk nieudolnie odsuwanego krzesła, którego aluminiowe nogi szorowały po chodniku.


Uniósł nieśpiesznie wzrok znad książki. Do stolika przy którym siedział próbowała dosiąść się wysoka blondynka o mocno spalonej słońcem skórze. Próbowała, ponieważ w rękach miała wiele różnych toreb z nazwami znanych domów mody, które chciała najpierw za wszelką cenę ustawić na krzesłach, jednak w żaden sposób jej to nie wychodziło. Kolejne ruchy powodowały tylko coraz bardziej przeraźliwe dźwięki przesuwających się mebli.


− Do jasnej cholery – zaklęła – Co za….


Mężczyzna przypatrywał jej się z pełnym spokojem i dość dużą uwagą. Kobieta niewątpliwie zwracała na siebie dużą uwagę swoją urodą jednak ogólnie jej wygląd był bardzo wyzywający i tandetny.


Po chwili umościła się centralnie na środkowym krześle, a torby spoczęły rozlokowane bo obu jej bokach. Mężczyzna zauważył, że pomimo iż były dobrze ustawione, to kobieta wciąż trzymała je w rękach, jak by bała się, że ktoś je ukradnie.


Patrzyła na niego z wyraźnym niesmakiem.


− Szukam cię wszędzie, a ty sobie ot tak, tu siedzisz? – wypaliła – Co ty tu w ogóle robisz?


− Czytam – odparł mężczyzna.


Kobieta westchnęła głęboko.


− No ale jak ty w ogóle możesz się tak zachowywać! – niemal krzyknęła na niego – Co ty sobie w ogóle wyobrażasz? Że ja tak będę za tobą łaziła i cię szukała?


Przy każdym wypowiadanym przez nią słowie ręce zabawnie się ruszały mimowolnie potrząsając papierowymi torbami, które szeleściły złowrogo. Mężczyzna nic nie odpowiedział. Patrzył na blondynkę, a ta najwyraźniej nakręcała się coraz bardziej.


− Przecież się umówiliśmy, ty znikasz, ja na ciebie czekam – mówiła z taką pasją – W ogóle to myślałam, że uciekłeś!


− Dlaczego miałbym uciekać? – zapytał mężczyzna.


− No nie wiem, tak sobie pomyślałam, że dla ciebie to był jakiś jeden numerek na jedną noc i tyle – odpowiedziała – Że to wszystko co mi mówiłeś to tylko tak wiesz, dla bajeru żeby mnie przelecieć.


Mężczyzna powoli odłożył książkę na stół i sięgnął do wiszącej na oparciu krzesła marynarki. Wyciągnął z niej portfel, a z niego po chwili nieco zgięte zdjęcie. Rozprostował je i położył na stoliku przed kobietą. Blondynka nareszcie uwolniła ręce z toreb i podniosła fotografię. Patrzyła na nią z dziwnym wyrazem twarzy, na której mieszało się zdziwienie z głębokim niezrozumieniem. Przyglądała się zdjęciu dłuższą chwilę, odwróciła je jakby spodziewała się tam znaleźć jakieś wyjaśnienie i znów spojrzała na przód.


− Brat – powiedział mężczyzna spokojnie – Mój brat bliźniak. Obawiam się, że to właśnie z nim miała pani przyjemność się poznać.


Kobieta patrzyła to na zdjęcie, to na mężczyznę i wydawało się, że chciała coś powiedzieć, ale tylko szeroko otworzyła usta.


− Odpowiem od razu na przypuszczalnie pani kolejne pytanie – kontynuował mężczyzna – Niestety nie wiem gdzie jest, chociaż słyszałem że pojawił się tutaj przedwczoraj. Dodam jeszcze, że nie utrzymuję z bratem zbyt serdecznych kontaktów.


− Ale…. – wydukała blondynka – No ale, że…. pan i brat….?


− Niestety muszę nadmienić również, iż nie jest to pierwszy raz w którym działania mojego brata stawiają mnie w dość krępującej sytuacji. Mogę tylko zaoferować, iż jeżeli jakimś przypadkiem się z nim spotkam to pozwolę sobie na przypomnienie mu pani osoby. Jak ma pani na imię?


− A…aaa….Aldona – wydukała blondynka, do której powoli docierała cała sytuacja.


Mężczyzna nieśpiesznie podniósł książkę i wrócił do czytania. Kobieta siedziała jeszcze chwilę na miejscu jak by układając sobie wszystko w głowie. Chciała coś jeszcze powiedzieć, ale wydała z siebie tylko ciche jęknięcie po czym położyła zdjęcie na stoliku i z niemałym trudem pozbierała wszystkie swoje torby. Krzesła ponownie zazgrzytały i blondynka wstała.


− No to tego – powiedziała – Do widzenia.


− Moje uszanowanie – odparł mężczyzna nie odrywając wzroku od książki.


Blondynka dosunęła nogą krzesło na miejsce i po chwili zniknęła w tłumie przechodniów. Mężczyźnie jednak nie było dane dalsze, spokojne czytanie książki. Dosłownie po paru minutach do jego stolika dosiadł się wychudzony brunet, dość niechlujnie ubrany. Tym razem krzesła nie skrzypiały.


− Matko ile narodu! – powiedział ocierając czoło z potu – I gorąc jaki!


Mężczyzna nic nie odpowiedział. Nie przerwał nawet czytania. Brunet kręcił się na krześle rozglądając się wokoło. Odprowadził wzrokiem parę kuso ubranych wczasowiczek przyglądając się im nachalnie.


− Chodź stary – powiedział po chwile do mężczyzny – Długo będziesz tak czytał?


− Do końca rozdziału, jeszcze parę stron.


− Cholery można dostać z tym twoim czytaniem – odparł brunet i wrócił do przyglądania się przechodzącym kobietom.


Po paru chwilach wyraźnie mu się to znudziło i zwrócił uwagę na zdjęcie leżące na stoliku. Podniósł je i przyjrzał się z uwagą.


− To jest to z wczoraj? – zapytał – To co robiliście na warsztatach z photoshopa?


− Tak – odpowiedział mężczyzna.


− Eeeee, świetnie wyszło – pochwalił brunet – Dla mnie bomba.


Mężczyzna zamknął książkę i popatrzył na kolegę.


− Tak – odparł – Wyszło genialnie.- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów