Kirszbrahanówna [fragm. powieści]
opowiadania >Ani starcy, ani ocaleni.
Słyszę jak na korytarzu mówią po hebrajsku, ale też niemal każdy ma swój własny, prawdziwy język, w którym się liczy i miewa sny.
Pielęgniarka, trochę po hebrajsku, trochę po rosyjsku, namawia Halinę na codzienny spacer. Hala codziennie odmawia. Włącz radio – prosi mnie – tę płytę z Chopinem na parapecie.
Przeniosła się na fotel. To właściwie wózek inwalidzki, dlatego kółka zakrywa pledem. Ubrana w coś z domu, z dobrych czasów, uczesana. Patrzysz, i przede wszystkim widzisz nie Halę z krwi i kości, tylko jej aurę. Ale co jest w tej aurze? – próbuję zgadnąć. Córka piłsudczyka-hebrajczyka, żołnierza wielkiej Asyrii, Niniwy, namiotów Dawida albo Świątyni Salomona. Ogrody Semiramidy? Ale oczy nie czarne, nie daktyle, tylko błękitne, a twarz łagodna, tęskna, trochę zamknięta, nieobecna, błądzi i lekko, bez przesady, dziwi się tym, co wokół.
Czasem wydaje mi się – mówię jej – że nie jesteś Semiramidą, tylko samą Szechiną i Koroną Sefir, Kabała i uwieńczeniem wszystkich mistycznych emanacji. A ten Medical Palace, to komnaty pałacu Pana Boga, jakby nie o twoje ciało tu chodziło, tylko o księgowość spraw wewnętrznych.
– Nie, to niemożliwe. Szechiną, sefir, emanacji? To dla mnie słownik wyrazów obcych. To język z Nalewek?
Z notesów Chaskiela. On lubił Kabałę, miał to po ojcu.
– A ja po ojcu Kabały akurat nie lubię. Szczególnie jak się jedną ręką miesza w emanacjach, a drugą wyciąga smarki albo robi przyziemne interesy. Notesy tego Chaskiela? Od Kirszbrahanów?
On je nazywał pinkasy. Takie hebrajskie słówko. Ty chcesz, żeby napisać o tobie? Nietypowej niezgładzonej?
*
– Napisz o mnie, jak czytam w telawiwskim łóżku niemieckie żurnale i polską prasę.
Z fotelika przy oknie widać miejski szpital Ichilow. Siedzę z zeszytem na wprost Haliny i na pierwszej stronie wpisuję: Kirszbrahanówna. Halina W. de domo Kirszbraun, pradziadek Mordechaj urodzony 1833 w Warszawie na Twardej 18.
*
– Po co ci, właściwie, ta książka? I to wszystko tutaj? I skąd te notesy? Komu się chciało pisać o obcych, kogo obchodziła moja rodzina, która mnie w ogóle nie obchodziła? Po co? I skąd je masz, te notesy? A ty sam, skąd się wziąłeś?
Przecież to ona chciała pisać książkę. Tylko, że jak córki powiedziały po pierwszych akapitach, ty mamo piszesz stalinowską biografię? To było twoje życie? Wszystko takie akuratne? – No może i nie, zgodziła się. I wtedy powiedziałem, to może ja napiszę. Dacie mi wgląd do archiwum rodziny, a ja z tego i z opowieści Haliny coś poukładam. I wtedy stało się to najdziwniejsze i najważniejsze. Notesy leżały w bibliotece męża Dory. To moja gospodyni. Dawna przypadkowa znajoma. No, nie tak przypadkowa, bo już tam, w miasteczku, gdzie, co prawda nie było żydowskich szewców filozofów, ale stała ta obca budowla nieopodal obcej nekropolii, któregoś dnia na widokówce (i odtąd już byłem tym, do którego przychodzą żydowskie listy) Olo przysłał adres. Ten Chaskiel, to był religijny Żyd, przyjechał ze wschodu, do wielkiego miasta, może go interesowało życie Żydów, co się wypierają, że są Żydami. Właściwie, nawet nie ma absolutnej pewności, że to co Chaskiel zapisywał, to dzieje jej rodu. Ale, jak powiedział kuzyn z Hajfy, jeśli małpa zejdzie z drzewa i przedstawi się "Kirszbraun", bądźcie pewni, że to nasza rodzina. A Kirszbrahan? Monika odkryła, że tak brzmiało ich nazwisko wcześniej. I niemal wszystko się zgadza. Niebywałe. Niebywałych rzeczy nie brakuje, dlaczego nie miałyby zdarzyć się nam?
*
Olo mieszkał u nas jak syn – mówi Dora i wprowadza mnie do środka. Niczego tu nie urządzał. A potem gdzieś zniknął. Nie wiedziałam kogo pytać. Możesz tu zostać, ile chcesz.
Do rozgrzanego pokoju przez szeroko otwarte okno sączył się wilgotny niby to chłód telawiwskiego wieczoru. Mała lampka na biurku rozjaśniała mrok wokół słupka notesów. Taki słupek zapisany czarnym drżącym maczkiem. Z biegiem lat charakter pisma zmieniał się, i czerń była taka albo inna, ale to zawsze była czerń i drżący maczek żydowskich dziejów. Czasami antydziejów. Kiedy ja i Olo graliśmy w piłkę na boisku, nikt głośno nie deklarował uczuć i poglądów na Żydów. Dopiero potem coś się stało. Sekretarki w fabrykach zamiast listy produktów, wstukiwały w papier ciężkimi maszynami nazwiska syjamistów. Robotnicy wyszli na ulice z tymi kartkami i transparentami. Syjon, Syjam, aż tak to nikt nie znał geografii, wszystko jedno, ktoś tak wierzył, ktoś się bał, ważne, żeby Żydzi wyjechali. Ktoś im też zazdrościł, bo jechali do wielkiego świata.
*
Olo tak samo któregoś dnia zniknął z podwórka i ze szkoły. Kilka razy w roku w starym piastowskim grodzie, brukowanymi teutońskimi ulicami sunęły wielkie pochody, ludzie, maszyny, transparenty i portrety. Stały ciężarówki z piwem, kiełbasą i lodami. Powietrze wypełniała blaszana muzyka. Na naszym podwórku żyliśmy niewinnie i naiwnie. Wychodziliśmy na wiosenne rozlewiska, żeby dręczyć żaby, przebijać je aluminiowymi szpikulcami na końcu długich tyczek, wycinanymi z pobliskiego lasu. Z betonowych bunkrów wyciągaliśmy pordzewiałe hełmy, menażki, łuski, odłamki. Bagnetami rzucaliśmy w drzewa jak w brzuch wroga. Wrogiem byli Niemcy.
Ale wrogiem nieswoich już dawno nie byli pokonani Niemcy. Wtedy nie wiedziałem, że wrogiem nieswoich, teraz byli swoi. Nasi. My.
*
Dopiero po latach zrozumiałem, że oni – była wśród nich nasza sąsiadka Rózia ze siostrą bliźniaczką - wcale nie przenieśli się do innej dzielnicy. Wszyscy, nagle, razem zniknęli? Teraz wiem, że oni byli nieswoi. To ich nazwiskami dudniły maszyny. A nasz gród nie był aż taki słowiański ani piastowski. Te dziwne, obce napisy na murach, na klatkach schodowych, na kafelkach wygrzebywanych z gruzów. Nieswoje były te białe, suche placki z mąki, i te słodkie i twarde smakołyki z maku i karmelu, w małych ponurych sklepikach, których wejścia zagradzały beczki kiszonych ogórków. Czułem napór ciężkich fasad kamienic, pokrytych sadzą i kurzem, ale przecież nie wiedziałem, że za firankami i oknami z łuszczącą się białą farbą toczy się życie nieswoje. Tego dowiedziałem się tam, w małym i sennym miasteczku, na które nikt nie mówił wtedy sztetł.
– Takie miasteczko jak moje? Czego od niego chciałeś – Hala próbowała unieść trochę ciało, by oprzeć głowę wyżej.
Pokazałem jej przyciski po bokach łóżka, o których wciąż zapominała, kiedy chciała zmienić położenia materaca.
*
Mąż najpierw nie chciał, ale potem obaj siedzieli godzinami w bibliotece. W nocy w jego pokoju cień chodził wszerz i wzdłuż, tliło się żółte światło. Koło szafy stała walizka. Tyle miał. Ciągle jechał
- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów