Początek - czyli część III poszukiwań malarza
opowiadania >

Dom rodzinny ma w sobie niepowtarzalną magię. Niby wychodzimy z niego i zajęci swoim własnym dorosłym życiem w gonitwie codziennych spraw nie myślimy o nim, niemalże zapominamy. Jednak, gdy zaczyna dziać się w naszym życiu źle, gdy spadają na nas problemy to tam najchętniej znajdujemy przystań i punkt wyjścia do znalezienia na nowo w sobie siły. Nie ważne czy to jest wielka willa, czy małe, obskurne mieszkano. To tam budzą się wspomnienia z czasów naszego dorastania. Możemy dotknąć swoich korzeni i poszperać w sobie na nowo, aby po raz kolejny odpowiedzieć sobie na pytanie kim jesteśmy i czego pragniemy. Dom Kryspina był dość okazały. Duży, starannie wykończony budynek na przedmieściu. Podwórze tonące w zieleni tui różnego gatunku, podjazd z różnokolorowej kostki, dom – brzoskwiniowa elewacja, wiśniowy dach, rozległy – z dwoma garażami, dużymi błyszczącymi czystością oknami. Kiedy wjeżdżał na podwórko widział sąsiadów wyglądających z okien i zza ogrodzeń swoich posesji. Skłonił się z daleka, ale nie miał ochoty wdawać się w dyskusje. Poszedł do domu, rzucił swoje rzeczy, wziął prysznic, wyszedł na balkon, żeby zapalić papierosa, przebiegł wzrokiem okolicę. Znajome budynki, wąskie uliczki prowadzące do widocznej w oddali dwupasmówki. Drzewa rosnące na poboczach ledwie muśnięte zaczątkiem pierwszej zieloności. Tu i ówdzie pryzmy nieroztopionego do końca śniegu. Sąsiedzi otynkowali dom, inni dobudowali garaż, tamta działka na której w dzieciństwie zimą mieli lodowisko, a latem boisko zamieniła się w ogród z altankami. Był jednak zbyt zmęczony, aby analizować. Wrócił do pokoju, rzucił się na kanapę, nakrył swe zmęczone ciało narzutą z fotela
i zasnął.
Morfeusz, czy też inne zjawisko nadziemskie o podobnych predyspozycjach, najwyraźniej w odruchu litości nie zsyłało na niego, tym razem, żadnych niepokojących obrazów, tylko zamknęło w otchłani głębokiego, wyciszającego snu. Obudził się po kilku godzinach – głodny, spragniony. Wyruszył do kuchni na poszukiwanie łupów. Postanowił zjeść coś, ogolić się i wracać do szpitala, aby zmienić mamę, która tam teraz czuwała. W lodówce znalazł kilka jajek, w szafce kawałek czerstwego chleba. Podszedł do zlewu w kuchni i odkręcił kurek kranu z potencjalną wodą – nic. Nawet kropli. Poszedł do łazienki odkręcił wszystko co dało się odkręcić. Susza.
- Co jest kurde? – wyszedł przed dom, aby się rozejrzeć, kogoś spytać i zobaczył kilkanaście metrów dalej samochód służb wodociągowych. Poszedł w jego kierunku, ale zanim dotarł pojazd odjechał. Zobaczył człowieka siedzącego obok dołu wykopanego w ziemi w charakterystycznym uniformie, rozwijającego kanapkę. Zbliżył się do niego szybkim krokiem.
- Co to? Jakaś awaria? – spytał zbliżywszy się wystarczająco.
- A dzień dobry panu. Awaria. Co zrobić? – odpowiedział człowiek spokojnie nadal rozwijając kanapkę.
- A dlaczego jej nie naprawiacie?
- Tak się zdarzyło, że kolega miał wypadek losowy. Musiał jechać, ale zaraz wróci i zrobimy co trzeba. Spokojnie. Życie jest za krótkie, żeby go na nerwy tracić. Pan usiądzie, widoki poogląda. Wiosna idzie, wszystko kwitnąć zaczyna. Wodę się zrobi.
- Tak się składa, że się trochę spieszę i nie mam czasu teraz na awarie. Nie może pan sam czegoś zacząć? Cokolwiek poszłoby do przodu.
- Niech się pan nie denerwuje. Odkopaliśmy, co mieliśmy odkopać. Teraz trzeba kawałek rury wymienić. Sam nie dam rady. Tu jeden musi trzymać, drugi kręcić, a Adaś tylko do szkoły do córki skoczył, żeby jej coś podrzucić. To niedaleko. Lada moment będzie.
Kryspin zniecierpliwiony włożył ręce do kieszeni i potupał nogą.
- No niech mi pan wierzy, że ja bym z najszczerszą chęcią to zrobił, ale nie da rady. Chyba, że mi pan pomoże – człowiek spojrzał na niego pytająco – Pójdzie nam raz dwa.
Kryspin zastanowił się chwilę. Miał do wyboru. Albo czekać na człowieka, który nie wiadomo kiedy wróci, albo zakasać rękawy i pomóc, żeby mieć w końcu wodę.
- No dobra – zawiadomił podwijając rękawy – Co mam robić?
- No to mi się podoba – uśmiechnął się hydraulik zawijając swoją kanapkę – Tak w obecnych czasach to się rzadko zdarza, żeby człowiek sam z siebie człowiekowi pomógł, a tu proszę. – schował kanapkę i sięgnął po narzędzia z którymi zszedł do dołu - Wie pan. Jak człowieki człowiekom pomagać nie będą, to ten świat dobrze nie skończy. A czasami wystarczy trochę dobrych chęci i życzliwości. Mam rację? - Przykucnął przy rurze w dole - Pan tu wskoczy i potrzyma, ale tak z siłą. – Kryspin wgramolił się do dołu przeciskając się obok człowieka, chwycił gdzie mu wskazano, a hydraulik ponownie sięgnął do skrzyni z narzędziami wyjął coś i pochylił się z drugiej strony odkrytej rury – Ja to zawsze powtarzam, że człowiek wtedy dopiero jest człowiekiem, jak potrafi szanować innych – mówił mocując klucz i przymierzając się do niego. Zebrał się w sobie, żeby przekręcić. Faktycznie szarpnęło i Kryspin musiał się zaprzeć, żeby utrzymać swoje narzędzie. Szarpali się chwilę nim zaciski puściły. Hydraulik cały czerwony z wysiłku uśmiechnął się z satysfakcją – No proszę. Co to znaczy jak człowiek człowiekowi bratem, a nie wilkiem. Teraz ten klucz pan da tutaj – przypadkowy pomocnik w pośpiechu przełożył narzędzie. Fachowiec znów zaczął kręcić i mówić przy okazji. – Ludzie to tak tylko kariera, kariera, pieniądze, nowe samochody, a do grobu to się tego nie zabierze. Na tamten świat to się tego nie zabierze.
A ludzką krzywdę i łzy się zabierze. Mam rację? – spojrzał na swego pomocnika pytająco, a ten dla świętego spokoju potaknął.
- Sama prawda. Kręć pan już.
- Nie denerwuj serdeńko. Wszystko elegancko zrobimy. Zaraz rura będzie odkręcona. Jak się coś robi ze spokojem, to zawsze to lepiej wychodzi, niż nerwowo. I po co tu się denerwować? Słyszy pan jak ptaki pięknie trelują? Deszcz dopiero padał, a teraz

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów