Strażnik Pierścienia ( Rozdział 1 )
opowiadania >
Rozdział 1Lubelska starówka powoli zamierała zmęczona całodniowym upałem letniego piekącego słońca. Poustawiane gdzieniegdzie małe drzewka na rogach piwnych ogródków trzepotały delikatnie liśćmi poruszane letnim powiewem. Niepostrzeżenie wtapiały się swoją melodią w metafizyczną ciszę. Kocie łby w świetle nocnych pomarańczowych lamp, zdawały się oddychać z ulgą od natłoku przechodniów.


Największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły zastygło w bezruchu. Tylko rozsypujące się rudery oskalpowane z tynku nieuchronnością czasu, niczym ofiary Indian, każdego dnia toczyły niewidzialną wojnę o istnienie z odnowionymi kamienicami Klonowica, Lubomelskich, czy Konopniców. Jakby chciały powiedzieć swoimi odrapanymi murami, że też tu są i mają coś dużo ważniejszego do powiedzenia. Pośrodku tego pola bitwy, jak sekundant, szesnastowieczny Trybunał Koronny pod baczną obserwacją Biernata z Lublina, Jana Kochanowskiego, Sebastiana Klonowica i Wincentego Pola, pilnował poszanowania praw tej niesprawiedliwej batalii.


Bruno od zawsze lubił spacerować późną nocą po starym mieście. Kiedy przechodził Bramą Krakowską oddzielającą niegdyś bogate śródmieście od staromiejskiej biedoty czuł, że wchodzi do innego świata. Magicznego świata zakamarków i tajemnic, gdzie piękno architektury współgra z brzydotą. Świata strzegącego wspomnień naznaczonych cierpieniem, bólem, krwią, ale jednocześnie wiarą i nadzieją. Mógł wtedy oddawać się rozmyślaniom i medytować nad otwartymi ranami tego miejsca. Nietkniętego przez oszalałe szpony urbanizacji. Wszedł na rynek. Zatrzymał się, by choć przez chwilę oddać się kontemplacji. Podziwiał jedną z najpiękniejszych barokowych starówek w Polsce.


Niespodziewanie pod wpływem impulsu przyszła mu do głowy myśl.


Niesamowite – pomyślał - jak oczywista jest ta głęboka analogia pomiędzy rzucającym się w oczy brutalnym kontrastem zabudowań, a starożytną chińską koncepcją filozoficzną sił Yin i Yang wywodzącą się z Taoizmu i jak głęboko wdarł się ten symbol w architekturę. Że też wcześniej na to nie wpadłem. Przecież to takie oczywiste. Ale z drugiej strony, oczywistość nie zawsze przychodzi wtedy, kiedy tego chcemy. Ona przychodzi niespodziewanie zupełnie tak jak śmierć.


Im dłużej stał i rozwijał tę myśl, tym mocniej uwidaczniała się ta idealna harmonia otoczenia. Od zawsze kochał odkrywać i poszukiwać ukrytego uniwersalizmu w różnych symbolach. Już na pierwszym roku studiów potrafił o nich rozmawiać z profesorami niemalże przez cały wykład, ku uciesze całego audytorium.


To wprost niewiarygodne – kontynuował myśl - że zwykła niby nic nie znacząca noc, zwykłe przemieszczenie się słońca na drugą półkulę może, aż tak wyostrzyć zmysły i do takiego stopnia potrafi ogołocić miasto z nadmiaru zbędnych balastów. Każdego dnia okrutnie, bezlitośnie i barbarzyńsko szatkujących rzeczywistość ciszy i prawdy o nim. Człowiek staje wtedy pośrodku tego nocnego genezis jak w gabinecie luster, w którym odbija się jedynie jego wyobraźnia i nieskończona wielość interpretacji. Nawet przedwieczne arche tak poszukiwane przez filozofów – ciągnął dalej tą rozmowę sam ze sobą – staje przed oczyma niemalże na wyciągnięcie ręki. Tez bezruch i wyostrzone zmysły sprawiają, że da się słyszeć bijące serce miasta, któremu nieuchronna noc daje swoiste tchnienie życia jak na freskach stworzenia człowieka w Kaplicy Sykstyńskiej.


Sięgnął do kieszeni spodni i wyjął paczkę papierosów. Dym przeważnie za każdym razem sprawiał, że wracał do rzeczywistości. Przykładając zapalonego papierosa do ust poczuł chłód palców.


- Pora wracać do domu już czwarta nad ranem- pomyślał spoglądając na zegarek. Nagle poczuł na ramieniu czyjąś rękę. Zamarł. Przeszył go lęk do szpiku kości. Ziemia usunęła mu się spod nóg. Zapalony papieros upadł na kocie łby. Serce waliło mu jak oszalałe. Dłonie ze strachu zaczęły się trząść jak u alkoholika podczas apogeum delirki. Myśli kotłowały się niczym woda podczas wrzenia. W ułamku sekundy zdał sobie sprawę, że będzie musiał się bronić. Nieraz czytał w gazetach o dotkliwych pobiciach. Już wyobrażał sobie jak leży poturbowany w szpitalu nie mogąc się ruszać przez wiele dni i jakie piętno odciśnie to na jego psychice.


- Pomóż mi – ktoś wyszeptał cicho trzymając cały czas rękę na jego ramieniu – oni zaraz mnie dopadną. Są już za rogiem.


Powoli odwrócił głowę uwalniając się z uścisku. Ku jego zdziwieniu oprychem okazał się niewysoki starszy pan, z którym mógłby się rozprawić jednym ciosem. Mężczyzna był dużo bardziej przerażony, a na jego twarzy, do połowy schowanej pod okularami pamiętającymi jeszcze okres PRL-u, widać było, że czegoś się panicznie boi. Bruno tylko jeden raz doświadczył takiej paniki w swoim trzydziesto dwu letnim życiu, kiedy patrzył w oczy przypadkowego człowieka na sekundę przed jego śmiercią. Przypływ adrenaliny spowodowany zaistniałą sytuacją sprawił, że szybko rozejrzał się wkoło i trzęsącą się jeszcze ręką wskazał na jedną z uliczek.


- Tam – powiedział drżącym jeszcze głosem i wskazał na ulicę Rybną.


Ledwie niewysoki ponad pięćdziesięcioletni mężczyzna zrobił pierwszy krok, Bruno usłyszał stłumione echem kroki dobiegające od strony Wieży Trynitarskiej.


- Psst…- wyszeptał zdając sobie sprawę z powagi sytuacji. W bezwarunkowym odruchu machał ręką pokazując schody przyklejone do Trubunału Koronnego.


Senior zniknął w ciemnej dziurze na samym dnie kilkunastu stopni. Światłocienie zbudowały bezpieczny port. Bruno odprowadził go wzrokiem i schylił się by podnieść na wpół wypalonego papierosa z ziemi. Kątem oka zobaczył dwa ogromne cienie rosnące na kocich łbach. Po raz wtóry tego wieczoru w odstępie kilkunastu sekund zamarło mu serce. Emocje, które teraz nim targały spotęgowane do kwadratu, osiągały punkt kulminacyjny, zenit, apogeum. Na tę chwilę pozycja półsiedząca okazała się dla niego zbawienna. Oparł łokcie na kolanach, a zimne dłonie mocno usadowił na spoconym od nadmiaru wrażeń czole.


Dwóch rosłych, dobrze zbudowanych dryblasów zbliżających się szybkim krokiem przebiegło obok niego. Zobaczył tylko ich umięśnione łydki. Na jednej z nich widniał ogromny tatuaż. Skierowali się w stronę Klasztoru Dominikanów. Przystanęli na rogu Mandragory, knajpki żydowskiej istniejącej w Lublinie od ośmiu lat. Gdyby prawdą było to co się mówi, że był tu kiedyś dom publiczny, choć rodzina Księżyckich dawnych jedynych właścicieli to dementuje, to obydwaj nadawaliby się by dopełnić obrazu. Byli rośli, dobrze zbudowani, ostrzyżeni na zapałkę – idealni ochroniarze. Złapali oddech patrząc na siebie porozumiewawczo i zniknęli za rogiem.


-Podstęp się udał – wyszeptał z nieskrywaną ulgą.


Tak jak myślał. Dwóch mięśniaków o posturze człowieka pierwotnego wzięło go za pijanego wyrostka, który wyrwał się z domu i za dużo wypił. A w dodatku teraz , kiedy ma twarz niemalże przyklejona do ziemi, będzie wymiotował.


- Jeśli chcesz, aby zostawiono cię w spokoju, udawaj wariata – przypomniał sobie słowa wypowiedziane kiedyś

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów